רשימת תעודות סל להדפסה
 
נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

ימיו הראשונים של דונלד טראמפ כנשיא ארה"ב / מרץ 2017

 

רקע

דונלד טראמפ החל לכהן כנשיא ארה"ב ב-20 בינואר 2017, ועדיין נמצא במסגרת תוכנית 100 הימים הראשונים שלו, עליה הכריז בנובמבר 2016. החל מיומו הראשון בתפקיד, טראמפ פועל לממש את חזונו – להחזיר לארה"ב את הגאווה הלאומית ש'נפגעה' מעט בזמן כהונתו של ממשל אובמה. בימיו הראשונים בתפקיד, הנשיא פעל בעיקר באמצעות צווים נשיאותיים, אשר ההשפעה שלהם מהירה ולא מצריכה הליך חקיקה מסודר וארוך יותר.

 

פעולותיו של טראמפ עד כה תואמות את התוכניות עליהן הכריז בטרם נבחר. בשלב זה, עדיין קשה להעריך את ההשפעות הכלכליות כתוצאה מהרפורמות עליהן הכריז טראמפ שיפעל ליישם. לדוגמה, שיעורי המס החדשים לא פורסמו עד כה, אך לפי קצב ההתקדמות של הדברים, כנראה שנוכל לדעת בקרוב פרטים נוספים על אחת התוכניות המרכזיות ביותר במצע של טראמפ, הרפורמה במערכת המס של ארה"ב.

 

הפעולות שכבר בוצעו על ידי הממשל וההצהרות לגבי ההמשך השפיעו וממשיכות להשפיע על סקטורים עסקיים בכלכלת ארה"ב באופן שונה. בגזרת שוק ההון, המשקיעים מנסים כעת להעריך כיצד הרפורמות, שנמצאות בהליכי עבודה, ישפיעו על הסקטורים השונים והאם "ראלי טראמפ" צפוי להימשך?


 

מה הוחלט עד כה?

טראמפ החל לטפל בדברים שאותם הוא יכול היה לקדם מהר יותר דרך צווים נשיאותיים, בזמן שאנשי הממשל עובדים בימים אלו על רפורמות מקיפות במערכת הבריאות, במערכת המס ובניית התקציב. הנשיא התרכז בעיקר בנושאים הבאים: בניית החומה בגבול עם מקסיקו, איסור כניסה לארה"ב של פליטים ומוסלמים ממדינות מסוימות, שינוי הסכמי סחר קיימים והתחלה של הקלה ברגולציה.

 

יש לזכור כי הקבינט של טראמפ הורכב רק לאחרונה. חלק מהמינויים עוכבו ע"י חברי הסנאט הדמוקרטים, ופגעו בהתקדמות מהירה יותר במספר נושאים במהלך הימים הראשונים של כהונת הממשל החדש.

 

השפעה כלכלית חיובית

לבחירתו של טראמפ לנשיאות ישנה השפעה חיובית כללית על שוק ההון האמריקאי, בעיקר כי המשקיעים צופים צמיחה גבוהה יותר, השקעות פיסקליות, עידוד השקעות בתשתיות, רגולציה נמוכה יותר ורפורמה במס, שתוביל להורדת מסים.

 

בעלי עסקים בארה"ב מתחילים לראות תמונה ורודה יותר לגבי העתיד העסקי בשנים הקרובות. במידה וממשל טראמפ יבצע את התוכניות עליהם הכריז, עסקיהם יוכלו ליהנות מרוח גבית בשנים הבאות. תשלומי מס נמוכים יותר ישאירו יותר כסף פנוי לבעלי העסקים, אשר יוכל לשמש להשקעה חוזרת בעסק לצרכי צמיחה, להגדלת הצריכה ו/או לחיסכון. כנראה שבעלי העסקים גם ייהנו מנגישות טובה יותר למימון בנקאי, כאשר חלק מחוקי הרגולציה על המערכת הבנקאית יוסרו ויאפשרו הגדלת הלוואות.

