נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

דרום קוריאה סקירה כלכלית - הגדלת נתח שוק? / אפריל 2011

 

קוריאהאוכלוסייה: 48 מיליון

תמ"ג: 1.467 טריליון דולר (2010)

תמ"ג לנפש: $30,200

צמיחה שנתית – תמ"ג: 6.2% (שנת 2010), 4.5%-5% (תחזית לשנת 2011)

שיעור אינפלציה: 4.7% (מרץ 2011)

ריבית: 3%

שיעור אבטלה: 4.5% (פברואר 2011)

מטבע: וואן (WON) קוריאני - 1100 וואן קוריאני לדולר ארה"ב

דרוג אשראי:Moody's) A1 )


 

נקודות מפתח

  • הייצור והייצוא גדלים ותורמים לתוצר
  • צפי להמשך צמיחה גבוהה
  • שיעור אבטלה נמוך ושוק עבודה יציב
  • פוטנציאל להגדלת נתח שוק עקב משבר ביפן

 

רקע

בקוריאה הדרומית חיים כיום כ- 48 מיליון איש, כאשר 83% מהם חיים בסביבה עירונית. העיר הגדולה ביותר הינה סיאול - עיר הבירה, המכילה כ- 10 מיליון תושבים. נתון מעניין המלמד על ריכוז אוכלוסייה גבוה סביב סיאול, זו העובדה שכמעט 50% מתושבי המדינה מתגוררים במטרופולין שלה.

התוצר השנתי הדרום קוריאני נאמד בכ- 1.467 טרילון דולר, והוא מציב את כלכלת קוריאה במקום המכובד, ה- 12 בעולם. בניגוד לשווקים מתפתחים, רמת החיים בדרום קוריאה (מדינה מפותחת) גבוהה והתמ"ג לנפש הינו 30,200$. בדומה לישראל, דרום קוריאה היא אחת מ- 50 המדינות בעלות איכות החיים הכלכלית הגבוהה בעולם.


 

צמיחה חדה בשנים האחרונות

לאחר שבשנים 2008 ו- 2009 צמח התוצר בשיעורים של 0.3% ו- 2.3% בהתאמה, בשנת 2010 חלה צמיחה נאה של 6.2%, כאשר דרום קוריאה היא אחת המדינות היחידות בעולם שהצליחו להימנע משיעור צמיחה שנתי שלילי במהלך המשבר.

הצמיחה הנאה ב- 2010 נבעה מגידול של 4.1% בצריכה הפרטית, עלייה חדה של 14.8% בייצור התעשייתי וגידול של 14.5% בייצוא (שבא לידי ביטוי בעיקר במכירות המוליכים למחצה, המכונות והמכוניות). לגבי המשך הדרך, ניתן להניח שהצמיחה המהירה בסין וההתאוששות בארה"ב ובכלכלה העולמית ימשיכו לתרום להגדלת הייצוא במדינה.

נכון לשנת 2010, קוריאה היא היצואנית ה- 6 בעולם, הכוללת חברות בינלאומיות רבות. המדינה חתמה על הסכמי סחר רבים המפחיתים את שיעורי המס ומעודדים את המסחר. לאחרונה נחתם הסכם סחר מול האיחוד האירופי, למרות התנגדות יצרניות הרכב האירופיות ובארה"ב צפוי הסכם הסחר שנחתם ב- 2007, לעבור בקרוב בהצבעה בפרלמנט, והוא צפוי להיות המשמעותי ביותר בארה"ב ב- 16 השנים האחרונות.


 

משבר ביפן

את ההשפעה הכלכלית של רעידת האדמה ביפן, עוד מוקדם להעריך. בשלב זה הצפי הוא שהייצוא ליפן יקטן. כאשר לצד זה, עשויה להיווצר לדרום קוריאה הזדמנות להגדיל את נתח השוק שלה בכלכלה העולמית על חשבונה של יפן, בזמן שזו נאבקת לייצב את מצבה ולהשתקם. יפן היא יצרנית מכוניות ומוצרי אלקטרוניקה מובילה בעולם, ומתחרה ישירה של התוצרת הקוראנית. האטה ביפן עשויה להוביל לגידול בביקושים העולמיים לתוצרת הקוריאנית.

 

בגרף שלהלן ניתן לראות כי צמיחת התוצר ב- 2010 הייתה הגבוהה ביותר מאז 2002, השנה האחרונה בה הכלכלה צמחה בקצב מהיר יותר מזו של הודו. סין והודו, המעצמות הגדולות באסיה צומחות בקצב מהיר ובעצם תורמות להמשך הגידול בצמיחה הקוראנית. החל משנת 2004 כלכלות דרום קוריאה וישראל צומחות בשיעורים דומים, כאשר לדרום קוריאה יתרון קל.

