נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

עולם הסקטורים בארה"ב מכתיב את כללי המשחק / יולי 2017

 

לקראת אמצע השנה (2017) הגיע שוק המניות האמריקאי לשיאים חדשים, שמדדי הסקטורים הם המובילים את המגמה. אילו מהם היו המעניינים ביותר בחצי השנה האחרונה? אילו צפויים להוביל את חצי השנה הבאה?

חשיפה לשווקים באמצעות מדדי מניות ואג"ח, ממשיכה להיות האפיק הנפוץ והפופולרי עבור המשקיעים. השקעה במדד מאפשרת חשיפה רחבה בעלת פיזור גבוה בדרך כלל, ובעצם מהווה את האמצעי היעיל והטוב, עבור אלו המעוניינים לקבל חשיפה רחבה עבור כלכלה של מדינה כלשהי. אך גם עבור סקטור ו/או תעשייה ספציפית בה הם מעוניינים להשקיע. שוק המניות בארה"ב הוא, כיום, הרחב והמגוון ביותר מבחינת היקף מוצרי המדדים הסקטוריאליים, וכמובן – הוא הפופולרי שבהם.

 

ע"פ הגדרות הבורסה בניו יורק, ישנם 11 סקטורים ראשיים, כשלכל אחד מהם קיים מדד הכולל את המניות הבולטות מאותו סקטור. ההצלחה של מדדי הסקטורים האמריקאים תפסה מקום גם בשוק ההון הישראלי, כאשר החשיפה אליהם מתבצעת, בעיקר, דרך תעודות הסל. חצי השנה האחרונה לוותה בשינויים פוליטיים רבים, כאשר מעל כולם עומדת בחירתו של דונאלד טראמפ לנשיאות הכלכלה הגדולה בעולם.

באופן טבעי ומתבקש, קיים קשר ישיר בין תהליכים פוליטיים, רפורמות, שינויים רגולטוריים ועוד, לבין ביצועי הסקטורים השונים. אי לכך, ביקשנו לבדוק כיצד הגיבו הסקטורים הבולטים לאותם שינויים ועל רקע תנאי השוק המאתגרים של חצי השנה האחרונה.


 

אז מה עשו מדדי הסקטורים הבולטים מתחילת השנה?

 

על מנת ולהבין את המגמות שהיו בחצי השנה האחרונה, אלו שישנן כעת ואלו הצפויות לטווח הקצר-בינוני, נזכיר בקצרה את האירועים הבולטים שהשפיעו על שוק המניות בכלל ועולם הסקטורים בפרט. אם כן, מלבד הנשיא החדש של ארה"ב, ראינו גם המשך להשפעות הברקזיט – יציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופאי שטלטלה את השווקים, בעיקר את שוק המט"ח. בנוסף, עונת הבחירות באירופה (הולנד, צרפת, משאל עם באיטליה) לקראת סיום , כשלפנינו עדיין ניצבת מערכת הבחירות הגדולה והחשובה ביותר- גרמניה (ספטמבר 17). המתיחות בגזרת מחירי הסחורות נרגעה מעט, עם חידוש הסכמי התפוקות של קרטל אופ"ק והאיחוד המחודש שלו, מהלך שתרם להתייצבות המחירים היחסית בשוק האנרגיה.

כאמור, ביצועי מדד מניות הסקטורים מקבלים תוקף משמעות כאשר הם נבחנים ביחס לתשואת מדד הייחוס, שעלה במחצית הראשונה של השנה בשיעור נאה של כ-  9.35%. אי לכך, הצלחתן היחסית תימדד אל תשואת מדדי הייחוס ואף ביחס לתשואת מדדי הסקטורים המקבילים בארה"ב.

                         

                                      הסקטורים המובילים בארה"ב (מתחילת השנה)

מדדי הסקטור בארה"ב 2017


סקטור הבריאות בארה"ב (תשואה מתחילת השנה – 16.03%)

 

