רשימת תעודות סל להדפסה
 
נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

רוסיה - סקירה כלכלית / פברואר 2017

 

שנת 2017 זו השנה בה רוסיה צפויה לצאת מהמיתון בו היא נמצאת בשנים האחרונות, כשהגורמים שמאיצים את המגמה החיובית הן עליית מחיר הנפט והתחזקות התקוות להקלה או להסרת הסנקציות שהוכרזו ע"י המערב. תחילת כהונתו של דונלד טראמפ נותנת סיבות לאופטימיות כי היחסים בין רוסיה לארה"ב יהיו חמים יותר ב-4 השנים הקרובות, וייתכן וממשל טראמפ יבטל או לכל הפחות יצמצם את הסנקציות נגד רוסיה.

 

על פי הנתונים האחרונים, נראה כי הבנק המרכזי הרוסי מצליח מאוד במלחמתו באינפלציה הגבוהה ששררה במדינה, והשיפור ביציבות המחירים מאפשר את המשך תהליך ההקלה מוניטרית דרך הורדת הריבית. מחירי האנרגיה נותרו הגורמים המרכזיים שישפיעו על כלכלת רוסיה, אך המדינה פועלת גם להגדלת הייצוא שאינו תלוי במחיר הזהב השחור. כמעט כל הנתונים הכלכליים מעידים על שיפור כלכלי ברוסיה, שצפוי להמשיך ולהתבטא גם במחירי הנכסים בשוק ההון הרוסי, כמו שראינו בשנת 2016.


 

חזרה למגמת צמיחה

רוסיה צפויה לצאת מהמיתון ולחזור לצמיחה חיובית כבר ברבעון הראשון של שנת 2017. בשלושת הרבעונים הראשונים של שנת 2016 הצמיחה השנתית ברוסיה הייתה שלילית בהשוואה לשנת 2015, אך ניתן לראות מגמה ברורה של שיפור לעבר חזרה לצמיחה חיובית.

שיעור צמיחת התמ"ג השנתי ברוסיה בשנתיים האחרונות

 

מקור:www.tradingeconomics.com

 

בשנת 2017, התמ"ג הרוסי צפוי לצמוח בשיעור של בין 0.5% ל-1%, בהתבסס על מחיר חבית נפט של 40$, בעוד שהצפי הוא למחיר גבוה אף יותר. התייצבות מחירי האנרגיה , בשילוב של הקלות בסנקציות המערביות ו/או גידול בהשקעות זרות יכולים לתמוך בצמיחה גבוהה יותר בשנת 2017, בשיעור של בין 1.5%-2%.

 

הגורם המרכזי המשפיע על צמיחת התמ"ג הוא הצריכה, בדגש על הצריכה הפרטית. ירידת מחירי האנרגיה פגעו בהכנסות המדינה ממסים והובילו לקיטון בצריכה הציבורית. המצב הכלכלי הקשה פגע גם באופן משמעותי בצריכה הפרטית, אשר רשמה קיטון של 1.9% בשנת 2016 ושל 9.4% בשנת 2015. ניתן להניח כי ראינו כבר את התחתית בצריכה הפרטית, ובשנת 2017 צפויה צמיחה חיובית של כ-1.3% בהשוואה לשנת 2016.

 

שני אינדיקטורים כלכליים חיוביים התומכים בתחזית של שיפור הצריכה הפרטית הינם: מדד אמון הצרכנים, המראה על שיפור עקבי החל מהרבעון הראשון של שנת 2016, ומדד הייצור שהגיע לשיא חיובי בחודש דצמבר 2016.


 

מלחמה מוצלחת באינפלציה

במהלך השנה האחרונה קצב האינפלציה השנתי ברוסיה התמתן מרמה של 9.8% בינואר 2016 לרמה של 5.4% בחודש דצמבר 2016. אומנם נתון זה עדיין גבוה ביחס למדינות מערביות, אך הוא מעיד על שיפור משמעותי ביציבות של כלכלת רוסיה, על ידי קיטון משמעותי בסיכונים הנובעים מאינפלציה גבוהה מאוד.

