נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

קוריאה הדרומית - סקירה כלכלית / אוגוסט 2010

 

נתונים בסיסיים - דרום קוריאה

דרום קוריאהאוכלוסיה: 48.5 מיליון

גיל חציוני באכלוסי: 37.9

אחוז גידול האוכלוסייה: 0.26%

תמ"ג שנתי: 929.12$ מיליארד (הערכה ל- 2009 בדולר אמריקאי)

תמ"ג לנפש שנתי: 28,000$ (הערכה ל- 2009 בדולר אמריקאי)

צמיחה שנתית: 0.2% (ב- 2009), 5.7% (הערכת ה- IMF לשנת 2010)

אינפלציה: 2.8% (12 חודשים אחרונים)

ריבית: 2.25%

אבטלה: 3.2%

מטבע: וואן קוריאני=0.000839 דולר ארה"ב

דירוג אשראי: A1 (Moody's)


 

היסטוריה

בתחילת המאה ה-20, ולאחר מלחמת רוסיה-יפן, קוריאה הייתה שטח בחסות יפן. בשנת 1945 עם סיום מלחמת העולם השנייה וכניעתה של יפן, זכתה קוריאה בעצמאותה והתפלגה לשני שטחים נפרדים- צפון ודרום. בשנת 1950 החלה מלחמת קוריאה כאשר ארה"ב והאו"ם סיפקו הגנה לקוריאה הדרומית בעוד רוסיה וסין תומכות בקוריאה הצפונית אשר בה התפתח משטר קומוניסטי. לאחר סיום המלחמה התפתח בקוריאה משטר צבאי אשר החזיק מעמד במשך 32 שנה. בשנת 1993 נערכו בחירות לראשונה בקוריאה ונבחר הנשיא האזרחי הראשון של המדינה. כיום, מתקיים בדרום קוריאה שלטון דמוקראטי מלא ומודרני.


 

התפתחות כלכלת קוריאה

קוריאה הדרומית התפתחה משמעותית מאז שנות ה-60 ואף היום ממשיכה קוריאה לרשום צמיחה כלכלית מרשימה. מדובר במדינה דמוקרטית מודרנית, בעלת סקטור תעשיה והיי-טק מהמפותחים בעולם. עד שנת 1997 עמד התמ"ג השנתי הממוצע במדינה על סביבות 5%, אך משבר החוב האסייתי של 1997-1998 פגע גם בקוריאה הדרומית. עקב המשבר, התמ"ג הקוריאני ירד ב- 6.9%. בכדי להתמודד עם המשבר, יישם הממשל המקומי מספר רפורמות כלכליות לשם ליברליזציה של המשק ופתיחת הכלכלה המקומית לשוק הגלובאלי, מה שאפשר לקוריאה להתאושש מהמשבר כבר בשנת 2000, אז רשמה צמיחה מרשימה של 9%. ב- 40 השנים האחרונות, עשתה קוריאה הדרומית מהלך מרשים, כאשר בתחילת הדרך דמה התמ"ג השנתי לנפש לזה של המדינות העניות ביותר באפריקה, אך כיום הוא עומד על 28,000$ - בדומה לתמ"ג לנפש בישראל ומעט מעל לזה של ניו-זילנד.


 

התמודדות עם משבר הסאב-פריים

עם פרוץ המשבר, הורגשה האטה משמעותית במשק המקומי. התמ"ג הצטמצם לרמה של- 2.2% ב- 2008 ו- 0.8% ב- 2009. בעקבות זאת, החל הממשל ביישום תוכניות תמריצים למשק, ובמקביל, החל הבנק המרכזי הקוריאני, בהליך הורדת ריביות עד לרמת שפל של 2% בפברואר 2009 ופעל להגדלת הנזילות בשוק האשראי המקומי.

 

ריבית בקוריאה

 

למרות התמתנות הצמיחה המקומית והידוק שוק האשראי, הצליחה קוריאה להתאושש מהמשבר בצורה טובה ומהירה יחסית. מן הרבעון השני של 2009, החל המשק המקומי להראות סימני צמיחה מחודשים. התמ"ג עלה ב- 2.6% ברבעון השני של 2009 המטבע החל להתחזק. במקביל, גדל הביקוש לייצוא הקוריאני והורגשה התאוששות בצריכה המקומית. עקב התוצאות הטובות, העלה הבנק המרכזי את הריבית ל- 2.25% ביולי האחרון.


