רשימת תעודות סל להדפסה
 
נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

השפעתו הצפויה של דונלד טראמפ על כלכלת ארה"ב / נובמבר 2016

 

 

לאחר ההפתעה הגדולה בבחירתו של דונלד טראמפ לנשיא הבא של ארה"ב, משקיעים רבים מנסים לבחון את התוכניות הכלכליות של טראמפ, ההתכנות שלהן והשלכותיהן על אפשרויות ההשקעה. במספר ימי המסחר שלאחר ההודעה הרשמית על בחירותו של טראמפ, מדדי המניות הגיבו בתנודתיות עם נטייה ברורה לעליות שערים, מדדי האג"ח הגיבו בתנועה הפוכה והציגו ירידות מחירים, כשמספר סקטורים נמצאים במוקד וצפויים ליהנות מרוח גבית בעת כהונתו הקרובה של טראמפ, כגון: סקטור הפארמה, הפיננסים, תעשייה, תשתיות, צריכה ועוד.


 

תוצאות הבחירות

בטרם נתעמק בפן הכלכלי, חשוב להבין את תוצאות הבחירות והשפעתן על כהונתו הצפויה של טראמפ. דונלד טראמפ זכה ב- 288 אלקטורים לעומת 215 אלקטורים בהן זכתה קלינטון, כאמור מועמד שזוכה במעל 270 אלקטורים מבטיח את בחירתו כנשיא הבא.

מעבר לבחירתו של טראמפ לנשיא, הרפובליקנים זכו לשלוט בקונגרס האמריקני. הקונגרס של ארה"ב הוא הרשות המחוקקת הפדרלית ומורכב משני בתים – הסנאט ובית הנבחרים. לראשונה משנת 1928, שני בתי הנבחרים והנשיא יהיו בשליטת המפלגה הרפובליקנית. במידה וטראמפ יקבל את תמיכת מפלגתו, הוא יוכל לקדם רפורמות וחוקים ביתר קלות לעומת נשיאים אחרים בעבר. בימים האחרונים אנו עדים לאיוש בעלי התפקידים המרכזיים בממשל הבא. בחירתו החוזרת של פול ראיין, ליו"ר בית הנבחרים, מסמנת כי טראמפ מנסה לאחד את מפלגתו, למרות חילוקי דעות בעבר, למען משילות חזקה וקיום הרפורמות שהוא מתכנן בתקופת כהונתו. בנוסף, טראמפ יודע שחלוקת התיקים והמינויים להם הוא יידרש, מהווים הזדמנות עבורו להסיר מעט מהחששות כלפיו טרום הבחירות ועכשיו, בעזרת העובדה כי הוא 'מיישר קו' ומציג קו ממלכתי וקואופרטיבי עם המפלגה הרפובליקנית.


 

עידוד הצמיחה

בטרם בחירותו של טראמפ הצפי היה כי ארה"ב צפויה לצמוח בקצב שנתי של כ-2% בשנים הקרובות. הכלכלנים בצוות של טראמפ מאמינים כי כלכלת ארה"ב יכולה לצמוח בקצב משמעותי יותר לאחר ביצוע מספר רפורמות. הערכתם היא כי הכלכלה יכולה לצמוח בקצב שנתי של 3.5%, ובמקרה אופטימלי אפילו להגיע לקצב צמיחה שנתי של 4%. בין הרפורמות העיקריות שהצוות של טראמפ מציע ניתן למנות את: הרפורמה במערכת המיסוי (הפחתה משמעותית בנטל המס ליחידים וגם לחברות שיחזרו לייצר בארה"ב), רפורמה בסחר, באנרגיה, בתשתיות בהוצאות הממשל והקלה ברגולציה בעיקר בשביל לעודד ולחזק את הייצור המקומי שנחלש בתקופתו של אובמה.

על פי הערכות הכלכלנים, רפורמות אלו וקצב צמיחה גבוה יתמכו בשוק העבודה ויתרמו ליצירת 25 מיליון מקומות עבודה בעשור הקרוב, כאשר כל 1% של גידול בתמ"ג יגדיל את מספר המשרות החדשות ב-1.2 מיליון.


