נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

ברזיל - סקירה כללית / אוגוסט 2017

 

הכלכלה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית נמצאת בתקופת מאתגרת מאוד. בשנתיים האחרונות כלכלת ברזיל עברה את המשבר הכלכלי הקשה ביותר בתולדותיה, לצד משברים פוליטיים ופרשיות שחיתות הקשורות לאנשי ממשל רבים, כולל הנשיא המכהן, מישל טמר.

 

על סמך החודשים האחרונים, הנתונים הכלכליים מעידים על התייצבות ויציאה מהמיתון הכבד. ברבעון הראשון של 2017, הכלכלה חזרה לצמיחה וצפויה לסיים את שנת 2017 בצמיחה חיובית מתונה. האינפלציה ירדה בחדות והבנק המרכזי ממשיך במדיניות הורדת הריבית, אשר תומכת בכלכלה. המדיניות המוניטרית המקלה שצפויה להמשיך ולהאיץ את היציאה מהמשבר האחרון, הובילו את מדד המניות המרכזי (Ibovespa) לעליות חדות בשנת 2016  ומתחילת השנה הנוכחית הוא כבר עלה בכ- 18%.

 

אמנם נראה כי פרשיות השחיתות אינן נגמרות, אך רבים רואים בחשיפת הפרשיות ובמעצרים הרבים שבוצעו, שינוי במדיניות האכיפה ואי הסכמה לקבל את רמת השחיתות, שהייתה נהוגה במדינה במשך עשרות שנים. אם ברזיל תצליח לבער את השחיתות ולהשלים מספר רפורמות כלכליות חיוניות, העתיד הכלכלי שלה צפוי להיות חיובי בהחלט.

 

חזרה למגמת צמיחה

לאחר 8 רבעונים רצופים של צמיחה שלילית, כלכלת ברזיל יצאה מהמיתון וחזרה לצמיחה חיובית. ברבעון הראשון של 2017 צמחה כלכלת ברזיל בשיעור של 1% לעומת הרבעון הקודם, ובהתאם לתחזיות המוקדמות. החזרה לצמיחה נבעה בעיקר מגידול בייצוא והתמתנות הירידה בצריכה הפרטית. מנגד, הקיטון בהוצאה הציבורית ובהשקעות במשק המשיך לפגוע בקצב הצמיחה.

הצמיחה המתונה צפויה להימשך עד לביצוע מלא של רפורמות כלכליות בתחומי המס, שוק העבודה והתשתיות.

 

שיעור צמיחה רבעוני - תמ"ג (QoQ)

מקור: tradingeconomics.com


קיטון בשיעור האבטלה

המיתון הכלכלי השפיע באופן מהותי על שוק העבודה המקומי והוביל לשיעור אבטלה גבוה מאוד, שהגיע בשיאו ל- 13.7%, ברבעון הראשון של 2017. לאחרונה התהפכה המגמה השלילי, ועל רקע היציאה מהמשבר, גם שוק העבודה התעורר, כאשר שיעור האבטלה קטן בפעם השלישית ברציפות, והסתכם בשיעור של 13% בסוף יוני 2017. כמובן ששיעור אבטלה זה עדיין גבוה מאוד בהשוואה לעבר ובהשוואה למדינות אחרות, אך הכיוון החיובי של התחזקות היקף ומעמד העובדים – משאיר מקום לאופטימיות עבור הברזליאים.

