נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

צרפת - סקירה כללית / יולי 2017

 

צרפת, הכלכלה השישית בגודלה בעולם, נמצאת בפתחה של תקופה חדשה. מפלגתו של עמנואל מקרון, הנשיא הצעיר ביותר של צרפת מאז ימי נפוליאון, זכתה בסיבוב השני של הבחירות ברוב מוחלט באסיפה הלאומית של צרפת. השליטה באסיפה הלאומית תקל על מקרון להעביר ולהוציא לפועל את הרפורמות המרכזיות עליהן הכריז בטרם נבחר לנשיא צרפת.

 

מקרון ומפלגתו תומכים באיחוד האירופי ובגוש האירו, דבר שיקנה יציבות וביטחון לשאר מדינות אירופה. אמנם המצב הכלכלי בצרפת עדיין מאתגר מאוד, צמיחה נמוכה משאר מדינות גוש האירו ושיעור אבטלה גבוה יותר, אך הבחירות האחרונות מקנות יתרון מרכזי של יציבות פוליטית ומשילות. במהלך כהונתו כנשיא, מקרון יצטרך להוכיח כבר בתחילת דרכו כי הוא אכן הולך לנצל את האמון שקיבל מהעם הצרפתי כדי להוביל את צרפת לעתיד טוב יותר, בדגש על עתיד כלכלי טוב יותר.


 

צמיחה גבוהה מהערכה המקדמית ברבעון הראשון של 2017

הכלכלה הצרפתית צמחה ברבעון הראשון של 2017 בשיעור של 0.5% לעומת הקריאה הראשונה והשנייה שהצביעו על צמיחה של 0.3% ו- 0.4%, בהתאמה. על אף העלייה בקריאה האחרונה,  היא עדיין נמוכה לעומת ממוצע הצמיחה בגוש האירו ולעומת הצמיחה שדווחה בתקופה המקבילה אשתקד.

 

בין הגורמים המרכזיים שהשפיעו על הצמיחה במהלך הרבעון ניתן למנות את: הצריכה הפרטית שצמחה ב-0.1% בלבד לעומת שיעור צמיחה של 0.6% ברבעון הרביעי של 2016, ואת ההוצאה הציבורית שנותרה ברמה של 0.3% ברבעון. העלייה במלאי תרמה מאוד לצמיחה ומנגד הגידול בגרעון המסחרי הכביד עליה, כאשר הייצוא קטן בשיעור של 0.8% והייבוא גדל בשיעור של 1.4%.

 

אחד הנושאים המרכזיים שעליהם ייבחן מקרון הוא שיפור בצמיחה הכלכלית. צרפת צריכה לצמוח בקצב מהיר יותר ולשפר את הגירעון המסחרי שלה. על פי התחזיות של כלכלני קרן המטבע הבינלאומית, כלכלת צרפת צפויה לצמוח בקצב מהיר יותר מהצמיחה בגוש האירו החל משנת 2019, אך עדיין מדובר בשיעור צמיחה שנתי הנמוך מ-2%.

 

שיעור צמיחה רבעוני - תמ"ג

 

שיעור צמיחה רבעוני תמ"ג – צרפת 2017

מקור: tradingeconomics.com


 

מגמת קיטון באבטלה

ברבעון הראשון של 2017, שיעור האבטלה בצרפת קטן ב-0.4% לעומת הרבעון הרביעי של 2016 והסתכם ברמה של 9.6%. שיעור האבטלה נותר גבוה, אך לראשונה מזה 5 שנים, שיעור האבטלה ירד מתחת לרמה של 10%.

שיעור האבטלה הגבוה בצרפת, שהינו גבוה משיעור האבטלה בגוש האירו, הוא אחד הגורמים המרכזיים שהובילו לשינוי הפוליטי בצרפת. הצרפתים מאסו בהבטחות הפוליטיקאים מהמפלגה הסוציאליסטית על שיפור כלכלי וקיטון באבטלה, בעוד הם צופים מהצד במדינות אירופה אחרות כמו גרמניה ובריטניה, בהן שיעורי האבטלה עומדים על 3.9% ו-4.6%, בהתאמה.

אחת הרפורמות המרכזיות שעליהן דיבר מקרון היא רפורמה בשוק העבודה הצרפתי. לטענת מקרון, חוסר הגמישות של שוק התעסוקה היא אחד הגורמים המרכזיים לאבטלה הגדולה. מפלגתו של מקרון רוצה להקל על העסקים לבצע שינויים בכוח העבודה שלהם, כמו במדינות אחרות באירופה. נותר לחכות ולראות האם תצליח ממשלת מקרון לשנות את שוק העבודה, כאשר היא תאלץ להתמודד עם איגודי עובדים חזקים מאוד.

שיעור האבטלה בצרפת

מקור: tradingeconomics.com


 

המהפך הפוליטי בצרפת והשפעתו על עתיד הכלכלה

עמנואל מקרון, בנקאי השקעות ושר הכלכלה לשעבר, גבר על מועמדים ותיקים ומוכרים בדרכו להיות נשיא צרפת. לאחר שהדהים את העולם וזכה להיות הנשיא הצעיר ביותר של צרפת מאז ימי נפוליאון, מקרון ומפלגתו זכו לניצחון נוסף – רוב מוחלט באסיפה הלאומית. מפלגתו החדשה, "הרפובליקה בתנועה", נבחרה בעקבות ההבטחות לשנות את שוק העבודה, להוריד את מס החברות ולהשקיע באנרגיה מתחדשת, בביטחון ובהכשרות מקצועיות.

