נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

מתכת הכסף (סילבר) - סקירה כלכלית / אוגוסט 2011

 

רקע והיסטוריה

מתכת הכסף - סילברהכסף משתייך למשפחת המתכות יקרות הערך, כאשר המוכרת ביותר במשפחה הינה הזהב, והיקרה ביותר היא הפלטיניום. רובנו מכירים את מתכת הכסף כתכשיט יפה או ככליי האוכל המשפחתיים שעברו בירושה, ובעלי הזיכרון הארוך יותר - מהמדליה הראשונה של ישראל במשחקים האולימפיים (מדליית הכסף של יעל ארד בג'ודו).

לכסף ישנם שימושים רבים, ובעיקר בייצור התעשייתי. בשנת 2000 כ- 35% מהביקוש לכסף יוחס לייצור התעשייתי, לעומת 54% בשנת 2010, כאשר הגידול בביקוש לכסף בייצור תעשייתי צפוי להמשיך גם במהלך השנים הבאות.

תורכיה נחשבת למקום העתיק ביותר לכריית כסף, כאשר בעלי המלאכה התרכזו באזור אסיה ובאזור האיים היוונים. השימושים הראשונים לכסף היו ליצירת כלי אכסון לנוזלים ולאחר מכן השתמשו במתכת לצרכי מסחר. עם גילוייה של דרום אמריקה, התגלו מצבורים רבים של מחצבים, שהראשון ביניהם היה בבוליביה. מאז ועד היום, מדינות דרום אמריקה מהוות נתח משמעותי מאוד בייצור העולמי, בשיתוף מקסיקו, סין ואוסטרליה.

בשנים האחרונות השפיעו השיפורים הטכנולוגיים על צד ההיצע וגם על הביקוש. תהליכי הכרייה התייעלו, וכמוהם יכולת ההפרדה של הכסף מחומרים האחרים השלובים איתו באדמה. מנגד, הביקוש התעשייתי לכסף גדל עקב שיפורים טכנולוגיים וייצור רב של מכשירי אלקטרוניקה, המכילים כמות קטנה של כסף.

אחד ההבדלים המהותיים בין כסף לזהב, הינו השימוש התעשייתי המשפיע לחיוב ולשלילה, על הביקוש, בהתאם להתפתחות הכלכלה העולמית והשיפורים הטכנולוגיים.

סימולה הכימי של מתכת הסילבר הוא Ag, והיא נחשבת לאחת המתכות הרכות, אך היא חזקה מעט ממתכת הזהב. התכונות המרכזיות והחשובות של הכסף, ההופכות את המתכת למבוקשת בעולם התעשייתי, הן היותה המתכת בעלת מוליכות החום והחשמל הטובה ביותר.

 

 


 

 


שימושים עיקריים

ניתן לומר כי לא עובר יום אחד בחיינו המודרניים, מבלי שנעשה שימוש במוצר שקיימת בתוכו כמות קטנה של כסף. כמעט בכל מכשיר חשמלי המיוצר כיום, ניתן למצוא כמות קטנה של כסף, כגון: טלפונים ניידים, מחשבים, מצלמות דיגיטליות, מכשירים רפואיים ועוד. מלבד שימוש בייצור של מוצרים אלקטרוניים, משתמשים בכסף כאחד מחומרי הגלם לייצור מטבעות, מדליות, תכשיטים, כלי כסף, מראות, פאנלים סולריים, מתקני טיהור מים, חומר לעידוד הורדת גשם ואף ביגוד.