 

שיעור האבטלה בברזיל

מקור: tradingeconomics.com

 

הבעיה בשוק העבודה אינה מסתכמת בשיעור אבטלה גבוה בלבד, אלא ישנה גם בעיית קביעת גיל הפרישה. העובדים בברזיל פורשים בגיל צעיר יחסית, בממוצע גיל 58, דבר שיוצר עומס גדול על ההתחייבויות הפנסיוניות ומסכן את הצריכה הפרטית של הדור שפרש. העובדים שקרובים לפרישה אינם מסכימים לביצוע רפורמות כלכליות, הכוללות את העלאת גיל הפרישה ל-65 לגברים ונשים. תשלומי הפנסיות לעובדים של הגופים הציבוריים, המהווים בערך 12% מכוח העבודה במדינה, יהוו נטל גדול על תשלומי הממשלה בשנים הבאות, ונכון לשנות במהרה את גיל הפרישה. הממשלה הברזילאית בהנהגת מישל טמר מנסה לקדם רפורמה בשוק העבודה, הכוללת העלאת גיל הפרישה, אך לאור ההתפתחויות הקשורות למעורבותו של הנשיא במתן שוחד, לא בטוח כי יהיה לנשיא את הכוח הפוליטי הנדרש על מנת להעביר וליישם את השינוי החקיקתי. ייתכן כי שינוי החקיקה בנוגע לגיל הפרישה יבוצע רק על ידי הנשיא שיבחר בסוף שנת 2018.


 

פרשת השחיתות הגדולה הגיעה לנשיא המכהן

לפני כשלוש שנים, כחלק ממבצע שנקרא "שטיפת מכונית", גילתה המשטרה הברזילאית מערכת מסועפת של שחיתות במדינה. המשטרה פתחה במבצע נרחב לבער את השחיתות, ומבצע זה כבר הוביל למאות עצורים, חלקם פוליטיקאים, אנשי ממשל ואנשי עסקים בכירים. במרכז הפרשה עומדות חברות בנייה גדולות וחברת הנפט הלאומית, פטרובראס. בכירים בחברות הבנייה שילמו שוחד לפוליטיקאים ובכירים בפטרובראס כדי לזכות במכרזים גדולים.

 

בפרשה מעורבים 3 נשיאים לשעבר וכעת הוזכר שמו של הנשיא המכהן, אשר הוקלט בעודו מאשר לכאורה העברת שוחד ליו"ר הפרלמנט לשעבר, שמרצה את עונשו בכלא. דילמה רוסף, הנשיאה לשעבר, כיהנה כיו"ר הדירקטוריון של חברת פטרובראס בין השנים 2003 ל-2010, אך טוענת כי אינה ידעה על השחיתות בחברה. גם הנשיא לשעבר, לולה דה-סילבה, נעצר לפני כשנה וחצי בחשד כי קיבל כספים וטובות הנאה מחברת הנפט הלאומית.

 

הנשיא טמר מסרב להתפטר בעקבות פרסום הפרשה, וברצונו לסיים את תפקידו עד לבחירות הקרובות. עדיין מוקדם מדי לדעת האם הוא באמת יזכה לסיים את הקדנציה שלו או יודח. חוסר הוודאות של תקופת כהונתו ופגיעה במעמדו הפוליטי, מעלים ספקות לגבי ביצוע הרפורמות החיוניות לשיקום כלכלת ברזיל. חברת הדירוג S&P הודיעה כי היא בוחנת הורדת הדירוג של כלכלת ברזיל, עקב חוסר היציבות הפוליטית, והספקות לביצוע הרפורמות.


 

המשך מדיניות מוניטרית מקלה לאור התמתנות האינפלציה

הבנק המרכזי של ברזיל ממשיך במתווה הורדת הריבית. בפגישתם האחרונה, חברי הוועדה המוניטרית החליטו פה אחד על הורדת הריבית לרמה של 9.25%. זו הייתה הורדת הריבית השביעית ברציפות, ונראה כי המגמה צפויה להימשך לאור התמתנות האינפלציה.

בשנת 2016, הריבית בברזיל הייתה מהגבוהות בעולם, כתוצאה מאינפלציה גבוהה, שהגיעה לשיעורים דו-ספרתיים. כיום, האינפלציה השנתית בברזיל עומדת על 2.71% בלבד, קיטון משמעותי לעומת רמה של כ- 9% לפני שנה. הצפי כי האינפלציה בברזיל בשנת 2017 ו- 2018 תסתכם ברמה של 3.6% ו- 4.3%, בהתאמה, ותישאר ברמה זו גם בשנים 2019 ו- 2020.

