נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

סין - סקירה כלכלית/ נובמבר 2015

 

אחרי 35 שנים של צמיחה מואצת, הכלכלה הסינית עוברת שינוי גדול ומעבר מצמיחה מוטת ייצוא המבוסס על סקטור הייצור, לכלכלה המונעת יותר ויותר על ידי הצריכה וסקטור השירותים. בהקשר זה, אחת השאלות המרכזיות בשווקים בתקופה האחרונה היא "האם סין בדרך למשבר?" או שהיא ממשיכה להתקדם לעבר כלכלה יציבה יותר (New Normal). בגלל אופי המשטר במדינה, לממשלת סין יכולת פעולה כמעט בלתי מוגבלת, ובאפשרותה לקדם מהלכים רבים על מנת לתמוך בכלכלה, דבר אשר מעלה את התלות בהנהגה הנוכחית אולם מאפשר לה גמישות רבה. עד כה, נראה כי הממשל עושה פעולות נכונות בכדי להביא לירידה איטית בקצב הצמיחה ולייצב את הכלכלה, ביניהן תמיכה בבנקים, הורדת הריבית ורפורמות שונות כגון ביטול מדיניות האיסור ילד שני והסרה של מגבלות על תנועות הון. כל אלה, תומכים בהערכה כי סין פועלת לבניית צמיחה יציבה יותר ומודעת לסיכונים שבדרך.

 

 

הצמיחה בהאטה אך עדיין בתרחיש 'נחיתה רכה'

קצב הצמיחה בסין ברבעון האחרון (Q3) עמד על 6.9%, מעט נמוך מהרבעון הקודם אשר עמד על 7%, והנמוך ביותר מאז הרבעון הראשון של שנת 2009. עם זאת, קצב הצמיחה היה גבוה מהתחזיות המוקדמות, כאשר השיפור בסקטור השירותים וסקטור הצריכה איזנו את החולשה בייצור ובייצוא. מדובר בתהליך מבוקר המנוהל ע"י ממשלת סין ונועד להביא לשינוי במבנה הכלכלה בסין, שמטרתו להביא לצמיחה ברת-קיימא ארוכת טווח, וזאת באמצעות מעבר להתבססות גבוהה יותר על הביקושים המקומיים והצרכן המקומי בסין מאשר על השקעות וייצוא. התהליך אומנם עוד ארוך, אך בדרך זו אמורה סין להפוך לכלכלה מפותחת יותר בעתיד, כזו המבוססת על צריכה מקומית. מרבית ההערכות מדברות כיום על יציבות בצמיחה ברבעונים הקרובים, ולאחר מכן האטה לרמות של 6%-6.5%. אולם ההודעה האחרונה של ממשלת סין בנוגע להסרת ההגבלה הנוגעת לגידול שני ילדים עשויה לטרוף את הקלפים ולתמוך בצמיחה בסין בטווח הבינוני.

 

 

קצב הצמיחה (שנתי) בסין בהאטה  

 

 

האינדיקאטורים הכלכליים האחרונים שהתפרסמו מלמדים על מגמה דומה, כאשר מדד מנהלי הרכש בסקטור הייצור נמוך מ- 50 נק' ומלמד על צפי להאטה, אולם מדד מנהלי הרכש ללא ייצור וכן מדד מנהלי הרכש בתחום השירותים שניהם מעל רמת 50 הנק' ומצביעים על אופטימיות וצפי להמשך התרחבות הפעילות הכלכלית. מדדים תחליפיים אשר נהוגים בעולם כאשר מסתכלים על הכלכלה הסינית כגון ייצור חשמל בסין, היקף התיירות, היקף הגידול באשראי הבנקאי ושינוע המטענים במדינה מצביעים על יציבות בצמיחה. כמו כן, המכירות הקמעונאיות ממשיכות להציג צמיחה חזקה כאשר גדלו בשנה האחרונה בכ- 11%:

 

 

המכירות הקמעונאיות ממשיכות לצמוח (שיעור שינוי שנתי)

 

 

