נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

ארה"ב סקירה כלכלית - עידן חדש מתחיל / נובמבר 2010

 

דגל ארה $14 טריליון (הערכה ל- 2010)

תמ"ג לנפש שנתי: $46,000

צמיחה שנתית: 2.6% (הערכה ל- 2010 לפי קרן המטבע העולמית)

אינפלציה: 1.2% (12 חודשים אחרונים)

ריבית: 0% - 0.25%

אבטלה: 9.6%

מטבע: דולר ארה"ב USD

דירוג אשראי: AAA (Moody's), AAA (S&P)


 

  • צריכה מקומית במגמת התאוששות
  • רמת אינפלציה נמוכה
  • הקלה מוניטארית נוספת מצד ה- 'פד' בדמות תוכנית לרכישת אג"ח ממשלתיות בשווי $600 מיליארד
  • צמיחה יציבה אך מרוסנת
  • רמת הניצולת בסקטור היצרני עדיין נמוכה
  • שוק התעסוקה מתאושש אך האבטלה עדיין גבוהה
  • הדולר נחלש וישנן חששות מפני מלחמות סחר

מבוא לכלכלה הגדולה בעולם

 

שטחה של ארה"ב הוא 9.8 מליון קמ"ר והיא ממוקמת 3 בעולם מבחינת גודלה הגיאוגרפי, כאשר שטחה הכולל הוא יותר מכפול משטחה של כל יבשת אירופה. ארה"ב נהנית ממשאבי טבע רבים, כגון נפט, עופרת, אורניום, מתכות מסוגים שונים, גז, עצים ועוד, והיא בעלת רזרבות הפחם הגדולות בעולם המהוות כ- 27% מסך הרזרבות בעולם.

כלכלת ארה"ב נחשבת לגדולה בעולם מבחינת גודל התמ"ג, כאשר התוצר שלה גדול פי 2.5 מזה של סין הממוקמת במקום השני, אך עם פחות מרבע מכמות האוכלוסיה הסינית. ארה"ב מסתמכת על הצריכה הפרטית כמנוע הצמיחה העיקרי של המשק, שלמעשה מהווה כ- 25% מסך הצריכה העולמית. מדובר בנתון מדהים בהתחשב בעובדה שאוכלוסיית ארה"ב היא פחות מ- 5% מכלל האוכלוסייה בעולם.

מאז אמצע שנות ה- 2000 התייצבה הצמיחה במשק המקומי סביב רמה ממוצעת של 3%. עם פרוץ משבר הסאב-פריים בתחילת 2008 והחלשות הכלכלה הגלובלית, נכנסה ארה"ב למיתון חד ורשמה צמיחה שלילית החל מאמצע השנה ועד לרבעון השלישי של 2009. משבר הסאב-פריים, נחשב לאחד החמורים ביותר שהתרחשו בכלכלה האמריקאית, וכלכלנים רבים משווים אותו לשפל הגדול של שנות ה- 30. כדי להתמודד עם המשבר שגרר נפילה חדה במחירי הנדל"ן, חדלות פירעון של בנקים רבים וכיווץ חד באשראי במשק, יזם הממשל תוכנית תמריצים בשווי $700 מיליארד ובמקביל רכש ה'פד' (הבנק המרכזי האמריקאי) נכסים פיננסיים בגובה $1.7 טריליון. כחלק מתוכנית התמריצים, הלאימה הממשלה חברות מרכזיות במשק וה'פד' הוריד את הריבית לרמה כמעט אפסית. בעקבות המשבר, ביולי השנה (2010) העביר הממשל חוק חדש המסדיר את התנהלות הבנקים ושוק ההון המקומי, במטרה לייצב את השוק הפיננסי ולהגן על המשקיעים. במסגרת הרפורמה בוול-סטריט, צומצמה משמעותית יכולת הממשל להציל מוסדות פיננסיים על ידי הזרמת כספי משלמי מיסים והוחלט כי יופרדו מחלקות הנוסטרו בבנקים, אשר עלולות ליצור ניגוד אינטרסים.