 

הקיטון בשיעור האינפלציה נבע ממספר גורמים כגון: ירידה משמעותית בקצב עליית מחירי המזון כתוצאה משיפור בתוצרת החקלאית הרוסית, התחזקות הרובל, הוזלה של סחורות ושירותים וביקושים נמוכים יותר של הצרכנים. כמו כן, הריבית הגבוהה ברוסיה, שעומדת על 10%, תורמת להעדפת חיסכון על פני צריכה ובכך תומכת במגמת ההתמתנות בשיעור האינפלציה.

 

שיעור האינפלציה ברוסיה ב-12 החודשים האחרונים

 

מקור:www.tradingeconomics.com

 

הבנק המרכזי הרוסי הותיר את הריבית ברמה של 10% ב-2 פגישותיו האחרונות, בחודשים אוקטובר ודצמבר 2016. מטרת הבנק המרכזי לתמוך בהמשך מגמת התמתנות האינפלציה עד להגעה ליעד שהוצב, שיעור אינפלציה שנתי של 4% ב-2017.

 

שיעור הריבית ברוסיה גבוה מאוד ביחס למדיניות מערביות אחרות, אך שיעור הריבית הנוכחי משקף שיפור כלכלי משמעותי בשנתיים האחרונות. בתחילת שנת 2015, שיעור הריבית עמד על    כ-15% ומאז ירד בעקביות, עד לשיעורו כיום. המשך מגמת הקיטון בשיעורי האינפלציה תתמוך ביכולתו של הבנק המרכזי להמשיך במתווה הורדת הריבית, ובכך לתמוך בכלכלה ובשוק ההון המקומי. נכון לעת זו, הבנק המרכזי צופה המשך הורדת ריבית בסביבות אמצע שנת 2017, כתלות במחירי האנרגיה ובקצב האינפלציה השנתי.

 

שיעור הריבית ברוסיה בשנתיים האחרונות

 

מקור:www.tradingeconomics.com


 

רוסיה והזהב השחור - רומן שלא נגמר

לא נכון לכתוב על כלכלת רוסיה ללא התייחסות למחיר הנפט. הבנק המרכזי הרוסי ומשרד האוצר מבססים את הנחות העבודה שלהם על בסיס מחיר חבית הנפט. אחת הסיבות המרכזיות לשיפור הכלכלי ברוסיה בתקופה האחרונה נובעת מעליית מחיר הנפט מרמתו הנמוכה ביותר בסביבות ה-30$ למחירו הנוכחי בסביבות ה-50$.

 

הסכם קיצוץ תפוקת הנפט של מדינות יצרניות-הנפט (OPEC) הקטין באופן ניכר את הסיכון כי מחיר הנפט יחזור לרמתו הנמוכה ביותר, בעיקר בטווח הקצר. בטווח הבינוני ישנם גורמים שעדיין מכבידים על עליית מחיר הנפט, כגון: עודף ייצור, מלאים גבוהים, גמישות גדולה של יצרניות הנפט וצמיחה עולמית נמוכה יחסית. לאור סיבות אלו, הבנק המרכזי הרוסי מעדיף להיות שמרן בהנחותיו, ולהשתמש במחיר חבית נפט של 40$ בלבד בעת בניית המודלים הכלכליים. כמובן שמחיר חבית נפט גבוה יותר יתמוך בתוצאות כלכליות טובות יותר מאשר הבנק המרכזי מעריך כעת, דבר שמותיר אפשרות ל'הפתעות' חיוביות בנוגע למצב הכלכלה הרוסית.