 

בשנת 2010, התפלגות השימוש בכסף הייתה

שימוש

כמות אונקיות כסף (מיליונים)

ייצור תעשייתי

487

ייצור תכשיטים

167

ייצור מטבעות ומדליות

101

ייצור כלי כסף

50

 

סה"כ 805
מקורות הכסף ותהליך הפקת המתכת

מתכת הכסף מופיעה בטבע בשילוב מתכות ומינרלים שונים, כאשר מרביתה מרוכזת ביבשת אמריקה. המינרלים הינם חומרים אורגנים טבעיים בעלי הרכב כימי מוגדר וקבוע, ובעל מבנה גבישי. הם מרכיבים את סלעי כדור הארץ ומרביתם מכילים מתכות בתרכובות. מינרלים המכילים מתכות וחומרים אחרים, קרויים - עפרות מתכת. אולם, לא כל מינרל המכיל מתכת בהרכבו, יכול לשמש כמקור להפקתה. תהלכי ההפקה של המתכות מן העפרות רבים ומגוונים. בתהליך מפרקים את התרכובת שבה מופיעה הכסף ומתקבלת המתכת עצמה. תהליך ההפקה הנפוץ ביותר הוא הצריפה, בו מחממים את עפרת המתכת עם חומרים נוספים (בעיקר גיר ופחם) עד לקבלת המתכת הרצויה. ניתן להפיק את המתכת מהעפרה גם על ידי העברת זרם חשמלי דרך התרכובת (אלקטרוליזה) וגם על ידי תהליכים כימיים שונים.

 ייצור והפקה

 

יכולת הייצור השנתית של כסף עלתה במהלך השנים באופן משמעותי. בשנת 2010 הייצור גדל ב- 2.5% ל- 735.9 מיליון אונקיות, בזכות פרויקטים חדשים במקסיקו ובארגנטינה. הגידול נבע ממכרות כסף אך גם ממכרות של עופרת ואבץ, בהם כסף הינו תוצר לואי. במהלך שנת 2010, עקפה מקסיקו את פרו, והפכה להיות המדינה שמייצרת את כמות הכסף הגדולה בעולם. מקסיקו ייצרה 128.6 מיליון אונקיות לעומת 116.1 בפרו ו- 99.2 מיליון אונקיות בסין.

 

מדינות וחברות מובילות בייצור כסף

מדינה

ייצור שנתי (מיליוני אונקיות - 2010)

מקסיקו

128.6

פרו

116.1

סין

99.2

אוסטרליה

59.9

צ'ילה

41

חברה

מדינה

תפוקה שנתית (מיליוני אונקיות - 2010)

BHP Billiton

אוסטרליה

46.6

Fresnilloplc

מקסיקו

38.6

KGHM Polaka Miedz

פולין

37.3

Pan American Silver Corp

קנדה

24.3

Goldcorp Inc

קנדה

23.0

 

מכרה הכסף הגדול בעולם נמצא באוסטרליה ושייך לחברת BHP Billition. המכרה השני בגודלו ממוקם במקסיקו, ושלושת המכרות הבאים לפי הגודל, ממוקמים בתורכיה, רוסיה ופרו.

 

 

עתודות כסף (נכון לשנת 2010)

מדינה

פרו

צ'ילה

אוסטרליה

פולין

עתודות כסף (טונות)

120,000

70,000

69,000

69,000
הביקוש לכסף

בשנת 2010 הגיע הביקוש למתכת הכסף לשיא של 10 שנים - 878 מיליון אונקיות (ללא השקעות נטו), גידול שנתי של כמעט 14.5%, לסך של 1,057 מיליון אונקיות. הגידול נובע בעיקר מעלייה של כ- 21% בביקוש התעשייתי לכסף, גידול שכמעט ומפצה באופן מלא על הירידה בביקוש בשנת 2009 (כתוצאה מהמשבר הכלכלי).

הביקוש לכסף משוק התכשיטים גדל ב- 5% - גידול משמעותי ראשון מאז שנת 2003 הנובע מצמיחה בשווקים המתעוררים ושיפור בכלכלה העולמית, בתחום הצילום נמשכת הירידה בביקוש - הנובעת ממעבר מתמשך לשימוש במצלמות דיגיטליות, בכלי הכסף חלה ירידה קלה ומנגד בתחום ההשקעות חלה עלייה משמעותית.

