נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

שוק הנפט סקירה כלכלית - נפתח פער מחירים / ספטמבר 2011

 

שוק הנפט
 

  • בטווח הארוך מחיר חבית נפט תלוי בהתפתחות הכלכלה העולמית
  • תנודתיות עקב ספקולנטים, אך רגולציה מוגברת מנסה להפחיתה
  • צפי לגידול בביקוש ובייצור העולמי בשנים הבאות
  • ארה"ב, הצרכנית המובילה בעולם, צפויה להישאר כך בשנים הקרובות
  • מחיר הנפט מסוג Brent מושפע לאחרונה מהאירועים במזרח התיכון

 


 רקע

מחיר הנפט הינו גורם המשפיע על כל אחד מאיתנו בכל יום. מחירה של חבית נפט משליך על מחירי הדלק והתחבורה, מחיר החשמל ועוד שלל מוצרי צריכה שונים. שם נוסף שניתן לנפט, במהלך השנים, הינו "הזהב השחור", מכיוון שגורמים רבים שהיו חלק משרשרת הייצור של הנפט התעשרו. במקרים רבים בעולם מדובר בשליטים יחידים של מדינות או קבוצה המקורבת לשלטון. במהלך ההיסטוריה בעלות על נפט הייתה אחת מהסיבות העיקריות למלחמות או לשחיתות בצמרת הפוליטית של מדינות (בעיקר בשווקים מתפתחים).

בשנים האחרונות היקף ההשקעה בנגזרים על הנפט עלה באופן מהותי וכיום השחקנים בשוק אינם נמנים רק על חברות מהענף, אלא כוללים גם סוחרים, שחלקם מהמרים במינוף על כיוון מחיר הנפט, ובנוסף, משקיעים רבים הרוצים לגוון את תיק ההשקעות שלהם באחת הסחורות הנצרכות ביותר בעולם, בעלת צפי לביקוש גובר בשנים הבאות.

 


 

סוגי נפט

נפט אינו חומר גלם אחיד, ישנם סוגים רבים של נפט גולמי בעולם. נהוג להשתמש במאפיינים גיאוגרפיים על מנת לסווג את ההבדלים בין סוגי הנפט, כיוון שלכל אזור גיאוגרפי קיימים מאפיינים הייחודים לו, כגון: מוצקות, צמיגות, נדיפות, משקל יחסי, אחוז גופרית ורעילות.

סוגי הנפט המוכרים ביותר הינם:

א) Brent Crude – 'ברנט' מופק בים הצפוני ונחשב לנפט "קל" – בעל צפיפות וצמיגות נמוכה, ו"מתוק" - בעל אחוז גופרית נמוך. מחירו משמש כמדד ייחוס לעסקאות נפט באירופה, באפריקה, ולעיתים במזרח התיכון ואסיה. ה'ברנט' נסחר בבורסת הסחורות בלונדון – ICE. כל חוזה בבורסה הוא על אלף חביות (42,000 US Gallons).

ב) (West Texas Intermediate (WTI – סוג זה נחשב גם כנפט "קל" – קל יותר מה- Brent ובעל אחוז גופרית נמוך יותר, מה שמגדיר אותו כ"מתוק" יותר. הנפט מופק בעיקר בטקסס ומפרץ מקסיקו. כששומעים בתקשורת על כך שמחיר חבית נפט עלה או ירד, לרוב הכוונה היא לחבית נפט מסוג WTI.

ג) (OPEC Reference Basket (ORB – סל מחירים המחושב על ידי ממוצע משוקלל של יצרניות הנפט החברות בארגון אופ"ק. מכיל מספר סוגי נפט, אך בממוצע נחשב כנפט "כבד" יותר משני הסוגים הנ"ל.

ד) Dubai Crude – נפט המופק בדובאי, ומשמש בעיקר לתמחור עסקאות ייצוא בין המפרץ הפרסי לאסיה. החוזים העתידיים על סוג נפט זה הם לחודש עד חודשיים בלבד, ובאופן כללי המסחר בו פחות פעיל יחסית לסוגי הנפט האחרים שהוזכרו.