 

עיקרי רפורמת המס התומכת בצמיחה

נראה כי הרפורמה הקרובה ביותר אל ליבו של טראמפ היא הרפורמה במערכת המס. היתרון ברפורמה מסוג זה הוא שניתן לראות את תוצאותיה באופן מיידי, כלומר תרומה ישירה לבוחרים – מהלך אותו ירצה טראמפ ליישם בהקדם ולו רק כדי להביע את נחישותו לגבי שאר המהלכים שהוא רוצה להעביר.

 

המטרות העיקריות של רפורמת המס הן:

1)       הקלות מס למעמד הביניים – להחיות את החלום האמריקני.

2)       לפשט את חוקי המס – האמריקנים חייבים להגיש דוחות מס בכל שנה, אשר הפכו למסובכים יותר בשנים האחרונות.

3)       תמיכה בצמיחה – יותר כסף בכיס של החברות והצרכנים שיופנה לצריכה והשקעה.

4)       ביצוע הרפורמה ללא הגדלת הגרעון או החוב הלאומי.

 

טראמפ מתכוון להוריד את שיעור המס ליחידים ולחברות, בדגש על המעמד הביניים העובד, שיזכו לשיפור משמעותי לעומת המצב כיום. מעבר לשיעורי מס נמוכים יותר, ניתן יהיה להכיר ביותר הוצאות מוכרות, אשר יפחיתו את תשלום המס בפועל. אחד הנושאים המשמעותיים ביותר למעמד הביניים הוא אפשרות להכיר בהוצאות של שמירה על ילד כהוצאה מוכרת בחישוב המס, כולל מקרים בהם אחד ההורים בוחר להישאר בבית ולטפל בעצמו בילדיו.

במטרה לפשט את חוקי המס, טראמפ מתכנן לשנות את 7 מדרגות המס הקיימות כיום ל-3 מדרגות בלבד. מדרגות המס לזוגות נשואים צפויות להיות:

 

מס ההון המקסימלי צפוי להישאר ברמה של 20%, כאשר המדרגות יותאמו למדרגות שהוצגו בטבלה למעלה. התוכנית מציעה גם לחייב מנהלי קרנות גידור והשקעות פרטיות לשלם מס הכנסה מעבודה ולא להכיר ברווחים שלהם כמס הוני. בנוסף, התוכנית רוצה לשנות את מס העיזבון ולבטל את המס האלטרנטיבי המינימלי.

 

מס החברות שכיום עומד על שיעור של 35%, צפוי לרדת לשיעור של 15% בלבד לכל העסקים ולתמוך בהקמת עסקים חדשים והשקעת הרווחים הצבורים בצמיחה. בנוסף, טראמפ רוצה להחזיר את הכסף של חברות גלובליות לארה"ב, שכרגע נמצא במדינות אחרות בגלל שיעור מס החברות הגבוה בארה"ב. בין החברות הגלובליות הגדולות שצפויות ליהנות מאפשרות זו ניתן למנות את Apple ו - Google.


 

הפחתת הנטל הרגולטורי

ב-8 השנים האחרונות הממשל הדמוקרטי הוסיף הרבה מאוד דרישות רגולטוריות מעסקים, בעיקר מהמערכת הבנקאית, לאחר המשבר הכלכלי העולמי. צוותו של טראמפ מתכננים להקל באופן משמעותי את הרגולציה העסקית ולבחון את האפשרות לבטל סעיפים רבים שפוגעים ביצירת מקומות עבודה חדשים ו\או הקמת עסקים ע"י משקיעים זרים.

אחד הנושאים המרכזיים שייבחן הוא חוק דוד-פרנק, העוסק ברגולציה של המערכת הפיננסית. לאחר בחירתו של טראמפ, מניות הפיננסים זינקו מעלה כתוצאה מהצפי להקלה משמעותית ברגולציה וכתוצאה מצפי לעליית ריבית, בשילוב עם עליית התשואות החדה באג"ח הממשלתיות.


