רשימת תעודות סל להדפסה
 
נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

ארה"ב - סקירה כללית / יוני 2017

 

נתוני המאקרו של ארה"ב ממשיכים במגמה החיובית שלהם, ומשתפרים עוד יותר ביחס לאלו של מדינות גוש האירו. הנתון המרשים ביותר שייך לשוק העבודה, כששיעור המובטלים הוא הנמוך ביותר מזה 16 שנים, עוד בטרם ליישום התוכניות של טראמפ שצפויות להביא לפתיחת עשרות אלפי משרות חדשות.

הצעת התקציב שגובשה על בסיס המצע של טראמפ, צפויה לעבור עוד מספר שיוניים לפני שתאושר באופן סופי בסנאט ובקונגרס. תוכן ההצעה מסמנת את השינויים המרכזים שצפויים במדיניות הכלכלית של ארה"ב, כגון: רפורמת המס שצפויה להחזיר חברות אמריקאיות לארה"ב, שאיפה לאיזון תקציבי, חזרה לצמיחה שנתית של כ-3% וקיצוץ בהוצאות הפדרליות.

אם בוחנים את התקופה של מאז משבר ה- 'סאב פריים' ב- 2008,  מוצאים כי ארה"ב ממשיכה להיות הכלכלה שמובילה את מהלך היציאה וההתאוששות ומעבר ממדיניות מוניטרית מרחיבה למדיניות מצמצת בדמות העלאות ריבית, בעוד ששאר מדינות אירופה עדיין עוסקות בהקלה כמותית ובמדיניות של ריבית אפסית.

בחודשים הקרובים, יצטרך דונלד טראמפ להוכיח כי הוא מסוגל לדלג מעל המשוכות הפוליטיות והמשפטיות ולהתחיל להוציא לפועל את חזונו הכלכלי והמדיני. חשוב לזכור, כי מרבית התוכניות של הנשיא הינן מהפכניות וגדולות והן צפויות לקחת זמן רב, אך גם מימוש חלקי שלהן יוכל להשפיע בצורה חיובית מאוד על הכלכלה ועל השווקים.


 

עדכון מעלה של נתוני הצמיחה ברבעון הראשון

נתון צמיחת התמ"ג של ארה"ב עודכן מעלה בקריאה השנייה לעומת הקריאה הקודמת. בעוד שההערכה המקדמית הייתה לקצב חיובי של 0.7% בלבד, הקריאה האחרונה הייתה טובה הרבה יותר והצביעה על קצב של 1.2% במהלך הרבעון הראשון של השנה הנוכחית, 2017. אמנם מדובר בהאטה בקצב הצמיחה, אך הצמיחה בארה"ב עדיין גבוהה מגוש האירו ועל פי הערכות הבנק המרכזי מדובר רק על חולשה זמנית שאינה מבטאת מגמה מהותית כלשהי.

נתוני הצריכה הפרטית עודכנו מעלה ותרמו 0.44 נקודות האחוז לצמיחה הרבעונית, לעומת 0.23 נקודות האחוז שדווחו בקריאה המקדמית. נתוני הגידול בייבוא עודכנו מטה בקריאה השנייה לשיעור של 3.8% במקום שיעור של 4.1%, וכתוצאה מכך השפעתו של המסחר על הצמיחה גדלה לחיוב.

 

שיעור צמיחת התמ"ג בארה"ב

מקור:  אתר Tradingeconomics

 

בנאומו האחרון הכריז סטיבן מנושין, שר האוצר האמריקני כי להערכתו ארה"ב תגיע לשיעור צמיחה שנתי של כ-3% תוך כשנתיים מהיום. הוא פירט והסביר כי יעד זה יושג בזכות הפחתת רגולציה, רפורמה במערכת המס ומשא ומתן מחודש על הסכמי הסחר המרכזיים של ארה"ב. כלומר, הצעדים עליהם טראמפ התחייב, צפויים לתמוך בצמיחה ונכון להיום הם גם מגובים בתמיכת משרד האוצר.


 

המשך מגמת הקיטון באבטלה לשפל של 16 שנים

אחד מהנתונים הכלכליים המרכזיים שטראמפ יכול להתגאות בו הוא שיעור האבטלה הנמוך בארה"ב ביחס לעבר וביחס למדינות אחרות בעולם. בעוד האבטלה בגוש האירו נותרה גבוהה ברמה של 9.3%, האבטלה בארה"ב קטנה בחודש מאי לרמה של 4.3%. מגמת הירידה בשיעור האבטלה ממשיכה, בחודש אפריל האבטלה בארה"ב הסתכמה בשיעור של 4.4% ובמאי אשתקד שיעור האבטלה עמד על 4.7%.

מספר המשרות שנוספו למשק בחודש מאי היו מתחת להערכות הכלכלנים, נוספו 138 אלף משרות לעומת הערכה לגידול של 185 אלף משרות, אך השכר השעתי עלה בחודש מאי ב-2.5% לעומת חודש מאי אשתקד. על פי הערכות הבנק המרכזי הנתונים בשוק העבודה מצביעים על המשך מגמה חיובית והועדה המוניטרית צופה המשך עלייה בשכר ובאינפלציה כתוצאה משוק העבודה החזק.

 

שיעור האבטלה בארה"ב בעשור האחרון

מקור:  אתר Tradingeconomics


 

הריבית עוברת לרמות של מעל ל- 1%

בהתאם לציפיות שהיו בטרם פגישתם האחרונה של חברי הוועדה המוניטרית של הבנק המרכזי בארה"ב ב- 14 לחודש יוני השנה, התקבלה החלטה להעלות את הריבית בארה"ב לרמה של 1.25%. כמו כן, חברי הוועדה הודיעו כי תיתכן העלאת ריבית נוספת השנה, במקביל לצמצום המאזן של הבנק הפדרלי. מהלך שכזה יאפשר לבנק המרכזי לשמור לעצמו גמישות פעולה רבה יותר בעתיד, ולכן הוא צפוי לקרות בעתיד הנראה לעין.

