נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

איטליה - סקירה כללית / דצמבר 2017

 

איטליה, הכלכלה השלישית בגודלה בגוש האירו, ממשיכה בתהליך ההתאוששות מהמיתון. בשלושת השנים האחרונות צמחה הכלכלה האיטלקית בשיעורים של בין 0% ל-1% כשקצב הגידול עלה כמעט בכל הרבעונים, וצפויה לסיים את שנת 2017 עם צמיחה הגבוהה מ-1.5%. הכלכלה האיטלקית נתמכת ע"י מדיניות מוניטרית מקלה של הבנק המרכזי האירופי, ע"י תכנית תמריצים פיסקלית וע"י ביצוע מספר רפורמות כלכליות נחוצות, שהממשלה הצליחה להוציא לפועל.

 

שיעור האבטלה במגמת קיטון מרמות השיא, אך עדיין נותר ברמה גבוהה מאוד ומהווה סיכון ליציבות הפוליטית, שעדיין במצב שברירי. נושא מרכזי שמשך תשומת לב רבה בשנים האחרונות, הינו מאזני הבנקים האיטלקיים, המכילים שיעור חובות מסוכנים הגבוה מהמקובל במערכת הבנקאית של כלכלות מערביות. הבנק המרכזי והממשל מודעים לבעיה זו, ומטפלים בה גם ע"י תכנית הלאמה של הלוואת מסוכנות. לאור צעדי המדיניות והשיפור הכלכלי במדינה, חלה ירידה בשיעור ההלוואות המסוכנות. מגמה זו צפויה להימשך ולאפשר לבנקים לתמוך בצורה טובה יותר בצמיחה ובחברות יציבות יותר, אשר מייצאות את המוצרים או השירותים שלהן.

 

השיפור הכלכלי באיטליה צפוי להימשך גם בשנים הקרובות, אך עדיין נדרש טיפול בבעיות מרכזיות כמו שיעור האבטלה ושיעור החוב הציבורי ביחס לתוצר, בנוסף נדרשת השגת יציבות פוליטית וביצוע רפורמות כלכליות, בעיקר בשוק העבודה והרווחה.


 

שיעור הצמיחה השנתי הגבוה ביותר ב-5 השנים האחרונות

ברבעון השלישי של 2017, כלכלת איטליה צמחה בשיעור שנתי של 1.8% לעומת הרבעון השלישי אשתקד. מדובר בשיעור הצמיחה הגבוה ביותר ב-5 השנים האחרונות, נתון המסמן את המשך השיפור הכלכלי שחל במדינה. הצמיחה הגבוהה ביותר נבעה מגידול בהשקעות, בצריכה הפרטית ובמסחר (ייבוא וייצוא).

 

על פי ההערכות, כלכלת איטליה צפויה לסיים את הרבעון הרביעי עם צמיחה של כ- 1.8%, כשהתחזיות לשנה הבאה מצביעות על המשך גידול בקצב הצמיחה האיטלקי. כבר היום ניתן לומר כי קצב הצמיחה הוא הגבוה ביותר מאז המיתון האחרון. יציבות פוליטית וביצוע רפורמות כלכליות הכרחיות יכולות לתמוך בקצב צמיחה גבוה יותר בעתיד הקרוב.

 

שיעור צמיחה שנתי - תמ"ג

שיעור צמיחה שנתי – איטליה 2014–2017

מקור: tradingeconomics.com


 

שיעור האבטלה באיטליה נותר גבוה

שוק העבודה באיטליה הוא מהפחות טובים מבין הכלכלות הבכירות באירופה, אך המגמה העולה ממנו בשנה האחרונה, בהחלט משאירה מקום לאופטימיות. שיעור האבטלה באיטליה ירד ב- 0.1 נקודות האחוז לעומת חודש קודם ונקבע על 11.2%. כמובן שזהו עדיין לא המקום אליו שואפים בממשלת איטליה, אבל הכיוון ממשיך להיות חיובי. צריך לזכור, שרק לפני 3 שנים, שיעור האבטלה האיטלקי עמד על יותר מ- 13% ואם ימשיך בקצב הנוכחי, הוא עשוי 'להדביק' את שיעור האבטלה באיחוד האירופאי שעומד על כ- 9.1%.