שוק העבודה- שיפור בשכר ישחק תפקיד גם בעתיד

שוק התעסוקה בסין הוא הגדול בעולם, ובשל כך לרפורמות של הממשל לוקח זמן להשפיע, והוא דואג להכווין שוק זה באופן איטי ומבוקר. לרוב, מלבד נתוני התוצר, המשקיעים מתייחסים לנתונים משוק העבודה הסיני בצורה החשדנית ביותר, וזאת בשל מספר סיבות, למשל העובדה ששיעור האבטלה במדינה כמעט ולא משתנה, ונע בעשור האחרון בטווח הצר של 4.0%-4.3% בלבד (כולל במשבר של 2008-2009). נכון לסוף השנה שעברה, מספר המועסקים בסין עמד על 772 מ' בני אדם, עליה של 0.4% לעומת שנה קודמת. העלייה בביקוש לידיים עובדות והמעבר של יותר ויותר עובדים מחקלאות ועבודת כפיים לעבודה עם טכנולוגיות ייצור מתקדמות יותר הביאה לעלייה בשכר הממוצע בסין, שלמרות ההאטה הכלכלית צמח בחציון הראשון של 2015 בכ- 8%. הגידול המתמשך בשכר תואם את מדיניות הממשל, שכן גידול זה מהווה סביבה תומכת לעלייה עתידית בצריכה הפנימית אליה שואף הממשל. להמשך תהליך זה ולקצב שלו תהיה השפעה גבוהה על הכלכלה הסינית בעתיד, על האינפלציה במדינה ועל היכולת שלה להפוך לכלכלה מתקדמת יותר, ובאותו הזמן להישאר תחרותית מול מדינות בעלות כוח ייצור זול יותר.

 

עלייה מתמשכת בשכר הממוצע בסין (ביואן)

 

 

 

 

הגמישות של הבנק המרכזי עושה את ההבדל

ההאטה בפעילות הכלכלית לא נענית בשתיקה, לא מהצד הפיסקאלי ובטח שלא מהצד המוניטארי. הבנק המרכזי בסין (PBOC) מגיב להאטה הכלכלית באופן שוטף, והפך בשנים האחרונות לאחד הבנקים המרכזיים האקטיביים ביותר בכל הנוגע למדיניות הריבית וניהול יחס הרזרבה. לפני מספר שבועות סין הורידה את הריבית על פיקדונות פעם נוספת (הפעם השישית בשנה האחרונה), הפעם ב- 0.25% לרמה של 4.35%, ובמקביל הורידה את יחס הרזרבה הנדרש מהבנקים המסחריים ב- 0.5% לרמה של 17.5%. האינפלציה במדינה נמוכה בשנתיים האחרונות ומאפשרת גם היא את הורדות הריבית, כאשר היא עומדת כיום על 1.3% בלבד, זאת על רקע האטה בצמיחה וירידת מחירי הסחורות בעולם.

 

 

 

הריבית בסין עשויה להמשיך לרדת – וזאת ע"מ לתמוך ביעד הצמיחה

 

 

יעד הצמיחה שסין הציבה לעצמה לשנת 2015 עומד על 7%, ונראה כי לא מן הנמנע שסין תמשיך לבצע צעדים מרחיבים, הן מבחינת פיסקאלית והן מבחינה מוניטארית, וזאת במטרה להשיג את יעדיה בנוגע לצמיחה ולאינפלציה.

 

המטבע הסיני

מדיניות המטבע של סין נהייתה גמישה יותר מאז שנת 2005, והדבר בא לידי ביטוי בייסוף של המטבע הסיני מול הדולר בכ- 30% בעשור האחרון. עם זאת, מדיניות זו, שעיקרה הנהגת רצועת ניוד של המטבע, עדיין רחוקה מהנהוג בעולם המערבי. ככל שסין משנה את מודל הצמיחה שלה, כך היא תצטרך לאפשר לשוק לקבוע יותר את ערך המטבע, ובהתאם, מדיניות זו תצטרך להיות גמישה יותר. לאורך ההיסטוריה ניתן להצביע על מספר דרכים אפשריות בהן נקטו מדינות על מנת להגיע לשער חליפין נייד, אולם לסין יתרון משמעותי לעומת מדינות אלו בכך שהיא מגיעה לתהליך זה ממצב של חוזקה, עם צמיחה גבוהה, אינפלציה נמוכה ועודף בחשבון השוטף. אחת האפשרויות העיקריות בהן נקטו בעבר ישראל, פולין וצ'ילה היא המשך הרחבת רצועת הניוד כפי שעשתה סין בשנים האחרונות. תהליך זה מלווה בסיכונים מהם סין מנסה להימנע, כאשר העיקרי שביניהם הוא עלייה בתנודתיות של המטבע, אשר תשפיע על הכלכלה הריאלית. קרן המטבע הבינלאומית (IMF) מעריכה כי תהליך זה יכול להתרחש תוך שנתיים-שלוש לאחר גיבוש תוכנית מתאימה מצד הממשל.

