נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

ספרד – סקירה כלכלית / אפריל 2017

 

רקע : כלכלת ספרד

ספרד הינה הכלכלה החמישית בגודלה באירופה והיא מהווה את אחד השווקים החשובים ביבשת. המשק הספרדי הינו אחד הגדולים מבחינת פוטנציאל הצריכה שלו עם 46 מיליון צרכנים, ובעיקר מאופיין כמוקד תיירותי אדיר שמושך מעל ל 75 מיליון תיירים מדי שנה.  על רקע בלימת הירידה בקצב צמיחת התוצר של גוש האירו ואף העלייה שנרשמה בשתי הקריאות האחרונות, כלכלת ספרד חוזרת לעניין את המשקיעים כשהיא מציגה ביצועים יוצאי דופן ביחס למקבילותיה באירופה. מרבית נתוני המאקרו נמצאים בגמגמה חיובית, כשגרף השיפור שלהם הולך ועולה. שוק העבודה, שהיווה את 'האיום' הגדול עבור המשק בספרד  - חוזר להיות יעיל ואפקטיבי עבור העובדים הספרדים. מדד בטחון העסקים בספרד, שהיה רגיל לנוע ברמות שליליות נמוכות מאוד, חוזר לראשונה מזה כעשור לרמות חיוביות, לאחר תהליך איטי של התמתנות ירידות וכאמור, חזרה לצמיחה.


 

שוק העבודה בספרד, אפריל 2017

אחת הבעיות הקשות שאירופה נאלצה להתמודד איתן בשנים האחרונות היתה היחלשות דרמטית של שוק העבודה. בזמן ששיעור האבטלה הכללי של גוש האירו קיבל תפנית בתחילת 2013 וירד מתחת ל- 12%, הספרדים התמודדו עם שוק עבודה חולה מאוד בדמות 26% אבטלה ואף למעלה מכך. החששות שנבעו מכך הטרידו מאוד גם את השותפות הבכירות באיחוד האירופאי, בראשן גרמניה, וספרד קוטלגה כמשק 'מסוכן', כזה שיכול לדרדר את היבשת כולה לסחרחורת פיננסית שאיש לא יידע כיצד לצאת ממנה.

 

שיעור האבטלה בספרד ב- 4 השנים האחרונות

 

 

כלכלת ספרד: שיעור האבטלה בספרד ב- 4 השנים האחרונות

 

למרות החששות האלו, ועל אף הגירה חיובית של עובדים ממדינות אחרות, הצליחו הספרדים לנווט את שוק העבודה שלהם בהצלחה, ולהוריד את שיעור האבטלה ביותר מ- 7% בשלוש שנים. לא זאת ועוד, הנתון המשמעותי ביותר שמאמת את המגמה הזו הוא שכר המינימום. נקודת המפנה, ללא ספק, התרחשה במהלך השנה האחרונה, כשבתחילת 2016 עמדה משכורת המינימום על כ- 756 אירו, ואילו בקריאה האחרונה של השכר, לאחר החלטת הממשלה, הוא הועלה ל- 825 אירו. מדובר אפוא, בעלייה של כ- 9% בשנה. עלייה נאה כזו של שכר המינימום, מהווה סמן חיובי ביותר עבור המשק הספרדי, כפי שבא לידי ביטוי בהוצאות הצרכנים שהולכות וגדלות.


 

שכר המינימום בספרד מזנק בחודשים האחרונים

 

שכר המינימום בספרד מזנק בחודשים האחרונים

 

נקודה נוספת שכדאי לתת עליה את הדעת היא תעשיית 'השוק השחור' בספרד. בעוד שרבים מעריכים כי קיים פלח נרחב באוכלוסייה שאינו מצהיר על הכנסותיו, או לפחות על חלק ממנה, נתוני שכר המינימום והעליה הניכרת שלהם ברבעון האחרון מצביעים כי מגמת הכסף השחור הולכת ויורדת. כלומר, עובדים שבעבר היו 'מעלימים' הכנסות, נכנסים לשוק העבודה החוקי שהופך לאטרקטיבי יותר ויותר.


