נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

סין - התפתחויות בשנת 2010 עם מבט לעתיד / אוקטובר 2010

 

סיןאוכלוסייה: 1338 מיליון

גיל חציוני באוכלוסייה: 35.2

שיעור לידה: 14 לידות ל- 1000 איש

תמ"ג שנתי: $5,795 מיליארד (הערכה ל- 2010 בדולר אמריקאי)

תמ"ג לנפש שנתי: $6,600 (הערכה ל- 2009 בדולר אמריקאי)

צמיחה שנתית: 10.5% (הערכות צמיחת התמ"ג ל- 2010 לפי קרן המטבע העולמית)

אינפלציה: 2.8% (ממוצע 12 חודשים אחרונים)

ריבית: 5.31%

אבטלה: 4.2%

מטבע: יואן סיני (רמינבי) = 0.1495 דולר ארה"ב

דירוג אשראי: A1 (Moody's), A+ (S&P)


 

נקודות מפתח

  • הכלכלה הסינית היא השנייה בגודלה בעולם במונחי תמ"ג והיצואנית הגדולה בעולם.
  • המשק הסיני מציג נתוני צמיחה מהגבוהים בעולם, העומדים על כ- 10% בשנה.
  • עימותים ישירים, עם ארה"ב בנושא ניוד היואן ועם יפן בנושאי מחלוקות על שטחים גיאוגרפיים.
  • צמיחה של היצוא והייצור הסיני.
  • האינפלציה בשוק המקומי מתחילה להרים את ראשה.
  • השלטונות מנסים לצנן את שוק הנכסים וישנם חששות להיווצרות בועה בשוק הנדל"ן.
  • הכלכלה בעלת מספר הידיים העובדות הגדול ביותר.
  • התמודדות עם תהלכי ליברליזציה של המשק המקומי באווירה פוליטית בעייתית.
  • המשק בעל כמות רזרבות המט"ח הגדולה בעולם.

 

מבוא

מתחילת השנה, מציגה הכלכלה הסינית המשך סימני צמיחה מעודדים. באוגוסט 2010 לאחר פרסום נתוני התמ"ג העדכניים לרבעון השני, הוכרז לראשונה כי כלכלת סין (עם תמ"ג רבעוני של 1.337$ טריליון) עברה את זו של יפן (עם תמ"ג רבעוני של 1.288$ טריליון) והינה כיום השנייה בגודלה בעולם אחרי כלכלת ארה"ב. בכך ממשיכה סין לבסס את מקומה כאחת הכלכלות הצומחות בעולם וכמשפיעה ביותר ביבשת אסיה בנוסף כמובן לעובדה שהיא אחת ממדינות ה- BRIC (יחד עם ברזיל, רוסיה והודו). בהלך הרוח הכלכלי הנוכחי, ולאור ניסיונות ההתאוששות ברוב המשקים המתפתחים לאחר המשברים האחרונים, נחשבת סין כמנוע הצמיחה העיקרי של הכלכלה הגלובלית ומהווה הגורם המשמעותי ביותר התומך בהתרחבות התוצר העולמי בכלל והייצור התעשייתי בפרט. לאחרונה, עברה סין את גרמניה כיצואנית הגדולה בעולם והייצוא שלה מהווה לערך 10% מסך הייצוא העולמי. בנוסף, סין מהווה את שוק הביקושים הגדול ביותר למתכות לתעשייה.


 

התפתחות הכלכלה בשנת 2010

במהלך שנת 2010 המשיכה סין להציג נתוני צמיחה מרשימים והיא ממשיכה את המגמה שקבעה בחצי השני של 2009. בחודש ספטמבר, עלה מדד מנהלי הרכש בסין מעל לצפיות ל- 53.1%, וזאת בהמשך לעליה שנרשמה באוגוסט (51.7%), נתון חיובי ללא ספק (כל מדידה מעל 50 נקודות מלמדת על התרחבות הסקטור היצרני). בכך נרשמה התרחבות, מזה החודש ה- 19 ברציפות, מה שמחזק את ההערכה שהכלכלה המקומית ממשיכה להתאושש, למרות הערכות קודמות שצפו ירידה בביקושים מארה"ב ואירופה. הפעם האחרונה בה נרשמה בסין מדידה של מתחת ל- 50 נקודות הייתה בתחילת 2009. גם הנתונים על הגידול בייצור התעשייתי מעודדים, כאשר נרשמה צמיחה חודשית דו ספרתית של הייצור המקומי בשש עשרה החודשים האחרונים (בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד).