 


 

ייצור ותוצר בשנת 2010

התאוששות המשק צברה תאוצה ברבעון האחרון של 2009, אז צמח המשק בכ- 5%. במהלך 2010 התמתנה רמת הצמיחה, כאשר ברבעון השלישי עמדה הצמיחה המקומית על 2% מתואם שנתית. מניתוח נתוני הרבעון השלישי עולה כי במהלכו חלה צמיחה בהשקעות למלאי עסקי ועלייה בהוצאות הצרכנים ובהוצאות ממשלתיות. רמת הצריכה במשק, עלתה בכ- 2.6% ברבעון השלישי של 2010, כאשר מדובר בעלייה הגבוהה ביותר מאז סוף שנת 2006. מנגד, חלה ירידה בהשקעות לבניה והתרחבות הגרעון במאזן הסחר.

 

ארה

 

 

ארה


 

אינפלציה

עד לתחילת שנות ה- 2000 התרגלה ארה"ב לרמת אינפלציה ממוצעת של כ- 2%. עם פרוץ משבר הדוט-קום, יישם נגיד הבנק המרכזי דאז - אלן גרינספאן, מדיניות מוניטארית מרחיבה והוריד את הריבית בשוק לרמת שפל של 1%, בכדי לתמוך בכלכלה המקומית. בשנים העוקבות, החלה האינפלציה בשוק לעלות, מה שאילץ את הנגיד להעלות את הריבית. הליך שלמעשה היה טריגר לפריצת משבר הסאב-פריים, כאשר בעקבות הריביות העולות, צמחה עלות המימון בשוק ובעיקר עלות המשכנתאות.

כפי שניתן לראות, לאחר צמיחת האינפלציה מעל 5% במהלך הרבעון השלישי של 2008, החלה להירשם ירידה חדה ברמת המחירים עד הגעה לרמות שליליות מסוף 2008 ועד סוף הרבעון השלישי של 2009. בתקופה שלאחר מכן ועד אפריל 2010, חזרה האינפלציה לרמות נורמליות של סביבות 2%. עם פרוץ משבר החוב במאי, נוצרו חששות מחודשים בנוגע להתפתחות הכלכלה הגלובאלית, אשר פגעו בביטחון הצרכנים והובילו לירידה בביקושים המקומיים. בשל כך, ירדה האינפלציה שוב מתחת לטווח הרצועה. חששות אלו, מפני מיתון במשק, הובילו את ה'פד' ליישום הקלות מוניטאריות נרחבות בדמות רכישת אג"ח ממשלתיות והזרמת נזילות לשווקים. נכון להיום, נראה שפעולותיו של ה'פד' הצליחו לבלום את הצטמצמות הצמיחה, אך המשק עדיין עומד בפני אתגר של חזרה לרמות אינפלציה נורמאלית. לפי נתוני חודש ספטמבר 2010, עומדת האינפלציה השנתית במשק על 1.2% ואינפלציית הליבה על 0.8%. מדד הליבה הנמוך, הינו גורם בעל חשיבות גבוהה בארה"ב ומלמד על כך שרמת הביקושים בשוק נמצאת בשפל.

 

ארה

במהלך שנת 2010 חזר היצוא האמריקאי לצמוח, כאשר נרשמה עלייה ברמת היצוא בכל אחד מחודשי השנה. במקביל בעקבות התאוששות הביקושים המקומיים במשק, נרשמה עלייה גם ברמת היבוא המקומי. הבעייתיות מנקודת המבט של קובעי המדיניות במשק האמריקאי, היא המשך ההתרחבות בגרעון הסחר של ארה"ב ובעיקר מול סין, בעקבות המשך הצמיחה ברמת הייבוא מעבר לרמת היצוא. נכון לאוגוסט עומד הגרעון המסחרי מול סין ברמת שיא של $28 מיליארד ומול יפן על כ- $5.8 מיליארד. הגרעון המסחרי של ארה"ב עומד נכון לאוגוסט על כ- 46$ מיליארד לאחר שעמד בחודש יולי על 42$ מיליארד.
סוגיה זו היא מרכזית גם בכל הנוגע ל "מלחמת המטבעות" המדוברת והחששות לפרוץ מלחמת סחר, כאשר ארה"ב מנסה להחליש את הדולר בכדי לתמוך ביצואנים ובכלכלה המקומית, בעוד הסינים ממשיכים להצמיד את המטבע המקומי (היואן הסיני) לדולר.