ההשפעה החיובית הכללית הובילה לראלי במניות בכל הסקטורים העסקיים, אך קיימת שונות בין הסקטורים, כשאלו שהובילו את הראלי – הם גם אלו שעליהם התבטא טראמפ בנוגע לרפורמות שאותן הוא מתעתד לבצע.


 

שני הסקטורים המנצחים – פיננסים ותעשייה

שני הסקטורים שמחירי המניות שלהם עלו בצורה החדה ביותר הם סקטור הפיננסיים  והתעשייה. לאחר המשבר הכלכלי העולמי, הסקטור הפיננסי היה במוקד הרגולציה במשך שנים. כחלק מהספקת המסקנות שערך ה- FED הוחלט על החלת הגבלות רבות על הבנקים, ובכל שנה נוספו חוקים חדשים. הרגולציה הקשה בשילוב עם סביבת ריבית נמוכה מאוד, פגעו ברווחיות הבנקים והורידו את התשואה על ההון. לאחרונה, בהמשך לעליית הריבית האחרונה, החלו הבנקים ליהנות מעקום תשואות תלול יותר, וכל עליית ריבית נוספת תהיה חיובית עוד יותר עבור רווחיות הסקטור. הקלה ברגולציה הפיננסית תתמוך בהמשך צמיחה של הבנקים וביכולת שלהם להלוות יותר. טראמפ כבר חתם על צו נשיאותי לבחינת חוק דוד-פרנק, המגביל את יכולתם של הבנקים להלוות, בגלל שהם נדרשים לשמור הון גבוה יותר לצורך יציבות פיננסית.

 

בנוסף, הוא חתם גם על צו נשיאותי, לפיו כל סוכנות שרוצה להוסיף רגולציה חדשה נדרשת לבטל שני נושאים רגולטוריים קיימים. כמו כן, הסוכנויות השונות, בהן גם הסוכנויות שאחריות על הפיקוח על הסקטור הפיננסי, יצטרכו להקים צוותים שיסקרו את הרגולציה הקיימת ויציעו כיצד ניתן לבטל רגולציה לא הכרחית. צוותים אלו ידווחו לממשל על התקדמותם באופן שוטף. במקביל, הוא כבר הודיע, בכפוף לתוכנית התקציב שפרסם מכון המחקר הרפובליקני (RSC), כי בכוונתו לקצץ משמעותית את מספר עובדי המגזר הציבורי, מה שעשוי להביא לחיסכון של עד 8.6 טריליון $ במהלך 10 השנים הקרובות.

 

גם סקטור התעשייה נהנה מרוח גבית. התוכנית של טראמפ - "אמריקה ראשונה", שואפת להגדיל את הייצור המקומי, לשפר את תנאי הסחר ואולי אף להטיל מכסים על יבוא מסין וממקסיקו. טראמפ נפגש עם מספר מנהלי חברות גדולות שעוסקות בייצור ודן בשאלה כיצד הם יכולים להגדיל את הייצור באמריקה. הגידול הצפוי בהוצאות הממשלתיות גם כן ייתמוך בייצור המקומי בשנים הבאות.


 