סקטור הבריאות (בדומה לתעשייה) היה גם הוא במוקד השיח הפוליטי במרוץ לקרב על נשיאות ארה"ב. בעוד שהנשיא הקודם נישא על גבי רפורמת הבריאות שלו, ה- 'אובמה קר', הנשיא החדש ביקש לטעון כי התכנית הישנה לא טובה ובעיקר מגדילה את החוב הלאומי במאות מיליארדי דולרים בעשור הקרוב – מצב אותו טראמפ לא מוכן לקבל. בהצעה שנערכה בסנאט, הצליח טראמפ להעביר הצעה להתחיל דיון במציאת תכנית חלופית, אך בהצבעה נוספת, נכשל הניסיון לבטל חלקים עיקריים מהתכנית, דווקא על ידי אחדים מהמפלגה הרפובליקנית. בכל מקרה, נראה כי ה'אובמה קר', במתכונתה הנוכחית – לא צפויה לשרוד, אלא להתבטל. ביטול התכנית יביא למצב בו 14 מיליון אזרחים יהיו ללא כיסוי ביטוחי אך מצד שני, כאמור, יירשם קיטון של מעל ל- 330 מיליארד דולר בחוב הלאומי של ממשלת ארה"ב. השיח סביב ביטול התכנית הביא ללחצים ופאניקה בשווקים, דבר שהביא לירידת מחירן של מניות מובילות בסקטור, אך התכנית החדשה של טראמפ, ובעיקר העובדה כי ביטולה הזמני של זו הקודמת, אושרה בקונגרס ואף העבירה תומכים רבים אשר צידדו בתכנית הקודמת לבוא ולטעון כנגדה כיום, הביאה לכך שששת החודשים האחרונים היו לא פחות ממצוינים עבור מדד הדגל של הסקטור, שהסתכמו בעלייה של כ- 16.5%, טוב יותר מאשר מדד הייחוס בכ- 6.7%. השקט היחסי והחזרה לסדר יום אחר, בו מצב הפארמה לא נמצא בכותרות מדי יום, תומכים מצב החברות בעת הנוכחית וייתכן כי יאפשרו לחברות שעוד לא הצליחו בכך, לתקן את הירידות החדות שנרשמו בענף במחצית השנייה של 2016.


סקטור הטכנולוגיה (תשואה מתחילת השנה - 14.3%)

 

סקטור הטכנולוגיה בארה"ב כולל את החברות הגדולות והמדוברות שנסחרות כיום בבורסה העולמית. מלבד ענקיות כמו גוגל, אפל ומייקרוסופט, ניתן למצוא במדד גם חברות קטנות יותר, אך השפעתן על חיי היום יום שלנו גדולה מאי פעם. העובדה שקצב התקדמות הטכנולוגיה נמצא בעליה מתמדת, מחייבת את הארגונים העסקיים ואף את הפרטיים להמשיך ולהתחדש באמצעים הטכנולוגיים המוצעים, עובדה המעניקה קרקע עסקית בטוחה עבור החברות היצרניות ונותני השירותים הטכנולוגיים. לראיה, ניתן להצביע על בטחון העסקים בתחום כיום, הגבוה בהיסטוריה. סקטור הטכנולוגיה מאופיין בעונת הדוחות הכספיים של החברות הנכללות בו, כשרובן עוקפות את תחזיות האנליסטים. על אף המימושים החדים שנרשמו במניות הסקטור בתחילת חודש יוני האחרון, התחזיות לענף ממשיכות להיות חיוביות, בהתאם לביצועי המדד (IXT) שעלה בכ- 14.3% בחצי הראשון של השנה, כ- 5% יותר מאשר השיג מדד הייחוס. יתרה מכך, התחזיות הנוכחיות מצביעות על גידול אפשרי דו-ספרתי בשיעור הרווחיות של החברות בסקטור, שני בדירוג זה לסקטור האנרגיה בלבד. מעל כל תתי הענפים הנכללים במדד, בולטת תעשיית הסמי-קונדקטור שצפויה לצמוח בשיעור של למעלה מ- 40% עד סוף השנה. בהנחה שתחזיות האנליסטים ימשיכו להצביע נכונה על הכיוון אליו הולך הסקטור, ייתכן כי הראלי הנאה שראינו בחצי הראשון של השנה, ימשיך גם בחציה השני.


 

תעשייה ביטחונית ותעשיית סייבר (תשואה מתחילת השנה – 11.6%)

 