 

הכלכלה הקוריאנית כיום

כלכלתה וצמיחתה של קוריאה הדרומית נשענת רבות על ייצוא תעשייתי והינה בין המובילות בעולם בתחום. התעשיות המובילות במדינה הינן: תעשיות הרכב, מוליכים למחצה, אלקטרוניקה וייצור ספינות. בתעשיית הרכב ניתן למנות את חברת יונדאי, יצרנית רכב מהמובילות בעולם, בתעשיית האלקטרוניקה ניתן למנות את SAMSUNG ו- LG, בין החברות המובילות בעולם בתחום האלקטרוניקה. הייצוא הקוריאני מהווה כ- 40% מהתוצר המקומי וחברות הסחר הגדולות ביותר של קוריאה הינן סין, יפן וארה"ב. קוריאה הדרומית נחשבת לכלכלה הרביעית בגודלה באסיה אחרי סין, יפן והודו, ולכלכלה ה- 13 בגודלה בעולם (מבחינת גודל התמ"ג השנתי). אחד הנושאים החשובים שאותם מנסה הממשל המקומי לקדם הוא צמיחת ההשקעה הזרה הישירה במדינה. זאת נעשה, על ידי הקלות במתן ויזות למשקיעים זרים והשקעות כספיות של המדינה בפיתוח הסביבה העסקית בכדי למשוך חברות זרות להשקיע כספים ולהקים מפעלים במדינה. דרום קוריאה שייכת למועדון המדינות המפותחות (לפי קרן המטבע והבנק העולמי) והינה חברה פעילה ב- G20. כלכלתה ממשיכה להתפתח בקצב מרשים ונתוני הצמיחה חיוביים מאד. בשנת 2009 נרשם עודף בחשבון השוטף של 42.7$ מיליארד אשר מבטא את כמויות הייצוא הגדולות של המדינה.

כלכלת דרום קוריאה הצליחה לעבור את משבר החוב האירופאי כמעט ללא פגע, אומנם רמת האבטלה עלתה במעט.
לאחרונה חזרה הכלכלה המקומית לצמיחה יציבה, הממשל הגיע להסכמי סחר חופשי מתקדמים עם מדינות מפתח לצמיחה העולמית העתידית כגון הודו וסין.

במסגרת העדכון האחרון מיולי לסקירה העולמית של קרן המטבע (ה- IMF) ל- 2010, הועלתה ההערכה לצמיחת התמ"ג בקוריאה בשנת 2010 מ- 4.5% ל- 5.7%. התנהלותו היעילה והאחראית של הממשל המקומי תורמת רבות לצפייה להמשך הצמיחה, והביקושים המקומיים החזקים בהודו ובסין הם סימנים מעודדים מאד לכלכלה המקומית וליצוא המקומי.

 

גרף צמיחת התמ"ג והייצור המקומי

קוריאה - תוצר


 

אינפלציה

בעת משבר הסאב-פריים, הגיע מדד המחירים לצרכן לרמה גבוהה של 5.62% בדצמבר 2008. מאז, רשם התמתנות ונמצא כיום ברמה של 2.7%, בתוך טווח הרצועה של הבנק העומד על בין 2.5% - 3.5%.

 

התפתחות מדד המחירים לצרכן

דרום קוריאה - מדד מחירים לצרכן


 

המטבע המקומי

במהלך משבר הסאב-פריים נחלש המטבע המקומי ה- Korean won משמעותית, עד שבמרץ 2009 הגיע לרמה של 1570 וון קוריאני - לדולר ארה"ב. בהמשך, בשל השתפרות הכלכלה הגלובאלית ותוצאות חיוביות של המשק המקומי, חזר הוון להתחזק, אך נחלש שוב במהלך משבר החוב האירופאי וטיפס ל- 1277 וון קוריאני לדולר ארה"ב. כיום נסחר המטבע ברמה של 1118 וון קוריאני לדולר ארה"ב לאחר שרשם עליה של כ- 5.4% למול הדולר במהלך חודש ספטמבר.


 

 

רמת התעסוקה במשק

רמת התעסוקה בדרום קוריאה הינה בין הגבוהות בעולם המפותח ויציבה לאורך שנים. המשברים האחרונים אומנם גרמו לעלייה מתונה ברמת האבטלה שהגיעה במהלך משבר החוב האירופאי עד ל- 4.7% (ברבעון הראשון של 2010), אך במהרה חזרה לרמות הממוצעות של העשור האחרון ועומדת כיום על 3.2%. סקטור השירותים הינו המפותח ביותר במדינה וזה המעסיק את אחוז המועסקים הרב ביותר, כ- 68% מסך המועסקים. סקטור התעשייה כולל 25% מסך המועסקים וסקטור החקלאות כולל 7% מסך המועסקים.

 

קוריאה - רמת אבטלה


 

לסיכום

מערכת חינוך מפותחת ותחרותית בשילוב עם כוח העבודה הכישרוני, ממשיכים לדחוף להמשך צמיחתה של דרום קוריאה.

כחלק מלקחי המשברים הכלכליים האחרונים, פועל הממשל הדרום-קוריאני נמרצות בכדי להמשיך ולפתח את קשרי המסחר עם מדינות מתפתחות כגון הודו וסין, על מנת למזער את חשיפתה של דרום קוריאה למשברים שהכו בשווקים המפותחים של יפן, אירופה וארה"ב.

המשך שיכלול המשק ופתיחתו להשקעות זרות ישירות צפוי למשוך כסף זר רב למדינה בשנים הקרובות. בעשור האחרון, הכלכלה הדרום-קוריאנית התפתחה בהצלחה ממשק ריכוזי וסגור למשק מודרני של שוק חופשי, וכיום מדובר בכלכלה בעלת פוטנציאל צמיחה בין הגבוהים בעולם בעוד רמת האינפלציה המקומית מרוסנת ונמצאת בתוך הטווח של הבנק המרכזי.

  
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018