 

הצריכה והתיירות כמנוע לצמיחת הכלכלה הספרדית

אם כן, הזכרנו קודם את השיפור העקבי שחל בשוק העבודה הספרדי. אמנם הוא עדיין רחוק מלהיות במצב האידיאלי עבורו, אבל כשבוחנים את המגמה שהולכת ומסתמנת, אפשר להיות אופטימיים. האפקט הראשוני של עלייה בשכר הוא כמובן עבור סקטור הצריכה. אמנם מדד ביטחון הצרכנים עולה ויורד באופן תדיר, תופעה שמיוחסת לאי הוודאות הכללי ששורר באירופה, אבל הוצאות הצרכנים הולכות וגדלות, כשקצב הגידול שלהן עולה גם הוא בחודשים האחרונים. עלייה בצריכה מביאה לגידול ברווחיות העסקים, פתיחת העסקים החדשים, השתכללות שוק העבודה, שוב עלייה בשכר וכן הלאה.

 

הוצאות הצרכנים בספרד ב- 7 השנים האחרונות

 

 

הוצאות הצרכנים בספרד ב- 7 השנים האחרונות

 

בעיה נוספת איתה מתמודדת אירופה היא האינפלציה הנמוכה. בעוד ששיעור האינפלציה של גוש האירו נע סביב ה- 2%, בספרד הוא נמוך יותר ונקבע על 1% בקריאה האחרונה. רמת המחירים הנמוכה יחסית ממתגת את ספרד כמרכז צרכני מוביל עבור האירופאים, שהם עצמם מהווים כח קנייה אדיר (500 מיליון איש). מעבר לכך, שער האירו הנמוך משלים את התמונה, כך שהצריכה העולמית מספרד הופכת גם לזולה יותר, דבר שמעמיד את הייצוא הספרדי בפוזיציה מעולה לטווח הקצר והבינוני, כל עוד לא נראים מהלכים של צמצום מוניטרי מצד הבנק המרכזי האירופאי.

מעבר לכך, ספרד, על היותה הכלכלה ה- 14 בגודלה בעולם, נמצאת במקום ה- 3 בכמות התיירים שמגיעים אליה מדי שנה. כ- 75 מיליון תיירים פוקדים אותה מדי שנה, שנייה רק לצרפת וארה"ב. לפי סוכנות התיירות העולמית (World Travel & Tourism Council), נכון לסוף 2016, ספרד נמצאת במקום ה- 9 בעולם, מבחינת ההשפעה האבסולוטית של צריכת התיירים, לצמיחת התוצר שלה. זהו נתון חשוב מאוד עבור המשקיעים, כיוון ש'הדחיפה' ששער האירו הנמוך עשוי להעניק לה, מקבלת חשיבות נוספת מבחינת פוטנציאל צמיחת התוצר שלה.


 

ההרחבה המוניטרית נמשכת

בישיבת הריבית האחרונה שלו, המשיך הבנק המרכזי באירופה במדיניות שמנחה אותו מזה זמן רב – ריבית אפסית כאמצעי לעידוד הצמיחה. בעוד שבארה"ב עונת העלאות הריבית החלה, מריו דראגי סבור כי מצבה של אירופה עדיין מצריך מימון זול, מתוך תקווה שזה יאפשר לעסקים ולצרכנים להגביר את קצב הייצור והצריכה שלהם, בהתאמה. לצד הריבית הנמוכה, תהליך רכישת האג"ח שמבוצע על ידו ממשיך גם הוא, כשהמתודולוגיה להתפלגות הרכישות לפי מדינות, נותרה זהה גם היא; גודל הכלכלה בשילוב עם גודל החוב שלה, הם שני הפרמטרים הקובעים. ספרד, מעצם היותה הכלכלה החמישית בגודלה ביבשת מחד ואחת מבעלות  החוב הגדולות מאידך, היא המאפשרת לה 'ליהנות' מכ- 12% מסך הכספים שמוזרמים על ידי הבנק המרכזי.  עובדה זו מציבה את ספרד כמשק אטרקטיבי בו פוטנציאל קצב הצמיחה גבוה ביחס למרבית שכנותיה באירופה.


 

