נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

גרמניה- סקירה כלכלית/ ינואר 2018

 

גרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה והרביעית בעולם, ממשיכה במומנטום החיובי בו היא נמצא בשנים האחרונות, כשבשנה האחרונה היא צמחה בקצב שנתי נאה של כ- 2.8%. מבט אל שלוש שהשנים האחרונות , מראה כי גרמניה הצליחה להכפיל ואף יותר מכך את קצב הצמיחה שלה, זאת על רקע נתוני מאקרו נוספים שמעידים על התאוששות ממשית של הכלכלה בגרמניה.

גרמניה, כמו שאר מדינות גוש האירו נהנית וצפויה להמשיך ליהנות המדיניות המוניטרית המקלה אותה מנהיג מריו דראגי, נגיד הבנק המרכזי. אמנם היקף רכישות האג"ח מהציבור ירד, אך הוא עדיין מאסיבי ומשמש ככלי העיקרי להאצת השוק האירופאי בכלל והגרמני בפרט.

שוק העבודה הגרמני הוא מהטובים בעולם, כששיעור האבטלה נמצא במצב הטוב ביותר מזה 37 שנים, ונקבע על 3.6%. מלבד האבטלה המבנית המצוינת, הממשלה בגרמניה העלתה את שכר המינימום בתחילת השנה שעברה (ינואר 2017) בכ- 4%, זאת על אף העלייה המתונה באינפלציה, שצפויה לעמוד על כ- 1.7% בשנה האחרונה.

גרמניה צפויה להמשיך להיות הכלכלה המובילה באירופה גם בשנים הקרובות, וכעת, לאחר הבחירות בספטמבר האחרון, גם מעט סימני השאלה שריחפו מעליה נעלמו והיציבות חזרה לאפיין את השווקים.

 

קטר הצמיחה של מדינות גוש האירו

במהלך כל אחד משלושת הרבעונים של 2017 עלה קצב הצמיחה השנתי של גרמניה. לאחר כשנה וחצי שבהן קצב הצמיחה היה מתון יחסית, הצליחה כלכלת גרמניה לעבור את רף ה- 2%, כשבקריאה השנייה לרבעון השלישי עמד קצב הצמיחה השנתי על 2.8%. אם לא די בכך, כל העלייה בכל רבעון הייתה גדולה מהעלייה של הרבעון שלפניו וכן הלאה. הרוב המוצק של הסקטורים בגרמניה הציג צמיחה נאה, אך מעל כולם בלט ענף הבנייה שצמח בכ- 36% מתחילת השנה.

מגמה זו, המצביעה על שיפור בתחומי הנדל"ן למיניהן (נדל"ן מניב, קרנות, השקעות פרטיות, בנייה ציבורית) מקורה בסביבה הכלכלית התומכת השוררת כיום בגרמניה ובגוש האירו, על כך יורחב בהמשך.

עצם היותה יצרנית וצרכנית ענקית במונחים אירופאים, מעצימה את החשיבות של הצמיחה של גרמניה על שותפותיה לגוש האירו, ויעידו על כך נתוני הוצאות הצרכנים במדינה, שנמצאים בשיא של כל הזמנים. משכך, הרי זו בשורה חיובית גם עבורן, דבר המשתקף גם מנתוני הצמיחה שלהן ושל גוש האירו ככלל.

 

הוצאות הצרכנים בגרמניה בשלוש השנים האחרונות (במיליארדי אירו)

 

 

שוק העבודה שובר שיאים

שוק העבודה הגרמני נמצא במצבו הטוב ביותר שהיה בעשרות השנים האחרונות. שיעור האבטלה הנוכחי עומד על כ- 3.6%, נתון שהגרמנים ראו בפעם האחרונה רק אי אז באוקטובר 1980. חיזוק נוסף למגמה החיובית הזו, נעוץ בעובדה כי מאוקטובר 2009 ועד היום – ירד שיעור האבטלה בגרמניה ברצף. חשוב לציין כי במהלך שנים אלו, חוותה אירופה בכלל וגרמניה בפרט זמנים לא פשוטים, ביניהם המשבר ב- 2011, קצב אינפלציה נמוך כשבשיאו היה שלילי, דהיינו דפלציה.

אם לא די בכך, הגירת מיליוני הפליטים אל תוך גרמניה, שאיימה על מעמדם התעסוקתי של עובדי המשרות הזוטרות, לא עמדה במבחן האיום ולראיה, ניתן להביט בנתוני ההכנסה למשק בית שעלו בכ- 15% במהלך השנה האחרונה. ראוי לציין גם את הפרודוקטיביות של הממשלה שלא עמדה מנגד, והעלתה גם את שכר המינימום בשיעור מידתי של כ- 4%.