זה לא מכבר שתעשיית הסייבר הפכה למדוברת ביותר בעולם הביטחון והטכנולוגיה, בעיקר בשל מתקפות חוזרות ונשנות, הן ברמת המדינות והן ברמת הפירמות. במהלך חצי השנה האחרונה, ראינו מספר מדינות מגדילות את תקציבי הביטחון שלהן, כשהצורך בהתעצמות מערך אבטחת הסייבר הופך להיות חלק בלתי נפרד מאסטרטגיית ההתחמשות המסורתית שלהן. הבולטת מכולן היא ארה"ב, שאישרה תוספת של כ- 54 מיליארד להוצאות הביטחון שלה, במקביל להקמת משרד סייבר מיוחד. בעקבות הביקושים ההולכים וגדלים מצד הממשלה כמו מדינות נוספות, עבודה רבה צפויה לחברות היצרניות בתעשייה, כמו גם בתעשיית הנשק המסורתית האמריקאית. ביצועי המניות הגיבו בהתאם, כשמדד ה- ISE שעוקב אחר חברות הסייבר שבארה"ב עלה בכ- 13.8%, לצד עלייה נאה נוספת של מדד התעשיות הביטחוניות S&P Aerospace & Defence בשיעור של כ- 11.6%, גבוה ממדד הייחוס בכ- 4.44% ו- 2.3%, בהתאמה. המומנטום החיובי בתעשייה הזו לא מסתיים בצרכים ההולכים וגדלים של המדינות, אלא מצטרף לביקושים הגדולים מצד ארגונים ועסקים שנאלצים לנכס ולרכוש לעצמם מערכות אבטחה משוכללות ביותר, בהתאם לתקנות רגולטוריות חדשות שמתוקננות על ידי המדינות, במטרה להגן על זכויות האזרח כצרכן. אם כן, נוכח העובדה כי קצב עליית הביקושים מצד מדינות וארגונים עסקיים צפוי להמשיך לגדול, מניות תתי הסקטורים הללו ימשיכו למשוך יותר ויותר את עיני המשקיעים גם בחצי השני של השנה הנוכחית, ואולי אף ביתר שאת.


 

סקטור התעשייה (תשואה מתחילת השנה – 10.65%)

 

אחד הסקטורים עליהם הרבה לדבר טראמפ בקמפיין הבחירות שלו הוא סקטור התעשייה. חשוב לציין כי זהו הסקטור הכולל בתוכו את המספר הגדול ביותר של תתי סקטורים, ביניהם תעשייה אווירית, צבאית, תעשייה הנדסית, תעשיית אספקה, מכונאות, ימאות, תשתיות תחבורה ועוד. עצם היותו מורכב ממספר רב של תתי קטגוריות, ההתייחסות לסקטור התעשייה באופן כוללני מחייבת להתייחס להלך הרוח ולעיקרי התכניות לגביו בלבד ולא לניתוח עמוק של כל אחת מתתי התעשיות שלו. חצי השנה האחרונה הייתה חיובית ביותר עבור חברות התעשייה שנסחרות בבורסה בניו יורק, כשהמדד עלה בכ- 10.65% במהלך התקופה, בכך גם הצליח המדד להכות את מדד הייחוס בכ- 1.3%. ובכל זאת,  במבט ארוך טווח, המגזר היצרני בארה"ב חווה עשור קשה מאוד, כשעובדים רבים נאלצו לפרוש מעבודתם בגלל שיפורים טכנולוגיים ומעבר חברות יצרניות מקומיות למדינות בהן כוח העבודה הוא זול יותר, כדוגמת מדינות אסיה – סין, וייטנאם, הודו, סרי לנקה, נפאל וכו'. העובד האמריקאי הוא ממש לא היחיד שחווה את הקשיים הללו, כשברור לכל בר דעת שזהו חלק מתהליך גלובאלי בלתי נמנע, אם נרצה, המהפכה התעשייתית המודרנית. בהתאם לכך, הממשל החדש בוושינגטון הציע מספר דרכים לטפל בבעיה ולו להפחית מחומרתה במעט, כשהמהלך המרכזי העומד על הפרק הוא רפורמת המס הגדולה והכל כך מדוברת בנוסף להפחתת הבירוקרטיה, שאמורה לעודד יצרנים גדולים מעבר לים, לחזור ולייצר באדמת ארה"ב. אין ספק כי מהלך כזה, ככל שיצליח, יחזיר מאות אלפי ועד מיליוני עובדים לשוק העבודה האמריקאי, כשמרביתם של העובדים מסוג זה האנושי 'צווארון כחול', שכבת הארי של מצביעי טראמפ. מלבד התוספת המשמעותית לשוק העבודה, חזרה של אותם יצרנים לארה"ב, ייתכן ותביא להם עלייה בשורת הרווח לאחר מס, ובכך יוכלו ליהנות מכך, נוסף על העובדים, גם המשקיעים.