 


 

חולות נפט

מלבד קידוחים ימיים או יבשתיים, ישנה דרך נוספת להפקת נפט ממאגרים הנקראים חולות נפט (Oil Sands). השם נובע מהערבוב של חול, מים ונפט על פני האדמה, וההפקה מתבצעת על ידי הפרדת החומרים. הנפט שמופק נחשב ל"כבד" יותר מהסוגים האחרים שהוזכרו, והוא דומה בצורתו לזפת. במספר מדינות ניתן למצוא חולות נפט, אך שתי המדינות בהן כמות חולות הנפט היא מהותית, הן קנדה וונצואלה. בקנדה לדוגמה, ההערכות הן כי במידה וצריכת הנפט הקנדית תישמר, מאגר הנפט הנוכחי יכול לספק לה נפט לתקופה של כ- 400 שנה.

חולות נפט


 ביקוש

על פי ארגון אופ"ק, הביקוש העולמי לנפט עמד על 85.5 מיליון חביות ליום בשנת 2010, וצפוי להמשיך ולגדול ל- 96 ו- 105 חביות ליום בשנת 2020 ובשנת 2030, בהתאמה. הצמיחה הכלכלית הלא מאוזנת בעולם, המובלת על ידי מדינות מתפתחות (כמו למשל מדינות ה- BRIC שהן ברזיל, רוסיה, הודו וסין), מתבטאת גם בביקוש לנפט. חלקם היחסי של מדינות מתפתחות בביקוש העולמי לנפט ממשיך לצמוח עם השנים. בעוד שבשנת 2010 הן צרכו כ- 35% מהנפט בעולם, הצפי הוא כי בשנת 2014 הן יצרכו כמעט 40%. מבין המדינות המתפתחות בולטת סין, שצפויה להגדיל את חלקה היחסי בביקוש העולמי מ- 8.7% בשנת 2010 ל- 10.5% בשנת 2014.

הביקוש העולמי תלוי רבות בהתאוששות הכלכלה העולמית מהמשבר והימנעות מכניסה למיתון חוזר. בתחזיות לטווח הקצר צפוי כי מדינות ה- OECD ישמרו על ביקוש די קבוע של כ- 45 מיליון חביות ליום עד שנת 2014. ארה"ב צפויה להמשיך להוביל בראש רשימת צרכניות הנפט בעולם, כאשר סין, יפן והודו מאחוריה. מחירי הנפט משפיעים רבות על הצרכן האמריקני שהינו הקטר של הכלכלה האמריקנית וזאת כתוצאה מעודף ייבוא משמעותי של נפט בארה"ב. המדינה המרכזית המרוויחה מההתמכרות האמריקנית לנפט הינה קנדה, שהפכה להיות היצואנית המובילה לארה"ב.

 


 

היצע

שלושת יצרניות הנפט המובילות בעולם הן: רוסיה, ערב הסעודית וארה"ב. שלושתן מייצרות כשליש מהייצור העולמי, המוערך ב- 87 מיליון חביות ביום בשנת 2011. על פי נתוני אופ"ק, ההיצע העולמי צפוי להיות גבוה במקצת מהביקוש העולמי במהלך השנים הקרובות ולעמוד על כ- 90 מיליון חביות ליום בשנת 2014, כאשר 19.2 מיליון חביות מיוצרות על ידי מדינות ה- OECD, לעומת 4.1 מיליון ו- 10.3 מיליון חביות בסין וברוסיה, בהתאמה. כאמור, רוסיה הינה המדינה המובילה בעולם בייצור נפט. בשנת 2010 הופקו 10.1 מיליון חביות ביום ברוסיה, כ- 12% מהייצור העולמי.