האטרקטיביות הגדולה של שוק העבודה הגרמני  מתחזקת כאשר משווים את נתוני התעסוקה בכלכלות הגדולות בעולם. מבין חמשת הכלכלות הגדולות ביותר; ארה"ב, סין, יפן גרמניה ובריטניה מוצאים כי למעט יפן, לגרמנים שוק העבודה הבריא ביותר.

 

שיעור האבטלה בחמשת הכלכלות הגדולות בעולם

 

 

יציבות פוליטית  ב- 2018

לקראת הבחירות לממשלה בגרמניה בחודש ספטמבר האחרון, השווקים נסחרו בסטיות תקן גבוהות מהרגיל, ועל סמך הסקרים שניבאו סיכוי להפתעה בבחירות, היה חשש משינוי קיצוני, בעיקר בדמות כניסתה לפרלמנט של מפלגת הימין "אלטרנטיבה לגרמניה". ואכן, הצליחה מפלגת הימין במשימתה, אך בכל זאת המנצחת הגדולה בבחירות הייתה אנג'לה מרקל, הקנצלרית שהצליחה לשמור על מקומה, למרות היחלשותה היחסית של מפלגתה. כך או כך, סיום פרק הבחירות בגרמניה הביא עמו שקט לשווקים והתנודתיות הגבוהה בה נסחרו מרבית המדדים הרחבים בגרמניה פסקה והיציבות חזרה. עבור המשקיעים זו הייתה כמובן בשורה חיובית, כשהמדדים חזרו להציג ביצועים נאים עד סוף השנה. השנה הקרובה, מסתמנת כהמשך ישיר ליציבות ולמתינות שתנודתיות השווקים בגרמניה, כאשר הפרלמנט התגבש וחזר לעבוד כדרכו טרם הבחירות. 

 

שוק ההון

שוק המניות הגרמני, כמו מרבית השווקים בעולם במדינות המפותחות, נהנה בשנה האחרונה מעליות במדדי הדגל, הן של השורה הראשונה והן של השורה השנייה. מדד ה DAX, זה המייצג את כלכלת גרמניה, יחד עם מדד ה MDAX, המייצג את מניות השורה השנייה שבגרמניה עלו בכ- 15.6% ו- 21.1% בהתאמה. הסביבה המוניטרית המרחיבה השוררת כיום בגרמניה ובגוש האירו, היא הגורם העיקרי להאצת השווקים, זאת בנוסף לשער האירו הנמוך יחסית שמוסיף להיטיב עם היצואנים. עבור גרמניה, שער אירו נמוך (אך יציב יחסית) חיוני מאוד, כיוון שאחוז ניכר מן בחברות הן מוטות ייצוא, בעיקר אלה הנכללות במדד ה - DAX 30. בנוסף, סביבת המאקרו והנתונים הכלכליים של גרמניה, ובעיקר מצבם הטוב של הצרכנים, מסביר את העלייה בתשואות מדד ה- MDAX, שבניגוד למדד ה- DAX המוטה ייצוא, הרי שהוא מוטה כלפי השוק המקומי, קרי הצרכנים בגרמניה.

עם תחילת 2018, המשיכו המדדים במגמה החיובית בה הם סיימו את השנה האחרונה, כשעלו בכ- 5% כל אחד, נכון ליום כתיבת שורות אלה. מלבד המדדים הרחבים של גרמניה, ניתן לראות את המגמה החיובית המשתקפת ממצבם של הצרכנים באירופה גם במדדי הסקטורים של אירופה, כדוגמת מדד הרכב, ה- STOXX Europe 600 Automobiles & Parts.

 

סיכום

לאחר ששנת 2017 סימנה את המעבר מתנאי שוק תנודתיים לשוק רגוע יותר, גרמניה חוזרת להיות יעד מרכזי ומוביל עבור המשקיעים. הנכונות של הבנק המרכזי בראשותו של דראגי להמשיך בתכנית רכישות האג"ח המאסיבית שלו גם בשנה הקרובה, מוסיפה לאטרקטיביות של גרמניה בעיניי המשקיעים. בנוסף, סיומה של מערכת הבחירות והמתחים שעלו ממנה ברבעון השלישי בשנה שעברה, הוסיפה לרגיעה בשווקים. 

  



 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
סקירת מדד תל בונד צמודות AA-AAA / יולי 2018  


סקירת מדד מחשוב ענן / יולי 2018  


סקירה כללית פינטק / יולי 2018