 

ענף הצריכה (תשואה מתחילת השנה – 7.7%)

 

אחת המטרות של המדיניות המוניטרית המרחיבה שהונהגה עד לא מזמן בארה"ב, הייתה לתמוך ולהזניק את הצריכה הפרטית. נציין כי ענף הצריכה מתחלק לשני סקטורים; צריכה בסיסית וצריכה מחזורית. ההתייחסות הנ"ל היא עבור הצריכה הבסיסית, כיוון שמלבד היותה גדולה ודומיננטית יותר עבור הכלכלה בארה"ב, היא גם משקפת נאמנה יותר את מצבו של הצרכן האמריקאי הממוצע, מאשר הצריכה המחזורית, המאופיינת במוצרים "יוקרתיים" יותר ונפוצים פחות. אין חולק על חשיבות הגידול בצריכה בכדי להאיץ בצמיחה במשק, שהרי היא הביטוי הטבעי ביותר למצבו הצרכני של האזרח האמריקאי הממוצע, ועל סמך ביצועי מדד הסקטור, גידול זה אכן קרה. ב- 2015, הודיע הפד האמריקאי על תהליך העלאת הריבית ובמקביל, התחיל בצמצום רכישות האג"ח המאסיביות של הבנק המרכזי. מהלכים אלו של ה- FED אמנם הצביעו על הבראתה של הכלכלה, אך בו בעת, הלחיצו את משקיעי מניות הצריכה שנהנו עד כה מריבית נמוכה שגרמה לעלויות מימון נמוכות ועלייה בהוצאות הצרכנים. אגב, את ההודעה הזו שמר ה- FED ליום בו שוק העבודה יהיה בסביבת שיעור "האבטלה הטבעית" (5%), מה שאכן קרה, כשברקע האירועים, נתוני הצריכה הציגו ביצועים נאים מדי חודש והוצאות הצרכנים בארה"ב הגיעו לשיא של כל הזמנים. כאמור, כל אלה השביעו את רצונו של ה- FED והאות למעבר למדיניות מצמצת ניתן. בזמן בו החל הבנק המרכזי להעלות שוב ושוב את הריבית,  החשש מפגיעה בסקטור הצריכה הלך ועלה,  אך לאחר יותר משני רבעונים, ניתן לומר שההפך הוא שקרה. בקריאת התוצר האחרונה לרבעון השני, נקבע כי קצב צמיחת התוצר עומד על כ1.4%, כאשר למעלה מרבע ממנו – מקורו בסקטור בצריכה. ההצלחה של חברות הצריכה לא פסחה על ביצועיהן בשוק ההון, כשמדד הדגל של הסקטור עלה במחצית הראשונה של השנה הוא בכ- 7.7%, נמוך בכ- 1.63% מתשואת מדד הייחוס. בהתחשב בכך שהציפיות להעלאות ריבית נוספות השנה ירדו מעט, החודשים הקרובים עשויים להיות טובים למדד הצריכה הבסיסית האמריקאי, אף יותר מאשר הששה האחרונים.


 

פיננסיים (תשואה מתחילת השנה – 6.88%)

 

במהלך כהונתו של טראמפ עד כה, עלתה הריבית בארה"ב 3 פעמים, יותר מאשר ב- 2 הקדנציות של ברק אובמה יחדיו. נכון, התנאים הכלכליים להעלאות הללו הבשילו בעיקר בשנה האחרונה, אבל השיח והמוכנות לתהליך מצד הממשלה והבנק המרכזי, פתוח ושקוף הרבה יותר מאשר שהורגלנו אליו טרם בחירתו של טראמפ. ובכל זאת, ביצועי הסקטור מצביעים כי מדיניות מוניטרית מצמצמת כשהריבית משמשת ככלי העיקרי שלה, מייצרת אפקט חיובי למניות הפיננסיים והבנקים שנהנים מעלייה במרווח הפיננסי שלהם. המשקיעים, שמבינים את כוחו של אפקט העלאת הריבית, הזרימו מתחילת השנה הנוכחית ל- ETF שעוקב אחרי סקטור הפיננסיים בארה"ב (XLF) מעל לחצי מיליארד דולר נטו, בעוד שמוצרים נוספים שעוקבים אחרי מניות פיננסיים כלליות (בתי השקעות, שירותים פיננסיים וכו') גייסו כמיליארד דולר נוספים. מבחינת ביצועים, במהלך המחצית הראשונה של השנה השיג מדד הפיננסיים תשואה של כ- 6.9%, נמוך בכ- 2.5% ממדד הייחוס, עם סטיית תקן של 14.4 וחלוקת דיבידנד של כ- 1.7%.