שוק ההון בספרד 2017

בשנה האחרונה נהנה שוק ההון הספרדי מתשומת לב הולכת וגוברת מצד המשקיעים. בשנה האחרונה מדד ה MSCI SPAIN, מדד הדגל של בורסת מדריד, מציג ביצועים עודפים על פני כל מדדי הדגל של הכלכלות באירופה, כשגם במונחים בינלאומיים הוא נמצא בראש טבלת התשואות. במהלך 12 החודשים האחרונים עלה המדד בכ- 25.6%, בעוד שמתחילת השנה הוא כבר טיפס בכ- 11.3%. ההתפלגות הסקטוריאלית של המדד בפרט, כמשקפת את הכלכלה הספרדית בכלל, מתאפיינת בריכוז גבוה יחסית לסקטור הפיננסיים עם כ- 40% מסך המדד. אחריו נמצאים סקטור התשתיות והתקשורת עם כ- 14.8% ו- 12%, בהתאמה. ההזדמנות שהשתקפה במחירו של מדד הבנקים האירופאי (STOXX Europe 600Banks) כשהוא הגיע לשפל בחודש יוני האחרון, עוררה את תשומת לב המשקיעים ותמכה בהסטת כספים אל המדד. מבט אל נתוני המחיר של המדד ביחס למדד הרחב באירופה, מדד ה Stoxx 600, מראה כי מכפיל הרווח של המדד הספרדי מצביע על יחס מחיר-רווחיות טוב יותר, כשגם הדיבידנד שלו גבוה יותר ומעיד גם הוא על העדיפות שלו.

 

שוק ההון בספרד 2017

 

בנוסף, הטיפול המוניטרי של הבנק המרכזי, שמצד אחד גיבה את הבנקים ועודד את הצריכה בשוק, לצד שמרנות יחסית בתקנות הרגולטוריות, הביאה לתנופה במחירי הבנקים שביבשת, דבר שהורגש היטב בספרד, מדינה המזוהה עם סקטור זה.


 

ביצועי מדדי המניות המובלים באירופה (מתחילת השנה)

 

 

מדדי המניות בספרד ובאירופה 2017

 

על אף המומנטום החיובי שאנחנו רואים במדד הספרדי בחודשים האחרונים, כאשר בוחנים את תמונת מצב המדדים המובילים באירופה, רואים שקיים עדיין פער לא קטן בתשואות המדד ביחס למדדי הדגל של מדינות הליבה באירופה, גרמניה וצרפת (ראה בגרף למטה).

ביצועי מדדי המניות המובלים באירופה (5 שנים אחרונות)

 

 

מדדי המניות בספרד ובאירופה ב-5 השנים האחרונות


 

השפעת עונת הבחירות באירופה על הבורסה בספרד

בעוד שבארה"ב השיח הכלכלי המרכזי הוא בסוגיית מספר העלאות הריבית הצפויות והרפורמות הצפויות של טראמפ, באירופה עדיין מחפשים את הסימנים שיעידו כי הכלכלה שלהם במצב מספיק מעודד ויציב כדי שיהיה אפשר להתחיל לדבר על עליית ריבית. אך השפעות אנדוגניות לחוד והשפעות אקסוגניות לחוד. בנוסף לתנאי השוק והכלים שעומדים לרשותם של הבנקים המרכזיים, סוגיות פוליטיות קובעות גם הן את המתרחש בשווקים. עבור האירופאים, השנה הקרובה עומדת למבחן חשוב, במהלכה צפויות להיערך בחירות בגרמניה ובצרפת, לאחר שבהולנד הן כבר הסתיימו. החשש מפני העלייה בכוחן של המפלגות הקיצוניות והשמרניות, מייצר אי וודאות בשווקים. דה פקטו, זה מעלה את תשואות האג"ח, בעיקר הארוכות, כלפי מעלה, מייצרת תנודתיות גבוהה בשווקים - עובדה שגורמת למשקיעים רבים להסיט כספים ממדינות אלה למוצרים דפנסיביים יותר, בעיקר דרך מדדי האסטרטגיה שבנויים לתת מענה למגוון תרחישי שוק, כמו גם לסחורות – בעיקר למתכות היקרות. אי לכך, לוח הזמנים הצפוי באירופה מנכס לספרדים איזשהו יתרון יחסי כלפי שכנותיה, כיוון שמהפכה פוליטית לא תיתכן בה, לפחות בטווח הקצר והבינוני.


 

סיכום

פתיחת השנה החזקה של הבורסה הספרדית, מאותתת למשקיעים כי המהלכים שעושה הבנק המרכזי באירופה, יחד עם שיפור ניכר במספר נתוני מאקרו, יש שביכולתם להוציא את הספרדים לדרך חדשה, שאולי כבר החלה. הכלכלה החמישית באירופה, צפויה להמשיך ולקבל כספים דרך רכישות האג"ח של הבנק המרכזי, ליהנות מסביבת ריבית נמוכה ותומכת מבחינה עסקית, להוות מוקד תיירותי השלישי בעולם, ובכך בעצם, להצדיק את ההתעניינות הגוברת בה, מצד המשקיעים. 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018