 

עליה חדה בתשואות אג"ח הממשלתיות

טראמפ טען פעמים רבות בנאומי הבחירות כי הריבית בארה"ב נמוכה מדי והיא מוחזקת ברמתה משיקולים פוליטיים. הריבית בארה"ב נותרה זהה, אך שוק ההון מיהר לתמחר את אגרות החוב הממשלתיות לאחר תוצאות הבחירות. כיום, התשואה השנתית של אג"ח ממשלתית של ארה"ב  ל-10 שנים עומדת על 2.2%, לעומת כ-1.35% בלבד, לאחר ה"ברקזיט".

עקום התשואות של ארה"ב הפך להיות תלול יותר, והתשואה השנתית של אג"ח ל-30 שנים הגיעה לרמה של 3%. עדיין מוקדם לדעת האם הפד יחליט להעלות את הריבית בישיבתו הקרובה בחודש דצמבר, אך ניתן להסיק מתגובת השוק כי הריבית צפויה לעלות בקצב מהיר יותר בשנים הבאות.

 

עקום תשואות אג"ח ממשלתיות של ארה"ב

 

 מקור: U.S Department of the Treasury

 

עקום התשואות התלול יותר תומך בחברות פיננסיות ;בנקים וחברות ביטוח ותומך בחוסכים, שכעת יכולים לקבל תשואה גבוהה יותר על מוצרים דפנסיביים ובעלי סיכון נמוך. על פי הרפורמות המתוכננות, נראה כי טראמפ יהיה חיובי יותר לשוק המניות האמריקני מאשר לשוק האג"ח, בו התשואות צפויות להיות גבוהות יותר עם הזמן, כלומר מחירי האג"ח צפויים לרדת.


 

השפעות על שוק ההון, בדגש על סקטורים שונים

זכייתו של טראמפ הציתה ראלי בשווקים, כאשר מדדי המניות המובילים בארה"ב נמצאים בנקודה הגבוהה ביותר מתחילת השנה או קרוב אליה. עליות המחירים אינן אחידות וקיים שוני מהותי בין הסקטורים השונים.

 

הסקטורים שצפויים ליהנות מכהונתו של טראמפ:

  • הסקטור הפיננסי – עקום תשואות תלול יותר וריבית גבוהה יותר תומכים ברווחיות הבנקים וחברות הביטוח. בנוסף, הקלה משמעותית ברגולציה יכולה לחסוך לחברות הפיננסיות כסף רב ולהגדיל את יכולת התחרות שלהן מול חברות פיננסיות זרות.
  • חברות שעוסקות בתחום התשתיות – טראמפ רוצה לבנות מחדש את התשתיות בארה"ב ולהשקיע מיליארדים בכל שנה על בניית כבישים, גשרים ואולי חומה בגבול מקסיקו. כל החברות שיכולות לזכות במכרזים ממשלתיים לבניה צפויות ליהנות מרפורמה זו. אבל, צריך לזכור שעליית הריבית מייקרת לחברות אלו את הוצאות המימון הגדולות להן הן זקוקות, ולכן פועלים על מניות אלו כוחות מנוגדים.
  • חברות בתחום הביטחוני – צפויה השקעה גדולה יותר בתקציב הביטחוני, לפעולות מחוץ לארה"ב ולשמירה על הגבולות מפני הגירה לא רצויה.
  • סקטור הפארמה – מניות בסקטור זה ירדו בחדות, כאשר השוק תמחר את ניצחונה של קלינטון. כאשר "האיום" של קלינטון הוסר, חברות אלו צפויות להיסחר במחירים גבוהים יותר, כפי שכבר ראינו בימים שלאחר פרסום תוצאות הבחירות.
  • סקטור האנרגיה והסחורות – טראמפ צפוי לתמוך בתעשיית האנרגיה, לאפשר יותר חיפושים אחר מקורות אנרגיה חדשים ולמנוע סגירת תחנות כוח מזהמות יותר. טראמפ מבין שסקטור האנרגיה הוא אחד מסימני העצמאות והתרבות של הרפובליקנים, אבל בעיקר מבין שזהו סקטור שיכול להעניק מספר עצום של משרות. בנוסף, הרפורמה בתשתיות צפויה לגרור ביקוש לסחורות הקשורות לבנייה.
  • החברות שעיקר פעילותן בארה"ב- בעיקר מדובר בחברות השורה שנייה-שלישית (מדד Russell 2000) בגלל הורדת מס החברות המהותית שטראמפ מתכנן, שתוביל לעלייה ברווח שמיוחס לבעלי המניות בחברות הללו.

