נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

הודו - סקירה כלכלית / אוקטובר 2009

 

דגל הודו

אוכלוסיה: 1.16 מיליארד נפש
תמ"ג לנפש במונחי כוח קנייה השוואתי: 2750$

שיעור צמיחת תמ"ג ב-2009: 6.1%
אינפלציה ב-2009: 11.9%

ריבית: 3.25%
שיעור אבטלה (2008): 6.8%
דירוג אשראי של סטנדרט אנד פור'ס: -BBB

 


 

 

רקע

הודו היא המדינה השביעיתבגודלה בעולם והשנייה בעולם בגודל אוכלוסייתה, המונה יותר ממיליארד נפש הדובריםלמעלה ממאה שפות שונות. כנגזרת מכך, הודו היא גם הדמוקרטיה הגדולה ביותר בעולם. מתוקף היותה כר הצמיחה לתרבות עמק האינדוס ומוקד של דרכי מסחר חשובות ואימפריותגדולות, להודו תפקיד מפתח בהיסטוריה האנושית. ההינדואיזם, הסיקיזם, והבודהיזם מקורםכולם בהודו, בעוד גם האיסלאם והנצרות זכו להשפעה נרחבת בתקופות מאוחרות יותר. במאהה- 19 הייתה הודו קולוניה של האימפריה הבריטית. היא זכתה בעצמאות בשנת 1947, לאחרמאבק מתמשך, אלים בחלקו.


 

כלכלת הודו

 

הודו כבר מזמן אינה רק יעד מועדף על ידי תרמילאים ישראלים, אלא מהווה מוקד להשקעות של מיליארדי דולרים רבים על ידי משקיעים וקונצרנים שונים ברחבי העולם. כלכלת הודו נמצאת במגמת צמיחה, הודות לרפורמות כלכליות שהוכרזו ע"י מפלגת הקונגרס עוד בשנת 1991. עד שנות ה- 80 הייתה הצמיחה בהודו תנודתית מאוד, אולם בשני העשורים האחרונים התייצב קצב הצמיחה של כלכלת הודו מעל ל- 8% לשנה. המשבר הנוכחי הביא להאטה מסוימת בכלכלה המקומית, עקב הירידה הזמנית בהשקעות הזרות, אולם זו עדיין צומחת בכ- 6% ב- 2009, בעיקר הודות לאיזון במבנה הדמוגרפי של המדינה הענקית הזו ועוצמת הביקושים הפנימיים, אשר נותרו חזקים למרות התקופה.

 

הודו - תוצר


אתצמיחתה המהירה של הודו ניתן לייחס בעיקר לענף השירותים, המהווה כיום כמחצית מהמשקההודי. מהפכת ה- IT (טכנולוגיית המידע) הובילה להשקעות רבות במרכזי פיתוח ושירותבמדינה ולהכשרתם של מיליוני עובדים הודים בתחום שירותי התוכנה. מגזר השירותים מהווהכיום כ- 53% מהתמ"ג, המגזר התעשייתי 29% והמגזר החקלאי 17% למרות שמעסיק כ- 60% מכוח העבודה.


הודו הינה מדינת "עולם שלישי" בה קיים מחסור אדיר בתשתיות. הצמיחה המהירה בכלכלת הודו, הביאה לצמיחה של מעמד הביניים במדינה ולעלייה משמעותיתבצריכה הפרטית וברמת החיים. חברת הייעוץ מקינזי מעריכה, כי המעמד הבינוני של הודו - בעלי הכנסה פנויה שנתית של כ- 22,000 $ - 4,400 $, יגדל פי עשרה ויותר לכ- 583 מיליון איש עד שנת 2025. זאת בזמן שכ- 300 מיליון הודים עדיין ממשיכים להתקיים עלשכר של פחות מדולר ליום עבודה, לפי נתוני הבנק העולמי.


לצד נתונים אלה והעובדה שהאוכלוסיה המקומית דוברת אנגלית ברובה, הפכה הודו למרכז להשקעות ריאליות ופיננסיות. חברות גלובליות רבות הקימו מרכזי שירות ה- Call Centers ומפעלי יצור, אשר נותנים מענה לכל העולם. לאחרונה אף השיקו מספר יצרניות רכב מובילות דגמים ייחודיים להודו, אשר מאופיינים במחירם הנמוך ובכך מאפשרים להמוני הודים לרכוש לעצמם רכב חדש ראשון.


