נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

החוקים בשווקים משתנים / פברואר 2017

 

הניצחון של טראמפ בבחירות הוא אולי שיאו של השינוי שאנחנו רואים בסדר העולמי, אך הוא עוד נדבך בתהליך שנמשך בשנתיים האחרונות.

 

משאל העם ביוון, הברקזיט, עליית המפלגות הימניות באירופה בפרט ועליית הלאומנות באופן כללי, הם הסממנים החזקים שמראים על שינוי בעולם. אומנם נראה כי השינויים מתרחשים במישור הפוליטי, אבל כפי שאנחנו יודעים, הקשר בין הפוליטיקה לשווקים הוא חזק מאוד.

 

אחת ההשפעות החזקות על הכלכלה שנובעות מעליית הלאומנות, היא הירידה הצפויה בסחר העולמי. ראינו את טראמפ בימיו הראשונים מבטל אמנות סחר עליהן חתומה ארה"ב, הברקזיט מוציא את בריטניה מאמנת הסחר של האיחוד האירופאי, ובכלל נראה שהסחר בין ארה"ב לסין עומד במוקד השיח העולמי. אומנם שווקי ההון מונעים בטווח הבינוני-ארוך מרווחי החברות, אבל חשוב להבין שלהסכמי הסחר יש השפעה עצומה על רווחי החברות, וזאת ההשפעה העיקרית של השינויים הפוליטיים שאנחנו רואים על השווקים.


 

אם עד לאחרונה החוקים בשווקים היו בערך כך: יש "מלחמת מטבעות" - כל בנק מרכזי מתאמץ בכדי להחליש לעצמו את המטבע, הן על ידי הורדות ריבית, הרחבות כמותיות והרחבות מוניטאריות. בגלל תנועות ההון החופשיות שנובעות בין היתר מהסכמי הסחר, התגובות בשווקים מהירות, ולאחר היחלשות המטבע, יש תגובה מהירה של עליות בשוק שנובעת בגלל היתרון המסחרי שנוצר לחברות היצואניות באותו המשק. כלומר, בשנים האחרונות החוקים בשווקים היו ברורים, איפה שיש הקלה מוניטארית יהיו עליות-וכך זזו כספי המשקיעים בעולם.

 

למען האמת, עוד לפני עליית טראמפ התחלנו לראות שינוי בחוקים, כשהפד החל להעלות ריבית וגם באירופה ויפן נראה שיש מגמת האטה בהרחבות המוניטאריות, דבר שהוביל את המשקיעים להוציא כספים משווקי האג"ח שהיו ברמות שיא ובתשואות היפר-נמוכות היסטורית, כשבחלק מהמקומות הן היו אפילו שליליות. ואכן, בחודשים האחרונים נראה שהמגמה בשווקים היא הוצאת כספים מהאג"ח הממשלתיות והקונצרניות ומעבר הכסף למניות, דבר שזכה לכינוי "ראלי טראמפ".


 

לדעתנו, עוד מוקדם להבין את החוקים החדשים בשווקים, והם יהיו תלויים בקשר חזק למה שהממשל האמריקאי אכן יעשה בסופו של דבר. האם נראה פגיעה בסחר העולמי והאטה שלו או שרק נראה שינוי בתנועות הסחר? כלומר, שינוי בין יעדי הייצוא של כל מדינה, כפי שלדוגמה נראה שמסתמן בבריטניה, שתחליף את שווקי אירופה בארה"ב. השינויים בסחר ישפיעו ברמת המאקרו על המדינות השונות אך השינויים במס, העדפת "תוצרת אמריקאית", שדרוג הצבא וחידוש התשתיות, אם אכן יקרו ישפיעו על גורמי המיקרו בארה"ב, ומכאן ישפיעו על ביצועי הסקטורים השונים בכלכלה.


 

אז אם מוקדם לנתח ולהבין את השינויים בשווקים, מה כן ניתן לעשות בתיק ההשקעות?

 

מאז עלייתו של טראמפ אנחנו רואים את השווקים מגיבים בחדות על כל אמירה של הנשיא החדש, אבל אנחנו גם רואים שהוא עוד משנה את דעתו במהירות רבה, דבר שיוצר בלבול רב בשווקים. לדעתנו, ייקח עוד זמן עד שהמדיניות של הממשל אכן תתבהר ותתייצב, ועד שזה יקרה נמשיך לראות תנודות קיצוניות שינבעו מהציפיות שמשתנות במהירות.

 

להערכתנו, יש להמשיך עם אחזקת היתר במתכות היקרות כגון הכסף והזהב, שנחשבים בעלי קורלציה הפוכה מהשוק ומגיבים בחיוב בזמנים של חוסר ודאות, כפי שאנו נמצאים כיום. בנוסף, העובדה ששוקי המניות בעיקר בארה"ב, נמצאים ברמות שיא, (לדעתנו בעיקר בגלל היציאה של המשקיעים מהאג"חים) כדאי להפחית סיכון בחשיפה המנייתית ולהעביר את ההשקעות למדדי מניות "אסטרטגיים" דפנסיביים, כמו למשל מדדי "התנודתיות הנמוכה". כך ניתן להקטין את הסיכון בתיק מבלי הצורך להקטין את החשיפה הכללית של התיק, מכיוון שכפי שהתחלנו את המאמר, החוקים השתנו וכרגע הם לא ברורים, אבל זה לא אומר שהראלי ייפסק. 

 

למידע נוסף על

S&P Dividend Aristocrats

S&P Low Votality

S&P 500 low volatility high dividend 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018