 

הרזרבות של רוסיה, שנצברו בתקופה של מחירי נפט גבוהים, קטנו באופן משמעותי במהלך השנתיים האחרונות. אם מגמה זו תימשך, היציבות הכלכלית של רוסיה מוטלת בספק, ולכן האינטרס של פוטין לעשות כמעט הכול על מנת שמחיר חבית הנפט יעלה. במקביל, דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב הנכנס, גם כן ישמח לראות מחיר חבית נפט גבוה יותר. כאשר שתי מעצמות גדולות רוצות מאוד שתרחיש מסוים יקרה ונוצר מפגש אינטרסים מובהק ביניהן, הן יכולות לפעול בדרכים רבות על מנת להביא למציאות הרצויה. אם מחיר הנפט אכן יהיה גבוה יותר, כל התחזיות הכלכליות של הבנק המרכזי הרוסי יתבררו כשמרניות מאוד והסכנה לכלכלת רוסיה תדעך באופן משמעותי.


 

התייצבות הרובל ועליות חדות בשוק ההון

שער החליפין של הרובל - המטבע הרוסי, אינו יציב בשנים האחרונות. התרסקות הכלכלה הרוסית באמצע שנת 2014 ובשנת 2015, הובילה גם לקריסה של הרובל ביחס לדולר. בשנה האחרונה, חל שינוי במגמה זו. השיפור הכלכלי הוביל גם להתחזקות הרובל מול הדולר. שער החליפין שעמד על מעל 80 רובל לדולר בתחילת 2016, נע כיום בסביבות ה-60 רובל לדולר.

 

התחזקות הרובל ביחס לדולר בשנה האחרונה

 

מקור:www.tradingeconomics.com

 

 

מלבד עליית ערכו של הרובל, שנת 2016 הייתה שנה טובה גם למניות בבורסה הרוסית. באופן לא מפתיע, רוב המניות קשורות לסקטור האנרגיה והפיננסיים, לכן עליית מחירי האנרגיה ושער הרובל הכל כך משמעותיים, תרמו להתחזקות המניות ברוסיה, כשגם סקטור הצריכה הפרטית ממשיך להתחזק. מדד ה- RDX הוא מדד הדגל הרוסי וביצועיו בשנה האחרונה (כ- 53%) משקפים היטב את המגמה החיובית בה נמצא שוק המניות המקומי.

 

מדד ה- RDX מול מדד ה- MSCI EM (שווקים מתעוררים) מתחילת 2016

 

 

על אף הזינוק במדד הרוסי, הוא עדיין רחוק בכ- 60% מהשיא שלו שנקבע בחודש מאי 2008. אין ספק כי חזרה למגמת צמיחה באופן עקבי, במקביל למדיניות מוניטרית מרחיבה באמצעות הורדת הריבית, יחד עם המשך עליית מחירי האנרגיה, צפויים לתמוך בעלייה נוספת של מחירי המניות בבורסה הרוסית גם בשנת 2017.


 

לסיכום

כלכלת רוסיה נמצאת בשלב האחרון במעבר ממיתון לצמיחה מחודשת. גם בהתבסס על הנחות שמרניות יחסית של מחיר חבית נפט באזור ה-40$, הכלכלה הרוסית צפויה להמשיך להציג מגמת שיפור בשנתיים הקרובות. לרוסיה ישנו תמריץ חזק מאוד לנסות לגרום לעלייה של מחירי האנרגיה, ולראשונה האינטרסים של רוסיה וארה"ב מתלכדים, כשגם חזרתו של ארגון אופ"ק כקרטל מוסיפה לוודאות בעניין היצע הנפט, ממנו נגזר המחיר.

 

משקיעים רבים ברחבי העולם חוזרים להתעניין ברוסיה, דבר שיעצים עוד יותר את ביצועי המניות הרוסיות, כמו גם ברובל המתאושש. 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
יפן- סקירה כלכלית / פברואר 2018  


גרמניה- סקירה כלכלית/ ינואר 2018  


קיצוץ המיסים האמריקאי יוצא לדרך, האם מלחמת המיסים בפתח? / ינואר 2018