הערים שנהנות מעיקר הצמיחה הן מומבאי, בנגלור וניו דלהי. בנוסף, משקיעים רבים מזרימים מיליארדי דולרים לבורסה המקומית, מתוך רצון ליהנות מן הצמיחה המוגברת, השלטון הדומקרטי והמטבע המקומי החזק.


 

 

המערכת הפוליטית

תוצאות הבחירות האחרונות שנערכו במאי השנה, הביאו להגדלת כוחה של מפלגתהשלטון – הקונגרס. מפלגת הקונגרס הינה מפלגת מרכז-שמאל, הוקמה ע"י אבי האומה - מהאטמה גנדי, ושולטת במדינה, באמצעות קואליציה מתונה מאז קבלת העצמאות.


עם היוודע תוצאות הבחירות, זינקה הבורסה המקומית ב- 17% ביום אחד, והרופי התחזק בכ- 5% במהלך השבוע. תגובה חיובית זו לבחירות, הינה על רקע ההבנה שראש הממשלה הנוכחי Manmohan Singh הינו המתאים ביותר לטיפול בגירעון התקציבי, אשר הגיע השנה לכ- 6% מן התוצר המקומי. המנדט המחודש שקיבלה הממשלה מן העם צפוי לתת לה יותר "חופש פוליטי" בכדי לקדם הפרטה של חברות ממשלתיות בסכום של מעל 20 מיליארד דולר, ובכך לחזק את זרם ההשקעות הזרות למדינה.


 

השפעות המשבר

אותות המשבר הגלובלי ניכרים היטב בכלכלה ההודית, אולם יש להדגיש שזו האטה בלבד, ואיננה מאופיינת בנתונים הקודרים בדומה למדינות אחרות. התוצר התעשייתי ירד מעט ברבעון הראשון של השנה, וזאת לעומת עליה של למעלה מ- 8% ב- 2008. מספר תוכניות תמריצים שיזמה הממשלה הקודמת הופעלו במהלך השנה, וגרמו אמנם לעליה חדה בגירעון, אולם מאידך אפשרו להנהגה לנהל את השפעות המשבר בצורה אפקטיבית יותר.


נוסף, היצוא מהווה רק 15% מן התוצר, ולכן הירידה הגלובלית בביקושים התאזנה ע"י הצריכה הפרטית המקומית, אשר עדיין נותרה חזקה. העובדה שהמשבר הינו מיובא, ואיננו תוצר של הכלכלה המקומית, מהווה חיזוק לתיאוריית הצמיחה המוגברת של הודו גם בשנים הקרובות.


הצניחה במחירי הסחורות בסוף שנת 2008, אפשרה לבנק המרכזי להוריד את הריבית על הרופי לרמתה הנמוכה מעולם – 3.25% , וזאת בכדי לאפשר לביקושים המקומיים לחפות על גלי הזעזוע ביצוא ובהשקעות הזרות. ואכן, האינפלציה צנחה עד כדי קצב שנתי של 8%. אלא שהגירעון הממשלתי הגבוה והחזרה לעליה במחירי הסחורות הביאו לעלייה באינפלציה בחודשים האחרונים.


 

הודו אינפלציה

 

היבט נוסף של היציבות בכלכלה ההודית ניתן לראות בשער החליפין של הרופי. במהלך השניםהאחרונות נסחרה הרופיה ההודית בטווח של 44-51 רופי לדולר, ובכך אפשרה למשקיעיםולממשלה מידה רבה של ביטחון ביכולת התכנון שלהם.


 

סיכום

למרות השונות הדמוגרפית והאתנית העצומה המצויה בתת היבשת הודו, מציגה הודו יציבות מרשימה בכל הקשור במערכת השלטון והכלכלה המקומיים. הכלכלה המקומית, מבוססת ברובה על צריכה פרטית חזקה מאוד ותעשיית שירותים ענפה ורווחית. המשבר הכלכלי הגלובלי, לא פסח על הודו, אולם בעקבות מדיניות פיסקאלית ומוניטארית מרחיבה, הצליחה המדינה לשמור על שיעורי צמיחה מרשימים מאוד.

 

במחצית השנה האחרונה, זינקה הבורסה המקומית, כחלק מקבוצת מדינות ה- BRIC ביחד עם ברזיל, רוסיה וסין, תוך שהיא נתמכת בשיעור ריבית נמוך היסטורית. זרם ההשקעות הריאליות והפיננסיות הזרות והפיגור במצב התשתיות ימשיכו להוות מקור לצמיחה והתרחבות של סקטורים רבים במדינה, כאשר תחזית קרן המטבע העולמית צופה צמיחה של 6.5% ב- 2010. 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018