נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

שוק הנפט העולמי / יוני 2009

 

רקע
הנפט הינו אחד מחומרי הדלק החשובים ביותר בעולם של ימינו. השימוש בנפט כמקור אנרגיה הכרחי, נייד וזמין המניע את רובם המוחלט של כלי הרכב בעולם והיותו הבסיס לכימיקלים תעשייתיים רבים, הופך אותו לחומר גלם חיוני ביותר. התלות הרבה שנוצרה בנוזל השחור, הפכה אותו לגורם ראשי בחוסר היציבות העולמית והובילה למאבקי שליטה רבים באזורים בהם נמצאות עתודות הנפט הגדולות. על פי מכון "World Watch" האמריקאי, ניצול משאבי טבע ובראשם הנפט היו בין הגורמים לרבע מ- 50 המלחמות והסכסוכים האלימים שאירעו בעולם בשנים האחרונות.


מקורות הנפט
מרבית מקורות הנפט נמצאים במזרח התיכון, אזור בו נמצא הנפט קרוב יותר לקרקע באופן משמעותי לעומת אזורים אחרים בעולם, כך שעלויות ההפקה נמוכות יותר. עובדה זו מעניקה יתרון כלכלי למדינות המפיקות נפט במזרח התיכון ומעניקה להן כח מיקוח והשפעה הן על שאר המדינות המפיקות והן על המדינות הצורכות את הנפט.

הפקת הנפט - כמות הנפט המופקת בעולם נאמדת בכ- 81.5 מיליון חביות מדי יום. בראש רשימת המפיקות צועדות נכון לסוף שנת 2007 ערב הסעודית ורוסיה, עם נתח של כ- 12.6% כ"א מסך ההפקה העולמית ואחריהן ארה"ב עם נתח של כ- 8% בחלוקה גיאוגרפית. 30.8% מסך הפקת הנפט העולמית בוצע בשנת 2007 במזרח התיכון, 22% באירופה ואירו-אסיה (כולל חלק ממדינות חבר העמים לשעבר הנכללות ביבשת אסיה), 16.5% בצפון אמריקה, 12.5% באפריקה, 9.7% באסיה פאסיפיק ו- 8.5% בדרום ומרכז אמריקה.

 

 

 

ייצור נפט 2009

 


עתודות הנפט
עתודות הנפט המוכחות בעולם (proved reserves) הסתכמו בסוף שנת 2007 בכ- 1,240 מיליארד חביות. משמעות נתון זה היא כי עתודות הנפט בעולם יספיקו לעוד תקופה של כ- 40 שנה בלבד לפי קצב הצריכה היומית הנוכחי. סביב הערכה זו קיימים ויכוחים רבים, מאחר והנחות דומות נשמעו עוד בשנות ה- 80 של המאה ה- 20. תגליות נפט משמעותיות אשר התגלו במהלך השנים ושיפור טכנולוגי ניכר, הובילו לעלייה חדה בכמות רזרבות הנפט בעולם.

 

 

עתודות נפט

 

ייצוא נפט 2009

 

מהתרשים המצורף לעיל, המתאר את התפתחות עתודות הנפט המוכחות בעולם במהלך השנים 1987-2007, עולה כי בעוד עתודות הנפט במזרח התיכון שמרו על רמה של כ- 60% מסך עתודות הנפט בעולם, עלה כוחן של מדינות אפריקה, אמריקה הלטינית ומדינות חבר העמים לשעבר ואילו חלקה של צפון אמריקה נחלש משמעותית עקב ירידה חדה בעתודות הנפט של מקסיקו לאורך השנים.

 


צריכת הנפט
על פי אומדנים שונים, הסתכמה הצריכה היומית של נפט בשנת 2007 בכ- 85.2 מיליון חביות. ארה"ב הינה צרכנית הנפט הגדולה בעולם עם כ- 20.7 מיליון חביות ביום, המהווים כ- 24% מהיקף הצריכה העולמית. סין אחראית לכ- 9.3% מהיקף הצריכה ואחריה יפן 5.8%, הודו 3.3% ורוסיה 3.2%.