 

שוק ההון

למרות ההאטה בצמיחה, שוק המניות בסין התחזק בעשרות אחוזים בשנה האחרונה, והגיע לשיאו במהלך חודש יוני האחרון. לצד התנודתיות הגבוהה, כמעט כל הסקטורים בסין רשמו עליות שערים, כאשר מניות הטכנולוגיה בראשן. אולם בחודשים לאחר מכן ירד השוק בעשרות אחוזים משיאו, ואף הביא לכך שהרגולטור הסיני לא אישר הנפקות חדשות לציבור (IPO) על מנת להוריד את התנודתיות בשווקים. לאחרונה הודיע הרגולטור כי בכוונתו לאשר מחדש את פתיחת שוק ה-IPO , אולם לא כולם בטוחים כי חידוש ההנפקות מהווה סימן חיובי, ויתכן שיחזיר את התנודתיות לשווקים. למרות התנודתיות הגבוהה, מדד המניות הסיני רשם בשנה האחרונה תשואה עודפת משמעותית על פני מדד השווקים המתעוררים, כפי שניתן לראות בגרף הבא:

 

 

מדד המניות בסין  (FTSE China 50, בלבן) מול מדד השווקים המתעוררים (MSCI EM, בירוק) בשנה האחרונה

 

 

המדד נסחר כיום במכפיל רווח של 10.3, לעומת מכפיל רווח של 11 בסוף 2014. למרות עליות השערים, המדד הסיני עדיין זול בהשוואה למדד השווקים המתעוררים שנסחר במכפיל רווח גבוה מ- 12. כמו כן, חברת המדדים MSCI הודיעה לאחרונה כי בשל שינוי במיתולוגיית חישוב המדדים, מספר רב יותר של חברות סיניות צפויות להיכלל במדדים הגלובאליים שלהם, והדבר צפוי להביא לעלייה בביקושים ובמחזורי המסחר.

 

סיכום

השינוי של כלכלת סין בעיצומו, ובשל העובדה כי היא מהווה כ- 16% מהתוצר העולמי, ההשפעה שלה על הכלכלה הגלובאלית ברורה, במיוחד כאשר התרומה שלה לצמיחה העולמית גבוהה עוד יותר. בשל כך, משקיעים בכל העולם בוחנים באופן שוטף את המתרחש בסין, והדבר בא לידי ביטוי גם בתנודתיות בשווקים הפיננסיים במדינה (ובשל כך הרגולציה עליהם גבוהה). הממשל נחוש לתמוך ברפורמות ובשינויים המבניים, ומגלה הבנה וגמישות בכל הקשור למדיניות המוניטארית. בשלב זה, נראה כי הפעולות שהוא מבצע נכונות, ומאפשרות לסין לתמוך בשינויים בכלכלתה באופן מבוקר. גם אם סין לא תעמוד ביעד הצמיחה שלה ל- 2015 העומד על 7%, היא כנראה תהיה מאוד קרובה לכך (כיום 6.9%). כל עוד ההאטה בצמיחה תתרחש באופן איטי ומבוקר כפי שקרה עד כה, ותלווה בעלייה בשכר ובצריכה הפרטית, לצד שמירה על התחרותיות שלה בשווקים הבינלאומיים, סין תמשיך להיות בכיוון הנכון.

 

 

מקורות ששימשו בסקירה: מערכת בלומברג, קרן המטבע הבינלאומית (IMF), OECD, PBOC, TradingEconomics, World Bank.

 

למידע נוסף אודות תעודות סל הקשורות לסין

 

תכלית סין 4Da) (PR) FTSE 50)

 

תכלית סין HSCEI מנוטרלת מטבע (40a) (PR) 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018