נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

סין - סקירה כלכלית / אוגוסט 2017

 

רקע

כלכלת סין, השנייה בגודלה בעולם, ממשיכה בתהליך השינוי מכלכלה מוטת ייצוא ותעשיה לכלכלה המבוססת יותר על צריכה פרטית ומגזר שירותים. שינוי זה הוביל לעלייה מתמשכת בשכר העבודה בסין ושינה את מעמדה התחרותי של סין ביחס למדינות אסייתיות אחרות ומדינות דרום-אמריקה. סין הפכה מלהיות "המפעל" הזול של העולם, המייצר את הדברים הפשוטים ביותר כמו טקסטיל, למקום בו לעובדים יש ידע רב ופריון גבוה יותר ביחס למדינות מתפתחות אחרות. העלייה בידע ובפריון של העובד הסיני הובילה לעלייה בשכרו, והגידול המתמשך בשכר העובדים ממשיך לתמוך בבניית מעמד ביניים חזק יותר, התומך בצריכה פרטית ובהתפתחות מגזר שירותים.

הצמיחה הכלכלית בסין הואטה בשנים האחרונות, אך נראה כי כעת חלה התייצבות בצמיחה, והיא עדיין גבוהה משמעותית מהצמיחה במדינות אירופה או ארה"ב. אחד האתגרים הגדולים של סין הוא לשמור על שיעורי צמיחה גבוהים, תוך הקטנת הסיכונים הכלכליים, שנוצרו כתוצאה מגידול בחוב בשנים האחרונות.


הצמיחה בכלכלה הסינית ברבעון השני של 2017

ברבעון השני של 2017, הצמיחה בכלכלה הסינית עקפה את הציפיות והסתכמה בשיעור שנתי של 6.9%. קצב הצמיחה ברבעון השני, היה זהה לקצב הצמיחה ברבעון הראשון והצפי כי הצמיחה השנתית תסתכם בשיעור של 6.6%, נתון הגבוה במקצת מיעד הצמיחה הממשלתי לשנת 2017, שעומד על 6.5%. הצמיחה בחציון השני של השנה צפויה להיות מתונה במקצת בעקבות צעדים כלכליים מרסנים שנוקט הממשל הסיני, על מנת להקטין את הסיכונים שנובעים משיעור חוב גבוה בכלכלה. הצמיחה ברבעון השני נבעה מנתוני ייצוא ויצור חזקים, בנוסף לעלייה מתונה בנתוני הצריכה הפרטית. מנגד חלה האטה יחסית בהשקעות.

 

הממשל הסיני שואף להגדיל את הצריכה הפרטית, ולהפוכה למנוע כלכלי מרכזי, בדומה לכלכלות מערביות מתקדמות. כלכלני ה- OECD המליצו לממשל הסיני להנהיג רפורמות בתחומי הבריאות והרווחה, שיאפשרו לתושבים להקטין את שיעור החיסכון הגבוה שלהם לעת יום סגריר, ובכך יגדילו את הצריכה הפרטית ויתמכו בצמיחה הכלכלית.

 

חשוב לזכור כי למרות ההאטה בקצב הצמיחה לעומת העשורים האחרונים, הכלכלה הסינית צומחת בשיעור גבוה משמעותי לעומת כלכלות גדולות אחרות. אם סין תצליח לייצב את הצמיחה בשיעורים אלו תוך הקטנת הסיכונים, הנובעים מרמת חוב גבוהה, אז כוחה הכלכלי רק יגדל בשנים הבאות.

 

שיעור צמיחת התמ"ג בסין (מונחים שנתיים)

שיעור צמיחת התמ"ג בסין 2014–2017

מקור: www.tradingeconomics.com


 

שיעור האבטלה בסין

שיעורי האבטלה בסין נמוכים מאוד ב-15 השנים האחרונות, וגם בעת המשבר הכלכלי העולמי שיעור האבטלה לא חצה את רף ה-4.3%. ברבעון הראשון של 2017, שיעור האבטלה בסין קטן לרמה של 3.97%, לעומת שיעור אבטלה של 4.02% ברבעון הרביעי של 2016.

 

שיעור האבטלה בסין

שיעור האבטלה בסין 2014–2017

מקור: www.tradingeconomics.com

 

מלבד הקיטון בשיעור האבטלה, השכר הממוצע של העובד הסיני ממשיך במגמת עליה. העלייה בשכר נובעת משיעור אבטלה נמוך, גידול בפריון של העובדים הסינים ומעבר מייצור מוצרים פשוטים לייצור מורכב יותר, הדורש ידע וטכנולוגיה מתאימה.