 

צריכת נפט

 


 

 

 

אופ"ק

ארגון OPEC-Organization of the petroleum Exporting Countries אשר הוקם בספטמבר 1960, הינו קרטל המורכב מ- 13 המדינות הבאות: ערב הסעודית, כווית, אירן, אלג'יריה, עירק, לוב, קטאר, איחוד האמירויות, אינדונזיה, ניגריה, ונצואלה, אנגולה ואקוודור.

13 המדינות הכלולות בארגון, מחזיקות בכ- 75% מעתודות הנפט בעולם, מפיקות למעלה מ- 40% מהכמות המופקת בעולם ואחראיות על יותר ממחצית היקף הייצוא העולמי. מטרת הארגון הינה לקבוע בשיתוף עם חברות נפט, את קצב הפקת הנפט הרצוי, מחיריו וזיכיונות עתידיים. בעזרת שיתוף פעולה זה, מעוניין הקרטל לווסת את קצב הפקת הנפט ובכך למעשה לשלוט על מחירו, באמצעות קביעת מכסות הפקה לכל מדינה החברה בארגון.

 

מה משפיע על מחיר הנפט?

בבואנו לבחון מהם הגורמים העשויים להשפיע על מחיר הנפט, יש להבין בין אלו המשפיעים לטווח הקצר לבין הגורמים המשפיעים לטווח הבינוני-ארוך.

 

גורמים עיקריים להן השפעה אפשרית בטווח הקצר:

1. ויסות היצע הנפט בעולם על ידי קרטל אופ"ק - ויסות מניפולטיבי אשר מטרתו להשפיע באופן מיידי על מחיר החבית.

2. מסחר ספקולטיבי של גופים מוסדיים גדולים - לקרנות גידור וגופי השקעה גדולים, יכולת להשפיע על מחיר הנפט באמצעות הזרמת ביקושים / מכירת חוזים עתידיים על מחיר הנפט.

3. תחזיות משווקות הנפט ביחס למחירו וניהול מלאי בהתאם - המשווקות הגדולות יכולות לווסת את רזרבות הנפט אותן הן מחזיקות בהתאם לציפיותיהן לגבי מחירה העתידי של חבית נפט.

4. סכסוכים אזוריים באזורי הפקת נפט - לפגיעה ביכולת מדינה מסויימת להפיק או לספק נפט, השפעה מהירה על מחירי החבית בעולם.

5. אסונות טבע - לאסונות טבע השפעה אפשרית על מחיר הנפט, כפי שניתן לראות מדי שנה בעת עונה ההוריקנים במפרץ מקסיקו.

6. המסחר בדולר - מחיר החבית נקוב במטבע האמריקאי והחלשותו של האחרון מובילה להעלאת מחיר החבית.

 

גורמים עיקריים להן השפעה אפשרית בטווח הבינוני-ארוך:

1. המצב הפוליטי במזרח התיכון - באזור זה, המאופיין באי יציבות פוליטית, נמצאות מרבית עתודות הנפט בעולם. מעורבותה הגבוהה של ארה"ב בהתפתחויות השונות באזור זה, נובעת בעיקרה מחששה כי מדינות האזור ינסו להשפיע על מחיר הנפט בעתות משבר ובכך ישפיעו על כלל העולם וארה"ב בפרט.

2. צמיחה עולמית - הצמיחה העולמית מביאה עמה ביקושים הולכים וגוברים לנפט ותזקיקיו. תופעה זו הורגשה ביתר שאת בשנים האחרונות בהודו ובסין, אשר צמיחת כלכלותיהן, הובילה לעלייה חדה במחיר הזהב השחור.

3. אנרגיה חלופית - המשך השקעה במקורות אנרגיה חלופיים, מידת היתכנותם וזמינותן, עשויות להביא בטווח הארוך לירידת הביקושים לנפט, חרף המשך הצמיחה בעולם והעלייה במתמשכת ברמת החיים.

