נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

הפד מאותת על עליית ריבית סקטור הפיננסים חוזר מוקד/ ספטמבר 2016

 

במהלך החודשים האחרונים בכירי הפד מאותתים לשוק כי הריבית הולכת לעלות בקרוב, ייתכן שאף יותר מפעם אחת עד לסוף השנה. האיתותים של הפד התקבלו לאורך זמן באדישות מצד השוק, שסרב להאמין שבזמן שכל הכלכלות הגדולות נמצאות ב"מלחמת מטבעות", הפד יעשה מהלך שיחזק את הדולר ויפגע בכלכלה האמריקאית. עוד סיבה לחוסר האמון של השוק היא העובדה שבסוף שנה שעברה הריבית עלתה, אך לא הייתה לכך המשכיות כפי שהבטיח אז הפד, דבר שפגע באמונו מצד המשקיעים.


 

נראה שהשווקים מתחילים להבין שהדברים הולכים להשתנות. הגברת הציפיות להעלאת הריבית בארה"ב כבר בחודשים הקרובים, הביאו לעליית התשואות באג"ח הממשלתיות, מ- 1.35% לאג"ח ממשלתית ל-10 שנים ביולי, ל- 1.68% באמצע ספטמבר, עלייה אותה הבנקים מהוונים כבר היום בהתייחסות שלהם לתזרימי ההכנסות העתידיים, דבר שישפר באופן ישיר את המרווח הפיננסי ובכך גם את הכנסות הבנקים. מלבד זאת, צפויים הבנקים להמשיך את ההתייעלות שלהם אל מול אתגרי הרגולציה המכבידה, שיפורים ביחסי הלימות ההון, גידול בשוק האשראי על רקע עלייה בצריכה הפרטית בשווקים רבים בעולם ועוד.


 

תנועת הכספים בעולם תומכת גם היא במגמה המתוארת, בעיקר דרך תעשיית קרנות הסל (ETF) כשקרן הסל שעוקבת אחרי סקטור הפיננסים גייסה מאוגוסט 254 מיליון $, כשללא החודש האחרון, הקרן פדתה מתחילת השנה כ-3.4 מיליארד $. בנוסף קרן הסל שעוקבת אחרי הבנקים האזוריים בארה"ב גייסה ביום שישי ה- 9.9.16, (היום שבו השווקים צללו 2.5% בעקבות הגדלת הסיכוי להעלאת ריבית)  254 מיליון$ כשללא היום הזה הקרן פדתה מתחילת השנה 576 מיליון $. כלומר ניתן לראות שינוי מהותי בטעמי המשקיעים בסקטור הפיננסים, שנובע בעיקר על רקע הציפיות להעלאת ריבית בזמן הקרוב.


 

גם הביצועים של מניות הפיננסים הגיבו בהתאם כשלדוגמא, מדד הבנקים האזוריים שכולל בתוכו בנקים קטנים- בינוניים בארה"ב שעיקר פעילותם מתמקדת בשירותי הבנקאות המסורתיים ולרבות אשראי צרכני ועסקי, ממחיש באופן ברור את הקשר בין תשואות האג"ח בארה"ב לבין ביצועי מניות הענף. תשואות האג"ח בארה"ב החלו לעלות בתחילת חודש יולי, כשמתחילת השנה ועד תחילת יולי מדד הבנקים האזוריים ירד בכ-8.8%, לעומת התקופה שמתחילת יולי ועד אמצע חודש ספטמבר, בו המדד עלה ביותר מ-12.5%, כשכאמור ניתן לייחס את מרבית העלייה בבנקים לעליית התשואות בארה"ב.


 

מבט אל  7 השנים האחרונות מראה כי סקטור הפיננסיים הוא בין היחידים שעוד לא חזר לרמתו ערב משבר ה- 'סאב פריים'  של 2008, ואף רחוק מכך בשל מספר סיבות:

 

·         עודף רגולציה על הבנקים, כחלק מהפקת הלקחים מהמשבר ב 2008.

·         סביבת ריבית נמוכה – יוצרת מרווח פיננסי נמוך עבור הבנקים (הפער בין הריבית על ההלוואות לבין הריבית על               הפיקדונות הצטמצמה).  

·         ירידת רמות המינוף של המשקיעים – הלוואות הבנקים נמוכות יותר.

·         שיעורי צמיחה גלובאליים נמוכים יחסית.


 

לסיכום, נראה כי לאחר שרוב השנה המשקיעים ציפו ששיעור הריבית לא תשתנה, הנתונים החיוביים מהכלכלה הגדולה בעולם, ורצף האיתותים של בכירי הפד שהריבית צפויה לעלות בקרוב, ואף ביותר מפעם אחת עד לסוף השנה, החלו להתבטא בשווקים בצורה של עליית תשואות באג"ח, ומומנטום חיובי במניות הפיננסים שמצבן צפוי להשתפר בעקבות זאת וכיום מתומחרות בחסר לעומת ממוצע השוק.

 

לסקירות נוספות על כלכלת ארה"ב:

סקטור הצריכה בארה"ב

עתיד הכלכלה האמריקאית

למידע נוסף על תכלית ארה"ב קונצרני נזילות

 

 

  
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018