בגרף המצורף מטה, ניתן לראות את הגידול המשמעותי בשכר הממוצע של עובדים סיניים, העוסקים בייצור, במהלך השנים האחרונות:


שכר שנתי ממוצע של עובדי ייצור

שכר שנתי ממוצע של עובדי ייצור בסין 2005–2016

מקור: www.tradingeconomics.com

 

בטווח ארוך יותר, גם להזדקנות האוכלוסייה תהיה השפעה על השכר הממוצע בסין. שיעור הילדים מסך האוכלוסייה בסין קטן בעשור האחרון, כתוצאה מהמדיניות הישנה של ילד אחד בלבד. כוח העבודה בסין יקטן ויצטרך לספק שירותים לאוכלוסייה מבוגרת יותר. דרך אפשרית לטפל במחסור זה, היא על ידי הכשרת עובדים רבים לעבוד עם טכנולוגיות מתקדמות ולפתח חדשנות, המשפרת את פריון העבודה.


המשך מדיניות מוניטרית מקלה

הבנק המרכזי של סין הותיר את הריבית ברמה של 4.35% בפגישתנו האחרונה. שיעור הריבית הינו הנמוך ביותר מזה עשור, ולא השתנה כבר יותר משנה. למרות תחילת מגמה של העלאת ריבית בארה"ב, הבנק המרכזי הסיני עדיין רוצה לתמוך בצמיחה הכלכלית ע"י המשך המדיניות המקלה. הבנק המרכזי ניצב בפני אתגר מורכב מאוד, מצד אחד הוא אינו רוצה לפגוע בשיעורי הצמיחה ומנגד הריבית הנמוכה מובילה לגידול בחוב של חברות ומשקי בית, מצב שעלול לסכן מאוד את היציבות של המערכת הבנקאית ושל הכלכלה הסינית.

 

שיעור הריבית בסין בעשור האחרון

שיעור הריבית בסין 2010–2016

מקור: www. tradingeconomics.com


הסכם סחר בילטרלי עם ארה"ב

אחד הנושאים המרכזיים שנשיא ארה"ב מנסה לקדם הוא צמצום הגרעון המסחרי של ארה"ב עם סין. צעדים חד-צדדים מצד ארה"ב יובילו למלחמת סחר חריפה, ולכן הצדדים מנסים להגיע לפשרות, על ידי הגעה להסכם בילטרלי הוגן. בחודש אפריל השנה, נפגשו בארה"ב, נשיא סין וטראמפ על מנת לדון בסוגיה זו. שני הנשיאים הסכימו על הכרזת תכנית של 100 ימים, בהם ידונו בדרכי הגדלת הייצוא האמריקני לסין וצמצום הגירעון המסחרי של ארה"ב עם סין, אשר גדל גם בחודשים הראשונים של 2017. עד כה, הוכרז כי השוק הסיני נפתח לייבוא של בשר אמריקני, להובלה של גז נוזלי וניתנה אפשרות גישה לגופים אמריקנים למספר שירותים פיננסיים בסין.

שני הצדדים מקווים לדווח על התקדמות נוספת בימים הקרובים, מלבד הנושאים שכבר סוכמו ופורסמו. אחד הנושאים המרכזיים בדיונים הוא הגבלת כמות ייצור הברזל בסין, אשר יוצרת עודף היצע עולמי ופוגעת במחירו. טראמפ כבר הצהיר בעבר כי ממשל ארה"ב שוקל לקבוע מס או הגבלת מכסה על ייצור ברזל.


 

שוק ההון הסיני
אחת האפשרויות להשקעה בסין היא דרך מדד המניות ה- HSCEI , הכולל את החברות הסיניות הגדולות שנסחרות בבורסת הונג-קונג, אשר מותרות להשקעה ע"י משקיעים זרים. מדד ה- HSCEI כולל כ-40 מניות, אשר כל אחת מהן מוגבלת לשיעור מרבי של 10% מהמדד. הרכב המדד מורכב בעיקר מחברות פיננסיות, ולכן פעולות הממשלה להורדת הסיכון העסקי בהלוואות הינה משמעותית מאוד לביצועי המדד. בנוסף, שינוי במגמת הריבית והתחלה של העלאה שלה- גם כן יתמוך ברווחיות הבנקים הסינים, ובהתאם במדדי המניות. מלבד מדד זה, קיים גם מדד ה FTSE-50 (בעבר נקרא FTSE Xinhua ). המדד כולל את 50 המניות הסיניות הגדולות ביותר שנסחרות בהונג קונג ומותרות לחשיפת משקיעים זרים.
 