הגורמים המרכזיים המשפיעים על היצע הנפט כיום הינם:

  1. שיפורים טכנולוגיים בקידוחים יבשתיים וימיים וביכולות ההפקה מחולות נפט, אשר יוזילו את עלויות ההפקה וישפרו את הסיכויים למציאת מאגרים חדשים.
  2. המצב הגיאו-פוליטי במדינות המפיקות נפט, בעיקר במזרח התיכון ובאפריקה.
  3. הביקוש העולמי – ארגוני הנפט OPEC ו- IEA מנסים להתאים את הייצור העולמי לביקוש, על מנת לשמור את מחיר חבית הנפט בטווח הרצוי להן.

 

 


 

עתודות הנפט בעולם

המדינה המובילה בעולם בעתודות נפט הינה ערב הסעודית ואחריה קנדה, אירן ועירק. התמונה המדאיגה את העולם המערבי מעיון בתמונת המצב של עתודות הנפט העולמי היא, כי החלק הארי של העתודות נמצא בידי מדינות שאינן מערביות, מלבד קנדה. לכן, המדינות המערביות באירופה הציבו לעצמן יעדי הפחתת התלות בנפט במהלך השנים הבאות וכמו כן, דנים בארה"ב בדרכים להפחתת התלות בנפט והגדלת חלקה היחסי של אנרגיה חלופית.

 

עתודות נפט מוכחות (% מסך העולם, 2010)

עתודות נפט מוכחות
Source: Tachlit Research, CIA

 

 מחיר הנפט והגורמים המשפיעים עליו

קיימים הבדלים בין סוגי הנפט ובהתאם מחיריהם שונים, אך לרוב פער המחירים בין סוגי הנפט המובילים אינו מהותי. הגורמים המרכזיים המשפיעים על מחיר הנפט כוללים גורמים ריאליים וגורמים הנובעים מפעילות של מסחר ספקולטיבי בשווקי הסחורות. כחלק מהגורמים הריאליים ניתן למנות את יכולת ההפקה העולמית והביקוש העולמי. יכולת ההפקה תלויה ביציבות של המדינות המייצרות נפט וגם בתנאי מזג אוויר המשפיעים על יכולת ההפקה של אסדות נפט. הביקוש לנפט נובע מהצמיחה הכלכלית של העולם, הגידול במספר המכוניות, תנועת המטוסים, צריכת החשמל העולמית ועוד. ניתן לראות כי הביקוש של מדינות מתפתחות תופס נתח משמעותי בביקוש העולמי וממשיך לגדול ביחס למדינות צפון אמריקה ואירופה.

יש לזכור כי מחירי הנפט יכולים להיות תנודתיים מאוד, בהתאם לאירועים קצרי טווח, אך בטווח הארוך הם יקבעו בעיקר בשוק הריאלי, בהתאם ליכולות הייצור והעלויות שלהן למול הביקוש העולמי ורמת ההתפתחות של הפקת אנרגיה נקיה יותר או זולה יותר. בשלושת השנים האחרונות מחיר הנפט נע בחדות רבה, וחלק מהתנודתיות אינה נובעת משינוי בנתונים היסודיים של ההיצע והביקוש, אלא בגלל גידול במסחר בנגזרים של הנפט. כיום מתגבשת רגולציה מחמירה יותר ביחס למסחר ממונף.

לאורך השנים נהוג שמחירי הנפט WTI גבוהים ממחירי נפט ה- Brent, בגלל מאפייניו הטובים יותר. אך השנה המגמה התהפכה בעיקר בגלל הגעה לקצה גבול יכולת הייצור של נפט ה- WTI, בעוד מחירי נפט ה- Brent עלו בחדות כתוצאה מאי יציבות במזרח התיכון ומפגיעה בהפקה של חלק ממדינות האזור.