השפעות כלכליות על סקטורים שונים

  • תשתיות – טראמפ הכריז שצפויות להיות השקעות גדולות בתחום התשתיות. עדיין לא ידועה החלוקה בין הסקטור הפרטי והציבורי והאם הכוונה לעודד השקעה גדולה של הסקטור הפרטי, תיתמך ע"י מתן תמריצי מס. ייתכן שסקטור זה ייהנה מהמדיניות הכלכלית של טראמפ רק בשנת 2018.
  • פארמה – סקטור זה מרכז את עיקר השיח בארה"ב ועדיין קשה להעריך את ההשפעות הכלכליות עליו. הממשל פועל להחלפת תכנית הבריאות של אובמה והכיסוי של ביטוחי הבריאות צפוי להשתנות. טראמפ, שהכריז מספר פעמים כי מחירי התרופות גבוהים מדי וצריכים לרדת, הודיע גם  כי יקטין את הרגולציה ומשך הזמן שנדרש לקבלת אישור FDA.  אי לכך, מוקדם עדיין להעריך את ההשפעות הכלכליות על סקטור זה.
  • סקטור האנרגיה – טראמפ כבר החל לפעול להקלת הרגולציה בתחום האנרגיה, צעד חיובי מאוד לסקטור, וצפוי להמשיך במגמה בשנים הבאות. יש לזכור שסקטור זה מושפע יותר ממחירי האנרגיה, הנקבעים מביקוש והיצע בשוק העולמי. גם באפיק זה פועל טארמפ, כשאת עיקר המאמצים הוא משקיע בנרמול היחסים עם רוסיה, מתוך הבנת האינטרסים המשותפים בנושא.
  • חברות שעוסקות בסחר – טראמפ הכריז כי הוא מעדיף סחר חופשי, אך בהכרח שיהיה  הוגן. לדעתו, הסחר כיום אינו הוגן והסכמי הסחר אינם מטיבים עם ארה"ב. הנשיא חתם על צו נשיאותי שמבטל את חברותה של ארה"ב בהסכם הסחר הטרנס-פסיפיק (TPP) ומתכוון להיכנס למשא ומתן מחדש על הסכם הסחר בין מדינות צפון אמריקה (NAFTA). צעדים אלו מעלים חשש כי ארה"ב נכנסת למלחמת סחר, אשר יכולה לפגוע ברווחיות של חברות סחר בינלאומית.

 

עליית התשואות של אג"ח ארה"ב

התשואות של אג"ח ארה"ב ממשיכות לעלות, ככל ששוק ההון משתכנע כי הפד אכן יעלה את הריבית מספר פעמים השנה. תשואת אג"ח ממשלתית של ארה"ב ל-10 שנים עומדת על 2.55%, לעומת 1.35% בלבד, לאחר ה"ברקזיט", באמצע שנת 2016.

למרות העלייה החדה בתשואה, עדיין מדובר בתשואה נמוכה היסטורית, גם בהשוואה לשיעורי הדיבידנדים שמחלקות חברות גדולות בארה"ב. אם טראמפ ימשיך לפעול לפי המדיניות הכלכלית שעליה הצהיר, נראה ששוק המניות יהיה אטרקטיבי יותר מאשר שוק האג"ח בארה"ב בשנים הבאות.

תשואת אג"ח ממשלתית של ארה"ב ל-10 שנים (שנה אחרונה)

 

סקירה כלכלית של הימים הראשונים של דונלד טראמפ כנשיא ארה"ב

מקור: Bloomberg


 

לסיכום

אמנם אלו רק החודשים הראשונים של ממשל טראמפ, כאשר רוב הבכירים נכנסו לתפקיד ממש לאחרונה. מוקדם מדי לדעת את כל פרטי הרפורמות של הממשל החדש, אלו רפורמות יצליחו לקבל אישור מהקונגרס והסנאט ואלו לא, למרות ששניהם בשליטה רפובליקנית. עד כה, ניתן לראות שרוב הפעולות שבוצעו או הוכרזו ע"י טראמפ והקבינט שלו, תואמות את הדברים עליהם הכריז טראמפ בטרם נבחר לנשיא.

צוות היועצים הכלכליים של טראמפ מורכב מאנשי עסקים בכירים ומצליחים, ששואפים להגדיל את הצמיחה, התעסוקה ולהקטין את הרגולציה ותשלומי מיסים. אם טראמפ אכן יצליח לצלוח את המכשולים הפוליטיים ולאשר בקונגרס ובסנאט את כל הרפורמות שלו, ייתכן ואנחנו נמצאים בתחילתו של עידן של צמיחה מהירה יותר, אולי אפילו תור הזהב לעסקים האמריקנים, שייהנו מהקלה ברגולציה ומהפחתה של תשלומי המסים. השיפור העסקי של החברות האמריקניות, בעיקר של אלו מהסקטורים שצפויים ליהנות מתמיכת הרפורמות הממשלתיות המתוכננות, ימשיכו להשתקף במחירי המניות בעתיד. 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
קיצוץ המיסים האמריקאי יוצא לדרך, האם מלחמת המיסים בפתח? / ינואר 2018  


הערבים רבים ומחירי הנפט מגיבים / דצמבר 2017  


איטליה - סקירה כללית / דצמבר 2017