נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

מדדי אסטרטגיה / ספטמבר 2016

 

בשנים האחרונות החלו לצוץ יותר ויותר מדדי אסטרטגיה (Smart Beta). מטרתם של מדדים אלה היא לייצר אלמנט נוסף שאינו קיים במדדים המסורתיים, אותם מדדים המכונים מדדי שווי שוק, בשל האסטרטגיה שלפיה הם בוחרים אילו מניות יכנסו למדד ואילו מניות לא. הפיתוח של מדדי האסטרטגיה אינו בא להחליף את מדדי השוק הרגילים, אלא כמעין מוצר משלים, כזה שיידע לתת מענה להעדפות הספציפיות יותר של המשקיעים ולתת ביטוי לצרכים שלהם אל מול מכלול תנאי השוק שאיתם הם נפגשים. שהרי, ככל שתנאי השוק והסביבה הכלכלית שמכתיבה אותם מורכבים יותר, כך הגישה והשיטה ההשקעתית אליהם יכולה ויש שיגידו שאף צריכה, להיות מורכבת יותר גם היא. לעתים זה מוכח כדבר נכון, לעתים פחות – בדיוק כמו כל אפיק השקעה.

כיצד זה עובד בפועל?  מדדי האסטרטגיה כשמם כן הם -  בנויים לפי איזושהי אסטרטגיה שבאה לידי ביטוי בבחירת המניות שנכנסות ו/או נפלטות מהמדד על בסיס עיקרון, שיטה או מודל סטטיסטי כמותי/ איכותני, למשל כזה שמטרתו להעלות סיכון בתנאי שוק מסוימים או כזה שמטרתו היא להפחית סיכון ועוד.

אחד הדיונים המוכרים והעתיקים בספרות הפיננסית סובב סביב השאלה מה עדיף – השקעה פאסיבית או השקעה אקטיבית. ההבדל הבסיסי ביניהם הוא שהשקעה פאסיבית היא השקעה במדד כלשהו, בעוד ההשקעה האקטיבית דוגלת באפשרות לייצר תשואה גבוהה יותר מהמדד הרגיל על ידי בחירת מניות שונה מאלה שנכללות במדד ומבוססת על אנליזה כלשהי. אותו ויכוח נמשך עד היום ונראה שמדדי האסטרטגיה, שמבחינת האסכולות השונות נמצאים בערך באמצע, נותנים חומר נוסף למחשבה.

 

השקעה פאסיבית עם תחכום אקטיבי

הטיעון הבסיסי אותו מציגים התומכים בהשקעות האקטיביות הוא התערבותו של הגורם האנושי בניהול ההשקעה, כלומר היכולת הניתוחית והטכנית של מנהלי ההשקעות להעדיף מניות מסוימות על פני אחרות, להעדיף חשיפה למט"ח או אולי דווקא נטרול החשיפה המטבעית וכו'. טיעון רציני ונכון לרוב, אך דעה זו מתעלמת מהעובדה כי ישנם מדדים שמעצם היותם, הם בנויים כך שהם יכולים להעדיף מניות מסוימות על פני מניות אחרות ואפילו להגיב לשינוים בשוק כאילו היו בני אדם רק ללא ההטיות הרגשיות שכל המשקיעים חוטאים בהן מידי פעם, כיוון שכך תכנתו אותם, כך בנו אותם – אלו הם מדדי האסטרטגיה.

 

מגוון של סוגי אסטרטגיה למגוון של תנאי שוק וסוגי משקיעים

כאשר משקיע עומד בפני החלטה במה הוא רוצה להשקיע הוא מבקש לברר מספר דברים שמעניינים אותו. למשל, משקיע שמעוניין להפחית סיכון יבחר להיחשף למדד שיהיו לו סטיות תקן כמה שיותר נמוכות או שונות נמוכה, בעוד שמשקיע ספקולטיבי שמחפש סיכון גבוה יבחר דווקא מדד בעל סטיות תקן ושונות גבוהות. משקיע שמעוניין להיחשף להשקעה ארוכת טווח יעדיף מדד שמורכב ממניות שהוכיחו עצמן לאורך זמן, בעוד משקיע שמעוניין בהשקעה קצרת טווח יעדיף מדד שבו המניות נמצאות כרגע "במומנטום" חיובי. קיימים מדדים שמתאימים עבור כל סוגי המשקיעים, מדדים שהמנגנון שלהם לבחירת מניות יעדיף חברות לפי אותם פרמטרים – אלו הם מדדי אסטרטגיה. אלו הן רק מספר דוגמאות למאגר ענק של מדדים שהמכנה המשותף לכולם הוא מעצם היותם בנויים ע"פ אסטרטגיה מסוימת – מדדי Smart Beta.

 


 

מדדי אסטרטגיה – תעודת זהות

 

S&P 500 DIVIDEND ARISTOCRATS

 

  • אסטרטגיה: המניות שנכללות במדד חייבות להיכלל במדד ה- S&P 500 וגם להגדיל את  תשלום הדיבידנד שלהן בכל שנה, לפחות ב- 25 השנים האחרונות ברציפות.
  • מתאים ל: משקיעים שמעוניינים בהשקעה ארוכת טווח, בחברות גדולות שהוכיחו עצמן בכל המשברים של העשורים האחרונים. המדד מאופיין במתאם גבוה לשוק אך בתנודתיות נמוכה מהשוק וביצועים עדיפים לאורך זמן.