 


 

חשוב לדעת

חבית נפט מכילה כ- 42 גלונים או כ- 159 ליטר. טונה אחת של נפט מכילה כ- 7.33 חביות. בתעשייה נהוג לסווג את הנוזל השחור על פי שלושה מרכיבים עיקריים: מקור הנפט, משקלו הסגולי וכמות הגופרית המצויה בו. סיווג נוסף מקובל לעשות בהתחשב בכמות הגופרית המצויה בחבית. כמות הגבוהה מ- 1% מביאה לסיווג הנפט כ- "חמוץ" וכמות נמוכה מ- 1% תחשב כנפט "מתוק". היתרון בנפט מתוק הינו בתהליך הניקוי וזיקוק מהיר יותר בהשוואה לנפט החמוץ.

 

בעולם למעלה מ- 100 סוגי נפט, כשהבולטים הינם:
סל אופ"ק
- מחיר ייחוס מקובל המורכב מנפט המיוצר במדינות קרטל אופ"ק.

ברנט - נפט "מתוק" וקל אשר מקורו בים הצפוני. בד"כ מחירו יקר יותר מסל אופ"ק. הנפט הגולמי מאירופה, אפריקה והמזרח התיכון, מתומחר בד"כ על פי מחיר חבית ברנט.

Texas Sweet Light - סוג נפט הנחשב לאיכותי במיוחד והינו קל יותר מהברנט (מופק בדרום ארה"ב במפרץ מקסיקו. מחירו הוא זה שמצוטט בד"כ ברחבי העולם והוא בד"כ מעט יקר יותר מהברנט).


 

Contango - מונח זה מתאר את מצב השוק השכיח,בו מחירי החוזים הקרובים נמוכים יותר מהחוזים הרחוקים. המחיר של החוזה הרחוק מגלם בתוכו את הוצאות הריבית, עלויות האחסנה, עלויות ביטוח, פחת וכו' ולכן מחירו במצב שוק רגיל, צריך להיות גבוה יותר בהתחשב בעלויות הכרוכות בכך. מצב בו מחירה של חבית נפט לאספקה מיידית, נמוך באופן משמעותי ממחיר החוזים העתידיים לאספקת נפט בעוד מספר חודשים, יוצר למעשה ארביטראז' אשר אינו נסגר מיידית ומאפשר תיאורתית רווח בזמן קצר.

 

אנו עדים לתופעה של Contango חריף במהלך החודשים האחרונים, כאשר הסיבות להיווצרותה הינן מחסור בשטחי אחסנת נפט וקושי רב בסגירת הארביטראז'. יכולת הפקת הרווח ממצב זה מוגבלת מאד' לאור הקושי לממש את רווחי הארביטראז' בפועל, מאחר והנפט הינו סחורה פיזית (להבדיל ממניות בהן פעולת הארביטראז' קלה לביצוע).

Backwardation - מונח זה מיוחס לאסטרטגיית "מסחר דובי" בשוק החוזים העתידיים. למעשה, זהו המצב ההפוך מה- Contango הנובע מציפייה לירידה במחיר הנפט. במצב של
Backwardation חריף, ניתן להבחין בפעולות של ספקולנטים שונים, אשר מנסים להפיק רווח באמצעות מכירת החוזה לטווח הקרוב וקניית חוזה עתידי עם תאריך פקיעה רחוק יותר מנגד. חשוב לציין, כי פעולה זו אינה עונה להגדרת "ארביטראז", שכן לא מדובר בהכרח ברווח ודאי.


כיצד נשקיע בנפט?

 

 

המסחר בנפט ברחבי העולם נעשה בעיקרו באמצעות חוזים עתידיים הנסחרים בבורסות שונות ברחבי העולם. בבורסת לונדון נסחר נפט מהים הצפוני ובניו-יורק נסחר "נפט מתוק". כל חוזה עתידי נסחר לפי 1,000 חביות ובדולרים, כך שלמטבע האמריקני השפעה על מחיר החבית עבור משקיעים שונים. בחוזים העתידיים סוחרים הן גופים המעוניינים לגדר את עסקיהם הריאלים כגון: בתי זיקוק וחברות הפקת נפט והן גופים המעוניינים לסחור בנפט כספקולציה להפקת רווחים כגון: גופי השקעה וקרנות גידור.

עבור המשקיעים הישראלים, ישנה אפשרות להשקיע בנפט באמצעות תעודות סל, הנסחרות בבורסה של תל-אביב.

  
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018