 

התפלגות הביקוש העולמי לכסף (מיליוני אונקיות) – שנת 2010

 

התפלגות ביקוש עולמי לכסף (סילבר)

Source: The Silver Institute, Tachlit Research

 

התפלגות הביקוש העולמי לכסף (במיליוני אונקיות) 2008-2010

ביקוש למתכת כסף (סילבר) 2008-2010

Source: The Silver Institute, Tachlit Research, GFMS

 


 

היצע הכסף

הייצור מכרייה עלה ב- 2.5% בשנת 2010, בזכות שני פרויקטים מרכזיים במקסיקו ובארגנטינה, והגיע לסך של 736 מיליון אונקיות. תחום המחזור גדל ב- 14% בהשוואה לשנת 2009, והסתכם ב- 215 מיליון אונקיות, הכמות הגבוהה ביותר שמוחזרה בעשור האחרון. לעלייה בהיצע תרם גם גידול במכירה נטו של מדינות, לאחר שנתיים בהן המדינות הקטינו באופן משמעותי את קצב המכירה השנתי של הכסף.

 

התפלגות ההיצע העולמי לכסף (במיליוני אונקיות) – שנת 2010

היצע מתכת הכסף בעולם

Source: The Silver Institute, Tachlit Research

 

התפלגות ההיצע העולמי לכסף (במיליוני אונקיות) 2008-2010

היצע מתכת הכסף בעולם 2008-2010

Source: The Silver Institute, Tachlit Research, GFMS

 


 

השחקנים בשוק

שוק הכסף מורכב ממספר שחקנים עיקריים:

1. חברות כרייה וייצור של כסף, חברות ייצור תכשיטים, כלי כסף ומוצרים אחרים. החברות נוהגות לגדר את מחיר הכסף בהתאם לציפיות העתידיות שלהם.

2. משקיעים פרטיים וגופי השקעה המחפשים גיוון, פיזור ורווח לתיק ההשקעות בעקבות שינויים במחירי הסחורה.

3. ממשלות הקונות ומוכרות את הסחורה.

 

 


 

 

מחירי הכסף בעשור האחרון

מחיר הכסף הגיע לשיאו בשנת 1980 וחצה את רף ה- 100 $ לאונקיה. החל משנה זו, מחירי הכסף ירדו לסביבות ה- 10 $ לאונקיה בסוף שנות ה- 80, ונשארו סביב מחיר זה עד לשנת 2006.

בעשור האחרון, זינק מחיר הכסף ועבר את רף ה- 20 $ לאונקיה, ולאחרונה (אפריל 2011) אף הגיע לשיא של העשורים האחרונים, ברמה של 49.5 $ לאונקיה. מחיר הכסף התחזק בכ- 30% מתחילת השנה ונכון להיום (אוגוסט 2011), מחירו נע סביב 40$ לאונקיה.

 

מחיר הכסף

 


 

סיכום

מתכת הכסף

השקעה בכסף יכולה להיות כלי מצוין לפיזור ההשקעות, במיוחד בזמנים בהם צפוי שערכו הריאלי של הדולר ירד,
למשל בעקבות הדפסה רבה של דולרים הצפויה לגרור אינפלציה.

למרות שלא ניתן לחזות את מחיר הכסף בעתיד והתנודתיות הגבוהה שלו, ניתן להניח כי הביקוש התעשייתי לכסף עשוי לגדול באופן משמעותי בשנים הקרובות. הגידול באוכלוסיית העולם, ברמת החיים ובמוצרי הצריכה, יובילו לגידול בביקוש למוצרים טכנולוגיים נוספים, אשר מכילים בתוכם כסף.

בנוסף, לאורך ההיסטוריה קיים מתאם חיובי בין מחירי הזהב
למחירי הכסף, ונהוג למדוד את היחס ביניהם. יחס שנקרא
Gold/Silver Ratio ועומד היום על כ- 40. משמעות הדבר היא כי 40 אונקיות כסף קונות אונקיית זהב אחת.

ההיגיון מאחורי יחס זה, הוא שבגלל תכונותיהן הייחודיות של המתכות הללו, הן משמשות כמוצרים תחליפיים. לכן יחס זה מספק יכולת השוואה מול מחיריהן בעבר. כעת נמצא מחיר הזהב בשיאו, ורבים צופים כי מחירו עשוי להמשיך לעלות, לאור בעיית החובות של מדינות רבות בעולם.

 

 

 

  
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018