 

מדד S&P 500 DIVIDEND ARISTOCRATS מול מדד ה- S&P 500 (5 שנים)

 

 

 


 

S&P 500 LOW VOLATILITY

 

  • אסטרטגיה: המניות שנכללות במדד חייבות להיכלל במדד ה- S&P 500 וגם מתוך 500 החברות שבמדד הן צריכות להיות בין 100 החברות עם סטיית התקן הנמוכה ביותר בשנה האחרונה.
  • מתאים ל: תנאי שוק תנודתיים ולמשקיעים לטווחים קצר-בינוני שמעוניינים בחשיפה לחברות סולידיות, בעלות סיכון נמוך יחסית עם סטיות תקן נמוכות ביותר, שמגיבות בצורה מתונה לירידות בשווקים.

 

 

מדד S&P 500 LOW VOLATILITY מול מדד ה- S&P 500 (3 שנים)

 

 

 


 

S&P 500 LOW VOLATILITY HIGH DIVIDEND

 

  • אסטרטגיה: המניות שנכללות במדד חייבות להיכלל במדד ה- S&P 500, בנוסף הן חייבות להיות בין 75 החברות שיש להן את תשואת הדיבידנד הגבוהה ביותר בשנה האחרונה, ומתוכן נלקחות 50 החברות בעלות סטיית התקן הנמוכה ביותר בשנה האחרונה.
  • מתאים ל: משקיעים לטווח קצר-בינוני, בתנאי שוק בהם התשואות והמרווחים של האג"ח הקונצרניות נמצאים בערכים נמוכים, דבר שמעלה את הביקוש למניות דיבידנד גבוה, אך בסיכון נמוך ביחס לשאר מדדי הדיבידנד הגבוה.

 

 

מדד S&P 500 HIGH DIVIDEND LOW VOLATILITY מול מדד ה- S&P 500 (5 שנים)

 

 


 

IPOX 100 US

 

  • אסטרטגיה: המניות במדד הן 100 המניות בעלות שווי השוק הגדול ביותר שהונפקו במהלך 1000 ימי המסחר האחרונים בארה"ב (בערך 4 שנים).
  • מתאים ל: משקיעים שמעוניינים בחברות שנמצאות במומנטום חיובי ונהנות מפוטנציאל צמיחה גבוה בזכות העובדה שהן חדשות יחסית, אבל מצד שני מעוניין בחברות גדולות ובעלות שווי שוק גבוה יחסית לחברות מסוג שכזה. מדד זה מתאים להשקעה בטווח קצר-בינוני ולתנאי שוק "חיוביים".

 

 

מדד IPOX 100 מול מדד ה- S&P 500 (5 שנים)

 

 


 

NASDAQ US BUYBACK ACHIEVERS

 

  • אסטרטגיה: החברות הנכללות במדד הינן חברות שביצעו רכישה עצמית (BuyBack) של 5% או יותר מההון הסחיר שלהם, במהלך השנה האחרונה, כלומר הקטינו את מספר המניות ובשל כך העלו את שוויה של כל אחת מהן.
  • מתאים ל: משקיעים שמעוניינים בחברות שמבקשות להקטין את ההון הצף שלהן ובכך מביאות עליית השווי של כל מניה. בנוסף, עליית הרווח למניה מביאה לכך שמכפיל הרווח של המניה ירד והמניה מתומחרת בצורה זולה יותר, מה שהופך אותה לאטרקטיבית יותר. אפקט נוסף הוא עלייה בגובה הדיבידנד, כיוון שלאחר רכישת ההון העצמי של החברה בעצמה, מספר המניות הכללי קטן וגובה הדיבידנד המשולם לכל מניה גדל. מתאים להשקעה לטווח בינוני –ארוך ולתנאי שוק של ריבית נמוכה שמעודדת חברות לקנות את המניות של עצמן במימון זול.

 

 

מדד NASDAQ US BUYBACK ACHIEVERS מול מדד ה- S&P 500 (5 שנים)

 

 


 

 

סיכום

קטגוריית מדדי האסטרטגיה (SmartBeta) הופכת לפופולרית יותר ויותר בשנים האחרונות וישנן סיבות רבות לכך. מגוון האסטרטגיות גדל כל הזמן, המשקיעים מבינים שיש מענה מדויק יותר לצרכים הספציפיים שלהם כמו התייחסות למשתני סיכון, משתנה דיבידנד, מכפילי רווח, תנאי שוק שונים ועוד.

סכומי הכספים שמוסטים למדדי האסטרטגיה במוצרי ה- ETF בעולם ממשיכים לצמוח ולתפוס נתח שוק משמעותי, כשגם בישראל צצים עוד ועוד מוצרים על מדדים אלה.

העובדה כי מרבית מדדי האסטרטגיה מניבים תשואה גבוהה משל מדד הייחוס, הבנצ'מארק, ממחישה עד כמה מדדים אלו רלוונטיים עבור כלל המשקיעים ולא רק עבור משקיעים 'מתוחכמים' יותר.

 

למידע נוסף על

S&P Dividend Aristocrats

S&P Low Votality

Ipox 100 US 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018