ניתן להגדיר את מפלגתו של מקרון כמפלגה ליברלית, אשר מאמינה ותומכת באיחוד האירופי ובגוש האירו. ניצחונו של מקרון והשליטה באסיפה הלאומית מהווים ניצחון חשוב למדינות אירופה כנגד זרם הפופוליזם וזרם הקיצונים הלאומיים שהתחזקו בעקבות המצב הכלכלי. ניצחון זה הגדיל את הסיכוי להמשך גלובליזציה ומסחר בין מדינות אירופה ושמירה על קיום גוש האירו והאיחוד האירופי.

מקרון יכול לקדם באמצעות חקיקה את הרפורמות עליהן הכריז במהלך הבחירות, במיוחד לאור שיתוף הפעולה הצפוי עם מפלגת "הרפובליקנים" השמרניים, שהינם המפלגה השנייה בגודלה באסיפה הלאומית. כמו בשאר המדינות בעולם, שחוו מהפך פוליטי בשנים האחרונות, העם ירצה לפרוע את הצ'ק במהירות ולראות תוצאות בשטח ולא רק הבטחות בקמפיין הבחירות. חובת ההוכחה הגדולה היא על מקרון וממשלתו, להתחיל ולפעול במהרה ולהעביר את החקיקה הנדרשת, להוציא לפעול את הרפורמות ולהניע צמיחה גבוהה יותר בצרפת, תוך קיטון משמעותי בשיעור האבטלה.

 

שוק ההון בצרפת

מדד המניות המרכזי בצרפת הוא ה- CAC 40, המכיל את 40 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסת פריז. המדד מחולק בין סקטורים שונים ומכיל חברות רב- לאומיות כגון: AIrbus, Danone, Loreal , Renault, Sanofi ועוד.

מדד ה- CAC 40 עלה בכ-8% מתחילת שנת 2017 וכ-20% בשנה האחרונה. עליות השערים בשנה האחרונה הובילו את המדד להיסחר במכפיל רווח של 23, אך מכפיל הרווח העתידי נמוך באופן משמעותי, 13 בלבד לעומד מכפיל רווח עתידי של כ-16 ב- S&P 500 , למשל.

החברות במדד צפויות ליהנות מרוח גבית שתגיע בעקבות הרפורמות המתוכננות של מקרון. הורדת מס החברות למשל, צפויה לתרום באופן ישיר ומהיר ביותר לרווחיות החברות, אך גם רפורמות בשוק העבודה ובהכשרות המקצועיות צפויות להטיב לאורך הזמן עם החברות הכלולות במדד. היציבות הפוליטית בצרפת ואמונה בליברליזם יתמכו במסחר חופשי ובהורדת אי הוודאות השוררת בשווקים, במקביל למאמצים להקטין את הגרעון המסחרי של צרפת.

השינוי הפוליטי והרוח החדשה של מקרון הגדילו את התעניינות המשקיעים בצרפת. על פי מחקר עדכני של בנק אוף אמריקה (BOA), מנהלי קרנות המתמחות בהשקעה במניות באירופה, דירגו את בורסת צרפת כיעד המועדף עליהם להשקעה, אפילו לפני גרמניה, הכלכלה החזקה ביותר באירופה. בנוסף, עלות הביטוח כנגד חדלות פירעון של צרפת הינה הנמוכה ביותר כיום משנת 2009, כלומר, גם התמחור של הסיכון של צרפת עודכן בהתאם לאופטימיות הנוכחית.

 

לסיכום

הנתונים הכלכליים בצרפת עדיין אינם מבשרים על שינוי כלכלי, שיעור האבטלה גבוה מאוד, גם ביחס למדינות גוש האירו, והצמיחה נמוכה. עם זאת, השינוי המהותי שחל בצרפת הוא במישור הפוליטי, שכידוע, יש בכוחות להיות המפתח לשינוי הצפוי בשנים הקרובות על ההיבט הכלכלי, אם ברמת המאקרו ואם ברמת השווקים.

 

נשיא צרפת החדש מקרון, קיבל אמון רב מהעם הצרפתי להוביל את המדינה לעתיד טוב יותר, בו האבטלה נמוכה והצמיחה גבוהה. העם הצרפתי רוצה להיות גאה במולדתו, אך עדיין להיות שייך לאירופה גלובאלית, כל זאת ללא פגיעה בפרנסתו האישית. מדיניות הפנים והחוץ של ממשלת מקרון תצטרך לנסות ולפתור את הבעיות המרכזיות של צרפת ולהיות חלק מרכזי מפתרון הבעיות הכלכליות באירופה. ניצחונו המוחץ של מקרון מחזק את היציבות של גוש האירו והאיחוד האירופי ונותן תקווה חדשה לכל המדינות ביבשת. מקרון יוכל להעביר חקיקה ורפורמות חשובות בתוך צרפת, אך על מנת לבצע רפורמות נחוצות בגוש האירו, מקרון יצטרך לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם אנג'לה מרקל, קנצלרית גרמניה.

 

אם מקרון אכן יצליח ליישם את התוכניות שלו בשנים הקרובות, תהיה זו דרך חדשה עבור צרפת ועבור הכלכלה הצרפתית, שהייתה זקוקה זמן רב לתקווה חדשה. 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
סקירת מדד תל בונד צמודות AA-AAA / יולי 2018  


סקירת מדד מחשוב ענן / יולי 2018  


סקירה כללית פינטק / יולי 2018