נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

הכלכלה הגרמנית / אוקטובר 2009

 

דגל גרמניהאוכלוסיה: כ- 82.4 מיליון

תל"ג לנפש ( PPP ): 34,800 $

שיעור צמיחת תמ"ג 2008: 7.1%

אינפלציה 2008: 7.4%

ריבית: 1%

שיעור אבטלה (אוקטובר 2009): 8.2%

דירוג אשראי S&P: AAA

 


רקע

הרפובליקה הפדרלית של גרמניה הממוקמת במרכז אירופה, נמנית על המדינות המתועשות החזקות בתבל. נהרות הריין, האלבה והדנובה, החוצים את שטחה, הקנו לה לאורך ההיסטוריה מעמד של מרכז כלכלי, מסחרי ותרבותי ביבשת כולה.
גרמניה היא איחוד פדרלי הכולל שש-עשרה מדינות, אשר לא התקיימה כמדינת לאום מאוחדת עד 1871, אף שהתרבות והשפה הגרמנית עתיקות הרבה יותר.

בנפול הקומוניזם והגוש המזרחי, התאחדו שתי הגרמניות תחת הרפובליקה הפדרלית בשנת 1990, אם כי השוני בין מזרח למערב, כמו גם אבטלה כרונית וצמיחה כלכלית איטית, מוסיפים להקשות על כלכלת המדינה.

כלכלתה של גרמניה היא הרביעית בגודלה בעולם (אחרי ארה"ב, יפן וסין) והיא ידועה בתעשיות הברזל, הפלדה, המיכון והרכב שלה. גרמניה היא עמוד התווך המרכזי של האיחוד האירופאי, בהיותה אחת ממייסדות הארגון, כמו גם החברה בעלת האוכלוסייה הגדולה ביותר. המדינה חברה גם בארגון האו"ם, בברית נאט"ו ובארגון המדינות המתועשות.


 

הכלכלה המקומית

כלכלת גרמניה, על פי המדדים המקובלים, היא הגדולה באירופה. נכון לשנת 2008, היא הרביעית בגודלה בעולם במונחי תוצר לאומי גולמי (ביחס לכוח הקנייה) לאחר ארצות הברית, יפן, וסין. נכון לסוף 2007 גרמניה דורגה כיצואנית הגדולה ביותר של סחורות בעולם (לא כולל שירותים).

מוצרי היצוא העיקריים כוללים: רכבים, מכונות, כימיקלים, מזון וטקסטיל. כאחת מהחברות הראשונות באיחוד האירופאי ועקב היותה הכלכלה הגדולה ביותר בו, לגרמניה יש השפעה ניכרת על המדיניות הכלכלית של האיחוד.

בגרמניה מערכת רווחה ענפה המספקת לאזרחים שירותים שונים. למערכת הרווחה החברתית שורשים היסטוריים עמוקים, החל בקשר הדוק בין הפרט לחברה שנוצר לאחר הרפורמציה עד לראשית המהפכה התעשייתית. מערכת הרווחה העתיקה נתפסת כהיבט חיובי של החברה הגרמנית וגרמנים רבים מתגאים בה. המערכת מספקת ביטוח רפואי אוניברסלי (אם כי לא ממשלתי), דמי אבטלה, קצבאות ילדים ושאר צרכים חברתיים.

מאז שנת 2000 הונהגו במדינה רפורמות מס רחבות, כולל הפחתה במס הכנסה ומס רווחי הון. שיעור מס ההכנסה הופחת בממוצע ב – 9% . שיעור מס החברות הופחת החל מינואר 2008 ל – 15%.

ביחד עם מיסי חברות אחרים (מסי עסקים/מסחר וכו') , נטל מס החברות הכולל הצטמק למעט מתחת ל– 30%. המטרה העיקרית של רפורמת המס ב – 2008 הייתה לשפר את סביבת ההשקעות ואת יכולת התחרות הבינ"ל של חברות גרמניות.

 

ב – 2007 המע"מ הועלה ל – 19% תוך שהוא גורם לעליה משמעותית בהכנסות המדינה ולירידה בצריכה הפרטית.

 

 

גרמניה אבטלה

 

 

מבחינת שוק העבודה, הרפורמות הגדולות בתחום זה (הקשחת הקריטריונים לכשירות לאבטלה, קיצור תקופת המקסימום לקבלת הטבות בגין אבטלה והעלאת גיל הפנסיה), השתקפו בעליה משמעותית בשיעור התעסוקה וירידה באבטלה (מ- 8.3% בסוף שנת 2007 לכ- 7.7% לסוף שנת 2008). עם פרוץ המשבר הכלכלי עלה שיעור האבטלה לכ- 8.2%.