משמעות הדברים היא, שהנגידה בארה"ב רואה את הסיכונים האפשריים בעתיד הקצר והבינוני כאיומים 'מאוזנים', מתוך תקווה שלא תיווצר היחלשות משמעותית באינפלציה.

 

יישום הרפורמות הכלכליות מתעכב לנוכח המציאות הפוליטית

הרפובליקנים אמנם מחזיקים ברוב בבית הנבחרים ובסנאט, אך היכולת של טראמפ להוציא לפועל את הרפורמות שתכנן, בקצב שתכנן, מוגבלת לעת עתה בגלל מחלוקות פוליטיות ומשפטיות. עם זאת, אפילו שינוי חלקי במדיניות הכלכלית תוכל לתרום לצמיחה גבוהה יותר ולשיאים חדשים בשווקי המניות, כאמור.

אחת הסוגיות הדרמטיות ביותר היא רפורמת המס הצפויה. לפי טראמפ, היא  תגדיל את הרווחיות של החברות ותאפשר השקעות גדולות יותר או חלוקת רווחים גדולה יותר לבעלי המניות. אם שיעור מס החברות יקטן אפילו ל-20% ולא ל-15%, כפי שמתוכנן, צעד זה יחשב כמהפכני ויוכל להשפיע על החלטות רבות של עסקים חדשים, בדגש על סטארט-אפים, ששוקלים היכן למקם את הפעילות העסקית שלהם.

נושא מרכזי נוסף שיכול להשפיע על הכלכלה רבות ועל שוק המניות בפרט הוא פתרון לבעיית "הרווחים הכלואים" של החברות הגלובאליות הגדולות. כיום, חברות גלובאליות גדולות מחזיקות מזומנים רבים מחוץ לארה"ב ועל מנת להחזיר את הכסף לארה"ב הן נדרשות לשלם מס גבוה שהן מסרבות לשלם. אם ממשל טראמפ אכן יצליח לפתור את הסוגיה הזו, ולגרום לחברות הגדולות בעולם להחזיר את הכסף לארה"ב -  תהיה זו הצלחה גדולה שתתמוך בכלכלה וגם בשווי החברות ומתוך כך גם בשווקים.


 

שאיפה לצמצום הגרעון המסחרי באמצעות הסכמי סחר חדשים

הגרעון המסחרי של ארה"ב הסתכם בחודש אפריל ב-47.6 מיליארד דולר, עליה של 2.3 מיליארד דולר לעומת חודש מרץ. ההתרחבות בגרעון נבעה מקיטון של 0.5 מיליארד דולר בייצוא בחודש אפריל לעומת חודש מרץ, ומגידול של 1.9 מיליארד דולר בייבוא באותה תקופה.

 

מאזן הסחר האמריקאי

מקור:  אתר Tradingeconomics

 

כאשר מנתחים את הגירעון המסחרי, עניין המטריד מאוד את ממשל טראמפ, נראה כי הגורם שהשפיע הכי הרבה על הקיטון לכך הוא הירידה מהמסחר בנפט. למעשה, משנת 2014 ועד היום החריף הגירעון המסחרי של מוצרים שאינם קשורים לנפט, אך הקיטון בגירעון המסחרי של מוצרים שקשורים לנפט נטרל השפעה זו, ולכן אנחנו רואים תמונת מצב בה הגירעון המסחרי הכולל נותר ברמה זהה באותה תקופה.


 

לסיכום

כלכלת ארה"ב ממשיכה להציג נתוני מאקרו טובים וזאת בטרם יישום משמעותי של הרפורמות הכלכליות. חשוב לזכור כי לטראמפ נדרש פרק זמן ארוך מהרגיל להרכיב ולאשר את הקבינט שלו, ולכן הוא זכאי לזמן נוסף על מנת להוכיח כי הוא יכול להתקדם בתוכניות הכלכליות שלו.

הצעת התקציב החדשה של ממשל טראמפ כוללת הקלות מס וקיצוץ משמעותי בהוצאות הממשלה, בדגש על שירותי הרווחה, הוצאות סוכנות להגנת הסביבה והוצאות בריאות. המטרה המרכזית של התוכנית הכלכלית היא להגיע לצמיחה גבוהה יותר ובשאיפה לאיזון תקציבי עד לשנת 2027, כתוצאה מקיצוצים בהוצאות הציבוריות. הצעת התקציב גוררת ביקורת ויידרש זמן לדון בכל הסעיפים התקציביים עד להגעה להסכמות. השנה הפיסקלית מתחילה בחודש ספטמבר הקרוב, עד לתאריך זה יצטרכו הפוליטיקאים להגיע להבנות ולהצביע על התקציב בסנאט ובקונגרס.

המשקיעים בעולם עדיין מאמינים כי לפחות חלק מהרפורמות הכלכליות של טראמפ ייושמו בהצלחה, ושתהיה להן השפעה חיובית מאוד על הכלכלה ועל שווי המניות. כתוצאה מגישה זו, מרבית מדדי המניות המובילים בארה"ב נסחרים קרוב מאוד לשיא כל הזמנים ובמכפילי רווח גבוהים לעומת החברות הנסחרות בבורסות אירופה. 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018  


יפן- סקירה כלכלית / פברואר 2018  


גרמניה- סקירה כלכלית/ ינואר 2018