 

ממשלת איטליה תצטרך להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה על מנת לחזק את שוק העבודה ולהשיג יציבות פוליטית חזקה יותר, כפי שכבר התחילה לעשות. שיעור אבטלה גבוה בקרב צעירים עשוי להוביל במקרים רבים לאי - שקט, מהומות, הפגנות וכו'. בנוסף, חוסר חזון כלכלי ואמונה כי בעתיד המצב הכלכלי יהיה טוב יותר יכול להוביל ל"בריחת מוחות", מצב ממנו הממשלה האיטלקית מאוד רוצה להימנע. בכדי לשמר את ההון האנושי האיכותי שלה, תצטרך הממשלה לנקוט במהרה בצעדים להעברת רפורמות כלכליות הדרושות במשק, חיזוק שוק העבודה וגידול בקצב הצמיחה ובביקוש לעובדים. על מנת להצליח במשימה זו, העובדים באיטליה יצטרכו לעבור הדרכות והכשרות שיתמכו גם בגידול הפריון וגם במעמדם התחרותי ביחס לעובדים ממדינות אחרות בעולם.

 

שיעור האבטלה באיטליה ב-3 השנים האחרונות

שיעור האבטלה באיטליה – 2014–2017

מקור: tradingeconomics.com


 

חוב ציבורי גבוה מדי

שיעור החוב הציבורי ביחס לתוצר באיטליה הינו הגבוה ביותר מבין הכלכלות המרכזיות באירופה ואחד הגבוהים בעולם. בשנת 2016 שיעור החוב הציבורי לתוצר עמד על כ- 133%. אמנם חלה התייצבות בשיעור החוב הציבורי בשנים האחרונות, אך עדיין נתון זה הינו גבוה מדי ועדיין מהווה בעיה עבור הוצאות הממשלה.

 

אחת המטרות העיקריות שניצבת בפני הממשל האיטלקי היא הגברת אכיפת גביית המיסים. המלחמה בהון השחור באיטליה בפרט ובאירופה בכלל, צפויה לאזן את הגרעון התקציבי ואף לתמוך בשוק העבודה. נתון מפתיע מאוד הוא שדווקא באיטליה שיעור הבעלות על בתים הינו בין הגבוהים באירופה ושיעור הנכסים הנקיים ממשכנתא הינו הגבוה ביותר. לכן, צעדים אלו של מיסוי יהפכו את מערכת המס להוגנת יותר. בנוסף למהלכים שהוזכרו, על מנת לטפל בחוב הציבורי הגבוה, תצטרך הממשלה לבצע קיצוצים במענקים הסוציאליים של המדינה, שהפחתתם צפויה גם היא לתמוך ביציאה לעבודה וקיטון בשיעור האבטלה.


 

סיכוי ליציבות פוליטית בשנת 2018 - לאחר הבחירות

אחד הנושאים המרכזיים שהטריד משקיעים רבים היה השילוב של חוסר היציבות הפוליטית בגוש האירו יחד עם החשש להתפרקותו, כתוצאה מעלייתן של מפלגות אנטי ממסדיות בצרפת באוסטריה ובאיטליה. לאחר שהסיכון בצרפת הוסר, נראה כי הסיכון באיטליה יוסר במהלך שנת 2018, שנת הבחירות. למרות הקולות הגוברים של מפלגות הימין הקיצוני 'הליגה הצפונית', ו'חמשת הכוכבים' בדבר בדלנות של אזורים באיטליה (בעיקר לומברדה וונטו), נראה כי אין סכנה ממשית ליציבות הדמוקרטית בארץ המגף וכי מדובר בסיפור שונה מזה הספרדי לגבי עצמאותה של קטלוניה. אם נרצה, ההבדל העיקרי הוא בדרכים ובגישה הפייסנית והממלכתית עליה הצהירו מפלגות הקיצון באיטליה.

 

מתאו רנצי, שהתפטר מראשות הממשלה בעקבות ההפסד במשאל העם, ניצח בשנית בבחירות המקדימות על ראשות המפלגה הדמוקרטית, שנמצאת בשלטון. רנצי ינסה ואף צפוי לזכות שוב באמון העם בבחירות לראשות הממשלה שיערכו במאי 2018.