 

שיעור צמיחת התוצר: קוריאה, סין, הודו וישראל

קוריאה - צמיחת התוצר


 

אינפלציה מרוסנת

בעוד שצמיחה חזקה לרוב מלווה בשיעורי אינפלציה גבוהים, האינפלציה במדינה מרוסנת באופן יחסי. מדד המחירים במרץ עלה ב- 0.5% לעומת החודש הקודם וב- 4.7% ב- 12 חודשים אחרונים. יש לציין שמחירי סחורות האנרגיה והסחורות החקלאיות תרמו לכ 30%-40% מעליית המדד. דרום קוריאה היא אחת מעשר הכלכלות המובילות בייבוא נפט וגז, כך שרגישותה למחירי האנרגיה משמעותית.

הצפי הנוכחי לשנתיים הקרובות הוא שהאינפלציה תתכנס ל- 3% בשנה (1% ±), לפי היעד הרשמי של הבנק המרכזי. מדובר באינפלציה סבירה למדינה הצומחת בשיעורי צמיחה כאלה.


 

מדיניות מוניטארית ושער חליפין

לאחר הורדת הריבית כחלק מההתמודדות עם המשבר, הבנק המרכזי החל להעלות את הריבית בחצי השני של 2010 עד לרמה של 3% כיום, כאשר הצפי הוא להמשך העלאת ריבית מתונה.

בעוד שבמהלך המשבר חל פיחות חד במטבע המקומי (הוואן הקוריאני), שתמך בייצוא ושמר על שיעורי צמיחה חיוביים, במהלך השנתיים האחרונות חל ייסוף בשער החליפין כתוצאה משיפור כלכלי ופערי ריביות שהתרחבו מול ארה"ב. הנגיד הקוריאני ניצב בפני אתגר דומה לזה של נגיד בנק ישראל - כלכלה מוטת ייצוא, כאשר חל ייסוף במטבע וצריך להעלות את שיעור הריבית בהדרגה על מנת לרסן התפרצות אינפלציונית.


 

שוק העבודה

שיעור האבטלה בדרום קוריאה הוא מהנמוכים בעולם, ונכון לפברואר 2011 הוא עומד על 4.5%, קיטון שנתי של 0.4%. כוח העובדה מונה כמעט 25 מיליון איש והוא צפוי להישאר יציב. הגיל החציוני בדרום קוריאה הוא מבוגר יחסית ועומד היום על 38.5 (לעומת 26 בהודו ו- 29.5 בישראל) ומספר האנשים במשק בית הוא 2.78. בעיית הזדקנות האוכלוסיה היא בעיה ידועה בחלק גדול מהכלכלות המפותחות ועל קובעי המדיניות למצוא לה פתרון.


 

סיכום

רפורמות שנעשו בכלכלה בתחילת שנות ה- 2000, תרמו ליכולתה של קוריאה לצלוח בקלות יחסית את המשבר העולמי. בשנת 2010, צמחה הכלכלה בשיעור גבוה והיא צפויה לצמוח בקצב העולה על 4.5% בשנה, במהלך השנים הקרובות. יעד שכלכלות רבות בעולם ישמחו לאמצו.

לישראל ולדרום קוריאה מאפיינים דומים רבים, וביניהם שיעורי צמיחה מרשימים, ייסוף המטבע המקומי, ריבית במגמת עליה, שיעור אבטלה נמוך וגידול בצריכה הפרטית. אפילו האיום מצפון משותף לשתי המדינות, ולעיתים הרחיק משקיעים וייקר את עלות גיוס הכסף של הממשלות. אך למרות הדמיון הרב ועם כל הערכה למשק המקומי, דרום קוריאה (שהינה מדינה מפותחת מזה שנים רבות) מציגה נתונים טובים יותר ובהשוואה עולמית מדובר בנתונים מרשימים. מערכת החינוך המתקדמת, הדמוקרטיה המכהנת תקופה ארוכה והסכמי סחר עם מדינות רבות בעולם, צפויים לתמוך בהמשך צמיחתה של הכלכלה גם בשנים הקרובות.

המשבר הנוכחי ביפן עשוי לפגוע באופן מתון וזמני בייצוא, אך מנגד מספק הזדמנות ייחודית להגדלת נתח השוק העולמי של החברות הקוראניות המובילות, המתחרות באופן ישיר עם חברות יפניות. כך שבמידה והמגזר העסקי בדרום קוריאה ישכיל לעשות זאת, קצב הצמיחה המרשים עשוי לגדול עוד יותר.

 


סקירות נוספות על דרום קוריאה 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018