נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

המניות באירופה אטרקטיביות ביחס לארה"ב / יולי 2017

 

בשבועות האחרונים אנחנו עדים ללחץ בשווקים שמקורו בשוק האירופאי, בדגש על שוק האג"ח האירופאי. מאז נאומו של יו"ר הבנק המרכזי האירופאי, מאריו דראגי, ניתן לראות לחץ ברור בשוק האג"ח שמתבטא בעליה די חדה בתשואות האג"ח הממשלתיות.

 

שוק האג"ח האירופאי היה בשיאו בדיוק לפני שנה, ביולי 2016, כשתשואות האג"ח הגרמניות ל-10 שנים שיקפו תשואה שלא נראתה בעבר, 0.2%-, כלומר מי שקנה אג"ח גרמנית, בעצם נתן הלוואה לממשלת גרמניה, כשהמשקיע שילם "ריבית" של 0.2% בשנה, בשביל שממשלת גרמניה תלווה ממנו כסף – כאמור, מצב חסר היגיון בשווקים הפיננסים. נכון לרגע כתיבת שורות אלו, תשואות האג"ח ל-10 שנים של ממשלת גרמניה משקפות תשואה של 0.55%, עדיין נמוכה היסטורית, אבל במגמת עלייה ברורה.


הטריגר לגל העליות הנוכחי בתשואות באירופה, הוא נאומו של דראגי, שממנו השווקים הבינו כי המדיניות האולטרה מרחיבה ביבשת נמצאת לקראת צמצום, בדומה למתרחש כיום בארה"ב. למרות שבאופן חריג, כמה ימים לאחר הנאום של דראגי הוציא הבנק המרכזי הודעה, לפיה המשקיעים הבינו לא נכון את דראגי וכי כרגע אין תאריך או רצון לצמצם את המדיניות. למרות ההודעה נראה שהמשקיעים לא מאמינים לדברי ההרגעה של הבנק והתשואות ממשיכות לעלות.

 

נראה שהמשקיעים בעולם מצפים שהבנק האירופאי יילך בקרוב בעקבות הבנק האמריקאי ויתחיל בצמצום רכישות האג"ח ואף בהעלאות ריבית. הציפיות נובעות מכך שהבנק האמריקאי הוא זה שמוביל בעשורים האחרונים את המדיניות בשווקים והבנקים האחרים מגיבים לו, כפי שהיה כשהבנק האמריקאי החליט להוריד ריבית לשיעור אפסי ולרכוש אג"חים. המשקיעים צריכים לזכור שאירופה התחילה במדיניות הצמצום מספר שנים אחרי האמריקאים, ואין להם באמת סיבה לשנות כרגע מדיניות.


בנוסף, הבנק המרכזי של יפן, שהינו השחקן השלישי בחשיבותו לשווקים, הגדיל לאחרונה את תוכנית הרכישות שלו, כשלדעתנו זה נעשה בשביל לאותת לשוק שלמרות שינוי המדיניות בארה"ב, ביפן אין צפי לשינוי, דבר שהוביל לרגיעה בשוק היפני ולהיחלשות מטבע הין. כלומר, יש איתות ברור ששאר הבנקים המרכזיים לא הולכים בהכרח בעקבות ארה"ב, זאת בגלל שהמצב הכלכלי שלהם שונה מזה שבארה"ב ולמרות שהמגמה חיובית בכלכלות אירופה ויפן, הן עוד רחוקות מהמצב בו היו רוצות להיות.

 

תחת ההנחה שהמדיניות באירופה לא הולכת להשתנות באופן קיצוני בטווח זמן הקצר, בזמן שבארה"ב מצמצמים באופן די חד את התמיכה בשווקים, ולאור פערי התמחור בין המניות בארה"ב לאירופה, נראה שהמניות האירופאיות אטרקטיביות יותר, בדגש על מניות הדיבידנד.

 

חשוב לציין שאנחנו מאמינים שנמשיך לראות עלייה בתשואות האג"ח באירופה, למרות שאנחנו לא חושבים שיהיה שם שינוי במדיניות המרחיבה בקרוב. אנחנו חושבים זאת בגלל שתשואות האג"ח האירופאיות היו ברמת תמחור לא הגיונית ולדעתנו העליות הן "תיקון" וחזרה לרמות תמחור הגיוניות יותר, ולכן הן עוד ימשיכו לעלות, אך לדעתנו באופן מתון.


אנחנו חושבים שכדאי להתמקד בחברות דיבידנד, בדגש על חברות גדולות ואיכותיות. הסיבה שאנחנו מצביעים דווקא על מניות הדיבידנד זה בגלל שבתקופה האחרונה ראינו ביצועים עודפים למניות הדיבידנד בעיקר בארה"ב בזמן שהתשואות באג"ח עלו. ההיגיון לכך הוא שמניות דיבידנד מהוות תחליף ראשון למשקיעי האג"ח, בטח בזמן שהם צופים עליית תשואות והפסדי הון באג"ח. הסיבה שאנחנו מעדיפים חברות גדולות ואיכותיות באירופה, היא מכיוון שהכלכלות האירופאיות עדיין במצב יחסית שברירי ומגיבות בעוצמה להתרחשויות הפוליטיות הרבות ביבשת, ולכן אנחנו מעדיפים יציבות יחסית בהשקעה המנייתית שלנו באירופה. 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
סקירת מדד תל בונד צמודות AA-AAA / יולי 2018  


סקירת מדד מחשוב ענן / יולי 2018  


סקירה כללית פינטק / יולי 2018