 

עד הבחירות הקרובות, פאולו ג'נטילוני מכהן כראש ממשלת איטליה. ג'נטילוני גם שייך למפלגה הדמוקרטית וכיהן כששר החוץ של המדינה תחת שלטונו של רנצי. אם רנצי ינצח את הבחירות הקרובות ויקבל מנדט מהעם להמשיך בביצוע הרפורמות הנדרשות במדינה, כלכלת איטליה תהנה מהשקעות זרות ותוכל לצמוח בקצב מהיר יותר, בזכות היציבות הפוליטית והרפורמות הכלכליות.


 

שוק ההון האיטלקי

הבשורה החשובה כרגע עבור שוק ההון האיטלקי היא גל ההנפקות העצום שמתרחש מתחילת השנה וכבר הגיע ל- 33 הנפקות חדשות. ממשלת איטליה היא האחראית העיקרית לכך באמצעות חשבונות הפנסיה בניהול אישי (PIR) שהשיקה חודש פברואר האחרון. התכנית נחלה עד כה הצלחה כבירה כשמעל 7.5 מיליארד אירו כבר מנוהלים בצורה הזו והצפי הוא שסכום זה יגיע ל- 11 מיליארד אירו בסוף השנה הנוכחית. הנתון היותר מעניין הוא 'המגבלה' שהטילה הממשלה על חשבונות אלה, כשהיא מחייבת את המשקיעים (החוסכים, במקרה הזה) כי 70% מכספים אלו יושקעו בחברות איטלקיות, כשמתוכם לפחות 30% יושקעו בחברות בסדר גודל קטן-בינוני. במילים אחרות, הממשלה באיטליה הביאה למצב בו יש הון גדול להשקעות, כזה שלא היה קודם. את הביטוי לרפורמה הזו ניתן לראות בביצועי המדדים הרחבים באיטליה, כשהגדול שבהם, מדד ה- FTSE MIB, עלה מתחילת השנה עלה בכ- 19%. המדד מאופיין בסקטור הפיננסי שלו, המהווה כ- 40% ממנו, אך גם באופיין של החברות בו – רובן יצואניות גדולות, דבר התומך גם הוא במגמה החיובית של השוק האיטלקי, הן בשל התאוששותן וצמיחתן של מדינות רבות באירופה (שותפות הסחר הגדולות) והן בשל שער האירו הנמוך מול סל המטבעות העולמי, שבצעם מותיר את מחירי הייצוא נמוכים חשוב לציין שהמדד משקף 80% מהשוק האיטלקי (ע"פ עורך המדד) ולכן יש בו כדי להעיד על מצב השוק כולו, או לפחות 80% ממנו. המשך השיפור בכלכלה האיטלקית והאירופית לצד הקטנת החובות המסוכנים במאזני הבנקים וגידול בייצוא האיטלקי, צפויים לתמוך בהמשך המגמה החיובית מתחילת השנה.

 

מדדי מניות הדגל של ארבעת הכלכלות הגדולות באירופה מתחילת השנה

מדדי מניות הדגל של כלכלות אירופה 2017


 

סיכום: כלכלת איטליה ב-2017

כלכלת איטליה הינה כלכלה מובילה בגוש האירו ובאיחוד האירופי. המדיניות הכלכלית המקלה של הבנק המרכזי האירופי והרפורמות הכלכליות שהממשלה האיטלקית הצליחה להוציא לפועל, תמכו בהתאוששות מהמיתון החוזר שפקד את המדינה בשנים 2012-2013. הצמיחה צפויה להמשיך לגדול בקצב של כ- 1.5-2% בשנה הבאה, ללא ביצוע רפורמות נוספות, כאלה שביכולתן לתמוך בקצב צמיחה גבוה אף יותר. בחודש אוגוסט מדד בטחון הצרכנים עלה באופן ניכר והצפי ששיעור האבטלה ימשיך במגמת הירידה. כמו כן, מדד בטחון העסקים עלה גם הוא, בעיקר במגזרי הייצור והשירותים. השיפור בנתונים הכלכליים של כלכלת איטליה מתבטא מתחילת השנה גם בעליות שערים בולטות של מדד המניות המרכזי, מדד ה- FTSEMIB. יציבות פוליטית באירופה בכלל ובאיטליה בפרט יכולה לתמוך רבות בהשקעות זרות, בקצב הצמיחה במדינה ובהמשך המגמה החיובית במדד המניות המרכזי. 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
סקירת מדד תל בונד צמודות AA-AAA / יולי 2018  


סקירת מדד מחשוב ענן / יולי 2018  


סקירה כללית פינטק / יולי 2018