בנוסף, קיים מדד מניות סיניות שנסחרות בארה"ב, הרי הוא מדד ה- Nasdaq Golden Dragon China . המדד עלה בחצי הראשון של שנת 2017 ביותר מ-32% . המדד מוטה באופן מובהק לסקטור הטכנולוגיה, (כ-70% ), בדגש על חברות אינטרנט, כשחברות ענק כדוגמת Baidu, NETease ו- China mobile מובילות את המדד. הביצועים הטובים השנה של המדד מיוחסים למגמה החיובית שמתרחשת בעולם הטכנולוגיה בכלל ובזה הסיני בפרט.

 

Nasdaq Golden Dragon vs Dow Jones Internet Composite (מתחילת השנה)

מדד מניות Nasdaq Golden Dragon

 

**מדד מניות האינטרנט Dow Jones Internet Composite הוא מקבילו האמריקאי של מדד ה- .Nasdaq Golden Dragon

Nasdaq Golden Dragon vs Dow Jones Internet Composite

 

ייחודו של המדד הוא בעובדה כי הוא מדד המניות העיקרי המאפשר חשיפה לחברות האינטרנט הצומחות של סין, שכידוע, נמצאת תחת ניתוק מכוון של הממשל מפני חברות האינטרנט הגלובאליות כגון פייסבוק, גוגל ועוד, במטרה לשלוט על המידע אליו נחשף האזרח הסיני. כתוצאה מכך, התפתחה תעשייה סינית גדולה מאוד, שהיא בעצם מקבילה לתעשיית הענק הגלובאלית, אך בקצב צמיחה גבוה יותר כיוון שמדובר בתעשייה צעירה וחדשה יותר שמופנית לאוכלוסייה הסינית הגדולה והמתעשרת 1.3) מיליארד אנשים(.

 

בשנים האחרונות מנסה הממשל הסיני למשוך השקעות זרות, ניסיונות שזוכים עד כה להצלחה לא מבוטלת, כאשר הוכרז שמניות סיניות שנסחרות בסין, יצורפו למדד השווקים המתפתחים העולמי של MSCI  שכרגע כולל חברות סיניות שנסחרות בהונג קונג בלבד. מהלך זה צפוי להוביל לגידול מאסיבי בביקושים למניות סיניות בשנה הבאה, ואף עשוי להיות זה שיוביל את שאר הרפורמות המתוכננות בסין. במידה והממשל ימשיך בהן, חלקן של המניות הסיניות במדד רק ילך ויגדל, וכך זרימת הכסף הזר אל תוך סין תלך ותגדל.


 

סיכום

כלכלת סין נותרה ותישאר מנוע מרכזי של הכלכלה העולמית, למרות ההאטה בקצב הצמיחה. קצב הצמיחה השנתי של הכלכלה הסינית הוא הגבוה ביותר מבין הכלכלות הגדולות בעולם, וזאת למרות התערבות ממשלתית מרסנת, במטרה להקטין את הסיכונים שנוצרו מגידול בשיעור החוב שנפער על רקע הריבית הנמוכה יחסית.

 

האתגר הגדול ביותר, אותו יצטרך לפתור הממשל הסיני, הוא הקטנת שיעור החוב הגבוה ברמת החברות העסקיות וברמת משקי בית, שרכשו נדל"ן, ללא פגיעה מהותית בשיעורי הצמיחה. על מנת לתמוך בצמיחה גבוהה גם בשנים הבאות, סין תצטרך להמשיך לבצע רפורמות, להשקיע יותר במערכת החינוך, הרווחה ובחדשנות.

 

משנה לשנה סין הופכת דומה יותר לכלכלות המערב המתקדמות, אך על מנת להפוך לכלכלה המבוססת על צריכה פרטית ומגזר שירותים, סין תצטרך גם להקטין את המעורבות הממשלתית הגדולה במגזר העסקי. על מנת לעמוד באתגר של הזרמת כסף זר לתוכה, תצטרך הממשלה בסין להגדיל את השקיפות התאגידית והרגולטורית ובכך לרכוש את אמונם של המשקיעים. בנוסף, תהליך האורבניזציה ימשיך בהדרגה גם במהלך השנים הבאות, ויוביל לעלייה ברמת החיים. המשך התעצמותו של מעמד הביניים בסין צפוי לתמוך בצמיחה הכלכלית גם בשנים הבאות.

 

למידע נוסף אודות תעודות סל הקשורות לסין

  
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018