 

מחיר חבית נפט מסוגים שונים - שנה אחרונה

 מחיר חבית נפט מסוגים שונים

מקור: בלומברג

  

 


חשוב לדעת

חשוב שכל משקיע המתעניין בנפט יכיר את שני המונחים הבאים, המשפיעים על החשיפה לכמות החוזים ועל התשואה המצטברת של המשקיעים בסחורה:

  1. Contango – מצב בו מחיר החוזה העתידי הרחוק יקר יותר ממחיר החוזה העתידי הקרוב. מצב זה בחלקו טבעי כיוון שהמחיר העתידי מגלם את עלויות אחסנת הסחורה הכוללים בין היתר עלויות ריבית, אחסנה וביטוח. לעיתים ישנו פער משמעותי בין החוזה העתידי הקרוב לבין החוזה העתידי הבא אחריו, שעשוי לאפשר רווחי ארביטראז', אך מכיוון שהנפט היא סחורה פיזית שקשה לאחסנה (בניגוד לסחורות אחרות כמו זהב וכסף), קשה מאוד להפיק רווח ממצב זה. כל משקיע המגלגל חוזים עתידיים חשוף למצב זה, כאשר החוזים הארוכים יותר יקרים יותר.
  2. Backwardation – תופעה הפוכה, בה מחיר החוזה העתידי הרחוק זול יותר ממחיר החוזה העתידי הקרוב. מצב זה יכול לנבוע מאמונה של השוק כי מחירי הנפט צפויים לרדת, או מכיוון שהביקוש לנפט בטווח המיידי גבוה מהביקוש בטווח הרחוק יותר.

 


 

סיכום

השיפורים הטכנולוגיים ממשיכים להגדיל את יכולת הפקת הנפט, והצפי הוא כי מגמה זו תמשיך בעתיד. למדינות המפיקות נפט יש את היכולת לתמוך בביקוש העולמי במהלך השנים הקרובות. האתגר של אותן מדינות הוא שמירת מחיר חבית נפט בטווח מחירים סביר, שאינו פוגע בכלכלה העולמית. מחיר נמוך מדי פוגע ברווחיות, ובנוסף מקטין את הרצון והכדאיות להשקעה בחיפוש ופיתוח מאגרים חדשים, האמורים לספק את הביקוש העתידי. מנגד, מחיר גבוה מדי יכול לפגוע בצמיחה הכלכלית. בנוסף, מחירי נפט גבוהים מעודדים את הממשלות המערביות לקדם חקיקה והשקעות באנרגיה חלופית ובכך להקטין את הביקוש העתידי לנפט.

למרות הירידה האחרונה במחירו, הנפט הינו אחת הסחורות החשובות והמבוקשות בעולם, הן לצריכה והן להשקעה. התאוששות העולם מהמשבר הכלכלי תתבטא במחירו של הזהב השחור. בנוסף, עלייה באינפלציה וחיפוש השקעות חלופיות לצד הריביות הנמוכות בעולם, יכולים לתרום לתמיכה בעליית מחירי הנפט. משקיעים הבוחרים להשקיע בנפט מסוג 'ברנט' יכולים להגן במידה מסוימת על תיק ההשקעות שלהם מפני המשך אי היציבות במזרח התיכון, כיוון שמחיר נפט מסוג זה עולה ככל שאי היציבות באזור מתעוררת בכל פעם מחדש.

כתוצאה מהאסון ביפן, עלתה ההתנגדות הציבורית להאצת פיתוח אנרגיה גרעינית, המהווה את אחד התחליפים העיקריים לנפט, וקיים חשש רב ממקרים דומים בשאר המקומות בעולם בהם קיימים כורים גרעיניים. מספר מדינות בעולם (כמו למשל גרמניה ודרום קוריאה) כבר בוחנות סגירה של כורים גרעיניים המפיקים חשמל.

לסיכום, נראה כי התפתחות העולם, ובעיקר צדו המזרחי, תמשיך לעודד את צריכת הנפט, לפחות בשנים הקרובות. משקיע הרוצה להנות מהתאוששות העולמית, ובנוסף להגן על תיק ההשקעות שלו מפני האירועים במזרח התיכון ואינפלציה שעלולה להתפרץ, יכול לבחור בהשקעה בנפט, בתקופה שמחירו רחוק משיאו, כל זאת ללא צורך באחסנת הסחורה.

סקירות נוספות על שוק הנפט העולמי
שוק הנפט העולמי / יוני 2009 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018