 

ארהלמרות המצב הקשה בו נמצאת ארה"ב מבחינה זו, האינדיקטורים מראים כי רמות ההעסקה ומספר המשרות הפנויות במשק עלו משמעותית מאז השפל של 2009, וגם כמות הפיטורים ירדה, אם כי בקצב מתון יותר. אנו מבחינים במגמה חיובית בשוק העבודה וניתן לראות שגם הממשל וגם ה'פד' מתייחסים לנושא האבטלה כנושא החשוב ביותר בסדר יומם. עם ריביות בשפל והמשך מדיניות של הקלות מוניטאריות, נראה שמצב התעסוקה המקומי ימשיך להשתפר, אך השאלה היא האם השיפור יהיה משמעותי מספיק בשביל לתמוך בהמשך צמיחת המשק המקומי בעתיד.

 

ארה

 


 

הדולר

בעקבות משבר 2008 נחלש הדולר משמעותית מול רוב המטבעות המובילים בעולם. זכור לנו לדוגמא כי מול השקל, ירד הדולר אל מתחת לרף ה- 4 ₪ לדולר. במהלך 2009 חזר הדולר להתחזק והחזיר את מירב הירידות שרשם. מדד הדולר אינדקס, המודד את הדולר מול סל של 6 מטבעות מובילים, עלה בכ- 21% בין אוגוסט 2008 לאפריל 2009, אך בהמשך נחלש שוב. בתחילת 2010 התחזק הדולר שנית וקיבל עם פרוץ משבר החוב באירופה, חיזוק משמעותי כמקום מפלט מסיכון.

מחודש ספטמבר האחרון, החל הדולר להיחלש בעקבות הציפיה בשווקים להמשך יישום הקלות מוניטאריות מצד ה'פד', הכוללות הזרמת נזילות לשווקים והכרזה על שמירת רמת הריבית בשפל לתקופה ארוכה. מחודש ספטמבר ועד תחילת נובמבר איבד מדד הדולר אינדקס כ- 8.5% מערכו, והוא נסחר סביב רמת שפל של 12 חודשים.


 

סיכום

ארה"ב נמצאת עדין בשלבי התאוששות מהמשברים האחרונים, וכלכלתה עומדת בפני אתגרים רבים. חזרה לרמות אבטלה נורמליות, צמיחה יציבה ובריאה של המשק וחזרה לרמות אינפלציה רצויות - אלו מהווים רק חלק מהסוגיות המעסיקות את קובעי המדיניות בכלכלה הגדולה בעולם. למרות החולשה המורגשת עדין במשק, ארה"ב מתחילה להראות סימנים חיוביים של חזרה לצמיחה, הנשענת בחלקה על גידול יציב ברמת הצריכה הפרטית.

בנוסף, ניתן לומר שההקלות המוניטאריות של ה-'Fed' אכן בעלות השפעה חיובית על המשק, ומוסיפות למומנטום החיובי. לארה"ב יש יתרון יחסי משמעותי, היא ממשיכה להינות ממעמדה ככלכלה הגדולה בעולם ומההסתמכות של כלכלות רבות בעולם על הביקושים המקומיים שלה, על הטכנולוגיה שלה ועל מדיניות החוץ שלה. מעמד זה מקל על התמודדותה עם המשברים האחרונים ומאפשר לה יישום מדיניות אקטיבית לשם עידוד הכלכלה המקומית. 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018