 

גורם חשוב אשר ישפיע בעתיד על כלכלת גרמניה הינו שיעור הילודה העומד כיום על כ- 8.2 לידות ל- 1,000 תושבים. בבריטניה לדוגמא, עומד שעור הילודה על כ-12 ילדים ל- 1,000 תושבים . הסיבות לכך נעוצות בתפיסה שמרנית לפיה האם צפויה להישאר בבית ולדאוג לילדים. מערכת החינוך אשר בנויה בהתאם, לא מאפשרת מענה לטיפול בילדים עד שעות אחר הצהריים, ובמשפחה עם ילדים אחד מבני הזוג חייב לוותר על הקריירה שלו. אי מתן מענה לבעיית הטיפול בילדים תגרום להזדקנות של האוכלוסיה, אשר עלולה להכביד בעתיד על כח העבודה.


השפעות המשבר

כלכלת גרמניה, הגדולה באירופה, נפגעה מהמשבר הכלכלי העולמי בדומה ליתר מדינות העולם.
עיקר הפגיעה במדינה נובע כמובן מחלחול המשבר הפיננסי לכלכלה הריאלית, אשר גרם לירידה דרמטית בייצור עקב העדר ביקושים. כמדינה מוטת ייצוא, סבלה כלכלת גרמניה מירידה בצריכה של הכלכלות המקיפות אותה : אוסטריה, הולנד, בריטניה וצרפת. ייצוא הסחורות מתחילת השנה הסתכם בכ- 461.8 מיליארד אירו לעומת 596.3 מיליארד אירו בתקופה המקבילה אשתקד. למרות השיפור שחל בשוק העבודה, מתחילת השנה ניתן לראות עלייה הדרגתית בשיעור האבטלה בשיעור של כמחצית האחוז מ- 7.7% בסוף 2008 לכ- 8.2% כיום.

לפי תחזית קרן המטבע הבינלאומית (IMF), כלכלת גרמניה תרשום השנה צמיחה שלילית של 5.3% - הצמיחה השלילית החדה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. נתון זה מפתיע בחומרתו, לנוכח הביטחון הכלכלי שמביעים תושבי גרמניה בממשלתם, כלכלתם ועמם.


לסיכום

למרות הפגיעה הקשה שחוותה כלכלת גרמניה במשבר האחרון עקב היותה מדינת ייצוא, ניתן להבחין בכמה פרמטרים כלכליים המבשרים על סימני התאוששות בכלכלה המקומית. ברבעון השני של השנה, הצליחה הכלכלה המקומית לרשום צמיחה מתונה של כ- 0.3% לאחר ארבעה רבעונים של צמיחה שלילית. הצמיחה התאפשרה הודות להשקעות ממשלתיות השוות ערך לכ- 1.6% מהתמ"ג הגרמני לשנת 2009.

מדד בטחון העסקים ומדד אמון הצרכנים נמצאים במגמת עלייה מאז חודש אפריל. מדד אמון הצרכנים עלה בכ- 10 נקודות (מ – 67 נקודות באפריל לכ – 77 נקודות כיום), נתון המעיד על חוסנו הידוע של האזרח הגרמני אשר אינו חדל מלהאמין בעבודה קשה, חסכון אישי ואיכות מוצריו.

 

גרמניה - ביטחון הצרכנים

 

כמו כן, בחירתה של ראש ממשלת גרמניה, הקנצלרית אנגלה מרקל לכהונה שנייה, משקפת את הביטחון הכללי שמביעים תושבי גרמניה בממשלתם, כלכלתם ועמם, המאפשרים למרקל להתוות תוכנית ארוכת טווח לחילוץ הכלכלה. מרקל הודיעה כי היא תפעל להורדת מיסים בשווי כולל של כ- 15 מיליארד יורו ולדה - רגולציה בשוק התעסוקה הגרמני. מרקל התחייבה להוריד את המס לבעלי השכר הנמוך ל- 12% מ- 14% ולהעלות את הרף לשיעור המס הגבוה ל- 60 אלף יורו לעומת 52 אלף כיום.


לפי תחזית קרן המטבע הבינלאומית (IMF), כלכלת גרמניה תרשום בשנת 2010 צמיחה חיובית בשיעור של כ – 0.3% . מדד הדאקס הגרמני עלה מתחילת השנה בכ – 18.75% יותר מעמיתיו הקאק הצרפתי והפוטסי הלונדוני. 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018