 

אנרגיה (תשואה מתחילת השנה - 12.7%-)

 

סקטור האנרגיה בארה"ב 2017

 

על אף הירידות החדות שלו בחצי השנה האחרונה, סקטור האנרגיה צפוי להיות, אולי, הבולט לטובה ביותר בחצי השני של השנה, כשגם ציפיות המשקיעים מצביעות עליו כ'סקטור הבא'. הירידות הדרמטיות שראינו בשנה האחרונה במחירי הנפט, הביאו לשחיקה משמעותית ברווחי החברות בענף, מגמה שנעצרה ואף שינתה כיוון כשמחירה של חבית נפט חזר לרמות מחירים של 45-50$. אם כן, הצפי לשיפור ביצועי חברות האנרגיה עשוי להתבטא כבר בשבועות הקרובות, עם פרסום דוחו"ת החברות לרבעון השני של השנה. אי אפשר שלא להתייחס להתאגדותו המחודשת של קרטל אופ"ק ושילוב הזרועות של שחקנים נוספים בענף – זאת כדי לשלוט על היקפי ההיצע העולמי, או לפחות  על חלקו. אם בעבר ראינו התנגדות נחרצת מצד ארה"ב למניפולציות שנעשו על ההיצעים של הזהב השחור, אזי כיום המעצמה הגדולה בעולם הגיעה ל'עצמאות האנרגית' אליה שאפה במשך שנים, והיא מסוגלת כיום לייצר את מלאי הנפט אותו היא עצמה צורכת. אם לא די בכך, תפוקת הנפט של החברות בענף עלתה ביחס לתפוקה המקבילה אשתקד, לצד ירידה במספר החברות הפעילות – דבר שצפוי לתמוך גם הוא ברווחי החברות. בנוסף, מחירי נפט ברמה סבירה, ולא נמוכים כפי שראינו לפני שנה - הפכו להיות אינטרס אמריקאי מובהק. הם מהווים נדבך קריטי עבור לא מעט אסדות וחברות אנרגיות אמריקאיות שנאלצו לפטר מאות אלפי עובדים בזמן בו מחיר חבית נע סביב ה- 30$, מצב שאילץ אותם להתייעל ארגונית, תפעולית ופיננסית. בסיכומו של דבר, על אף שירד בכ- 12.7% במחצית הראשונה שלה, שנת 2017 עוד עשויה להתברר כשנת 'ההבראה' של מדד מניות סקטור האנרגיה האמריקאי.


 

סיכום: מדד הסקטורים בארצות הברית במחצית הראשונה של 2017

 

שוק המניות בארה"ב ממשיך, ברובו , ליהנות מהרוח הגבית שהביאה איתה מערכת הבחירות האחרונה. בנוסף, נתוני המאקרו של הכלכלה הגדולה בעולם ממשיכים להשתפר ולהגדיל את קצב הצמיחה במשק. ייתכן כי אנו בתחילתו של מעבר מתנאי שוק תנודתיים וחוסר ודאות גבוה יחסית, לימים יציבים יותר, אך עדיין רוויים בסימני שאלה. כפי שהוזכר, מדדי האנרגיה והבריאות, צפויים להמשיך לרכז הרבה עניין גם בהמשך השנה.

עבור חברות הבריאות – הן ימשיכו ליהנות מהרוח הגבית של ביטול 'אובמה קר' ואישורה של התכנית החדשה שמקדם הנשיא, במידה ואכן תאושר כפי שמסתמן. לעומתן, חברות האנרגיה צפויות להמשיך במגמת ההתאוששות והצמיחה שלהן, תודות למחירים יציבים והיקפי ייצור גדולים יותר. הסברנו כי, היכולת לזהות אילו מבין הענפים עשויים להיות אלה שיובילו את שוק המניות האמריקאי, תלויה בהרבה משתנים, אך מעל כולם נמצאות החלטות הממשלה והרפורמות אליהן היא מחויבת או רוצה לקדם. על בסיס זה ובהתייחס למה שנכתב לעיל, ניתן להעריך כי גם במחצית השנייה של שנת 2017 נראה מספר סקטורים שיידעו 'להכות' את מדד הייחוס, מדד ה-  .S&P 500

  
 
 
 
סקירות אחרונות
 
סקירת מדד תל בונד צמודות AA-AAA / יולי 2018  


סקירת מדד מחשוב ענן / יולי 2018  


סקירה כללית פינטק / יולי 2018