 

חברי הוועדה המוניטרית הביעו דאגה מאי היציבות הפוליטית שיכולה לפגוע בהוצאה לפועל של הרפורמות החשובות מאוד לכלכלה הברזילאית, אך נכון לעכשיו - לא ראו השפעה מהותית מאי-היציבות הפוליטית על נתוני האינפלציה. בהינתן והאינפלציה בפועל לא תהיה רחוקה מהערכות הכלכלנים, הבנק המרכזי ימשיך במתווה הורדת הריבית, זאת במטרה להגיע לריבית של כ-8% בסוף שנת 2017. מדיניות זו צפויה כמובן לתמוך בכלכלה המקומית ובשערי המניות.

 

ירידה חדה בשיעור הריבית בברזיל

מקור: tradingeconomics.com


מגמה חיובית מאוד בשוק ההון

מדד ה- Ibovespa הינו המדד המוביל בבורסה הברזילאית בסאו פאולו. המדד כולל כ-60 חברות ומתוקנן פעם ברבעון. קצת יותר מ-50% מהחברות המרכיבות את המדד שייכות לסקטורים הפיננסים והצריכה הפרטית. לכן, גובה הריבית והיציבות הכלכלית המקומית משפיעות רבות על ביצועי המדד. לאחר שלוש שנים בהן סיים המדד בתשואה שלילית, 2013-2015, המדד זינק בשנת 2016 בכ-38% ומתחילת שנת 2017 הניב כאמור, תשואה של כ- 18%. המשקיעים בברזיל מעריכים כי הרע מכל כבר מאחורינו והמדינה מבצעת ניקוי אורוות, במטרה לחסל את השחיתות ולדאוג לאינטרסים הכלכליים של העם ולא של המנהיגים והפקידים. במידה וההערכות אלה יתבררו כנכונות, שוק ההון הברזילאי יחזור להיות אטרקטיבי כפי שהיה בעברו.


 

לסיכום

כלכלת ברזיל נמצאת בנקודת מפנה. למרות חוסר היציבות הפוליטית, הנובעת מפרשת שחיתות שעוד לא הגיעה לסיומה, הנתונים הכלכליים מתחילים להעיד על שיפור במצב הכלכלי. לאחר כשנתיים של מיתון, הכלכלה חזרה לצמיחה וצפויה להמשיך לצמוח בקצב מתון גם בעתיד הקרוב. חל קיטון בשיעור האבטלה והממשל מנסה להעביר רפורמה מרכזית בשוק העבודה. בנוסף, רמת האינפלציה קטנה משיעורים דו-ספרתיים לרמה נמוכה מאוד, אשר מאפשרת לבנק המרכזי להמשיך במגמת הורדת הריבית במשק, אשר תומכת בצריכה הפרטית ובהאצה בשווקים.

 

לברזיל, אחת מהמדינות שהתברכו באוצרות הטבע הגדולים ביותר בעולם, ישנה יכולת להיות מעצמה כלכלית גדולה וחזקה יותר, המושכת השקעות זרות מכל העולם ומשפרת את איכות חייה אזרחיה. לשם כך, מערכת אכיפת החוק בברזיל צריכה להמשיך בתהליך ביעור השחיתות, והממשלה צריכה לבצע מוקדם ככל הניתן את הרפורמות הכלכליות הנדרשות. אוכלוסיית ברזיל צעירה ומשכילה יותר מאשר בעבר ויוצרת הזדמנות כלכלית אדירה לעשורים הבאים, הזדמנות אותה גם המשקיעים מחכים לממש. 

 

 

למידע נוסף אודות תעודות סל הקשורות לברזיל

  
 
 
 
סקירות אחרונות
 
סקירת מדד תל בונד צמודות AA-AAA / יולי 2018  


סקירת מדד מחשוב ענן / יולי 2018  


סקירה כללית פינטק / יולי 2018