  

הסקטורים שצפויים להיפגע מכהונתו של טראמפ:

  • חברות שעוסקות בסחר – ממשלתו של טראמפ תבחן את הסכמי הסחר הקיימים, האם הם תורמים לצמיחתה של ארה"ב והאם הם מקטינים את גרעון הסחר או מגדילים אותו. ברצונו של טרמאפ לחזק את הייצור בארה"ב ואת תנאי הסחר מול המדינות בצפון אמריקה בפרט, ובעולם בכלל. בנוסף, טראמפ ירצה לשפר את תנאי הסחר עם סין ולהפעיל עליה לחץ להתערב פחות בשער המטבע שלה.
  • חברות שתלויות בעובדים זרים – חברות שמעסיקות עובדים שאינם עומדים בתנאי ההגירה, יכולים למצוא את עצמן במצב בו הן מתקשות לאייש את המשרות בחברות שלהן.
  • חברות הטכנולוגיה הגדולות – חלק ניכר מחברות הטכנולוגיה הגדולות משלמות מס במדינות שנותנות להם הקלות מס משמעותיות כמו למשל אירלנד. טראמפ מעניין שהחברות האמריקאיות ישלמו מס בארה"ב, ולכן יש צפי לפגיעה ברווחיות של חברות אלו.

 

לסיכום

הבחירות בארה"ב מאחורינו, אי-הודאות נעלמה וזהו כבר גורם חיובי מאוד לשוק ההון. כעת, נותר לעקוב אחר בניית הצוות של טראמפ בטרם כניסתו לבית הלבן ב-20 בינואר 2017. על פי פרסום הרפורמות המוצעות עד כה, טראמפ מתכנן לפעול במספר אפיקים מרכזיים על מנת להחזיר את ארה"ב לקצב צמיחה גבוה יותר, להגדיל את המשרות בארה"ב, ולדאוג לאינטרסים הפנימיים על פני אינטרסים עולמיים.

משימתו של טראמפ אינה פשוטה, הוא מתכנן להוציא מיליארדי דולרים, ללא הגדלת הגרעון וללא הגדלת החוב הלאומי. על מנת לעמוד במשימה זו הוא צפוי לקצץ בהוצאות שאינן חיוניות וכמובן להסתמך על צמיחה גבוהה יותר שתוביל להכנסות גבוהות יותר בטווח הארוך.

טראמפ רציני מאוד בתוכניות שלו ומגבש צוות מקצועי של אנשים מובילים בתחומם. אם טראמפ יצליח לקדם את מרבית התוכניות שלו שהוזכרו, ללא הגדלת הגרעון והחוב, עתידה הכלכלי של ארה"ב צפוי להיות טוב יותר באופן משמעותי. בהתאם לכך, מחיר המניות בארה"ב יכולים להמשיך בראלי בו החלו, כתוצאה מפריחה מחודשת של הכלכלה האמריקנית.

 

 

למידע נוסף על

תכלית 4Da) (NTR) S&P Health Care)

תכלית אנרגיה ארהב 4Da) (NTR) S&P)

תכלית תעשיה ארהב (S&P (NTR מנוטרלת מטבע (40a)

תכלית פיננסים ארהב 4Da) (NTR) S&P IXMNTR) 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018  


יפן- סקירה כלכלית / פברואר 2018  


גרמניה- סקירה כלכלית/ ינואר 2018