 

סין

 

צמיחת התמ"ג הסיני ברבעון השלישי עומדת על 10% בקצב שנתי (בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד) ונתוני הרבעון הראשון והשני מלמדים על צמיחה של 12% ו- 10.3% בהתאמה. ההערכות בשוק הינן לצמיחה מעט מתונה יותר ברבעון האחרון, אך לעמידה במטרות הבנק המרכזי הסיני לצמיחה שנתית גבוהה מ- 10% במהלך כל השנה. לשנת 2011, צופה ה- IMF צמיחה מעט נמוכה יותר - 9.6%, אך עדיין מרשימה. המשך צמיחתו של התוצר הסיני מרשימה ביותר, בעיקר לנוכח שברירותה של התאוששות הכלכלה הגלובאלית והעובדה שמירב היצוא הסיני מיועד לאירופה וארה"ב, המציגות נתוני צמיחה נמוכים.

 

התמ"ג בסין ב- 5 השנים האחרונות

סין - צמיחה

 

בשנים הקרובות, צפויה הצריכה הפרטית להחליף את הייצוא כמנוע הצמיחה המשמעותי של הכלכלה הסינית. התפתחות זו של הכלכלה צפויה להעמיד את השלטון המקומי בפני אתגרים של הגמשת מדיניות הפנים ופיתוח מערכות סוציאליות מתקדמות יותר, במקביל להמשך תמיכה בליברליזציה של המשק המקומי. כיום, מהווה הצריכה הפרטית בסין כ- 35% מהתמ"ג, נמוך ביותר בהשוואה למשקים גדולים אחרים. בארה"ב לשם השוואה, מהווה הצריכה הפרטית כ- 70% מהתמ"ג. בכדי להגיע לרמות נורמליות, יאלץ השלטון הסיני להפעיל מדיניות של ביטחון סוציאלי שתתמוך בצריכה ותקדם יותר את רצון הפרט - פעולות המתנגשות מעט עם עקרונות המפלגה הקומוניסטית השלטת במדינה.


 

מגמות בסחר החוץ של הכלכלה

היצוא הסיני ממשיך לצמוח בתמיכת גידול חד בביקושים ממשקים מתפתחים. ביולי, גדל היצוא הסיני בכ- 38% ובאוגוסט גדל בכ- 34%. אומנם מדובר בהחלשות בקצב הצמיחה בחודש אוגוסט, אך לאור מצבה של הכלכלה הגלובאלית ניתן לומר שמדובר בנתונים מעודדים המלמדים על עוצמתו של סקטור הייצוא הסיני. מתחילת השנה ועד חודש אוגוסט, גדל היצוא לארה"ב בכ- 31% ולאירופה בכ- 36%. ארה"ב הינה המדינה בעלת הביקושים הגדולים ביותר ליצוא הסיני ויפן במקום השני. בתקופה שמתחילת השנה ועד לחודש אוגוסט עומד שווי היצוא לארה"ב על $178 מיליארד ומהווה כ- 18% מסך הייצוא הסיני. סך הייצוא ליפן עומד על $75 מיליארד, כאשר יבשת אירופה מהווה כ- 20% מסך הביקושים לייצוא הסיני.

למרות שהמדינות המפותחות עדיין מהוות יעד הייצוא העיקרי ביותר של סין, ניתן להבחין במגמה של גידול חד בייצוא לשווקים מתפתחים. בשמונת החודשים הראשונים של השנה גדל היצוא לרוסיה בכ- 75% והיצוא לברזיל גדל כמעט ב- 100%. סך היצוא הסיני לשתי מדינות אלו עמד על $33 מיליארד.

בשנת 2010 צפוי סך היצוא הסיני לעמוד על $1,547 מיליארד וסך היבוא צפוי לעמוד על $1,317 מיליארד. בכך, יעמוד הגידול השנתי ביצוא על כ- 28% והגידול ביבוא על 38%. העודף המסחרי של סין צפוי להיות בסך $230 מיליארד, ירידה קלה לעומת שנת 2009. את מגמת הגידול בייבוא הסיני, ניתן לשייך בעיקר לעליה במחירי הסחורות החקלאיות והמתכות.

עקב העודף המסחרי שנמדד במשק המקומי במשך שנים, מחזיקה סין כיום את כמות רזרבות המט"ח הגדולה בעולם, המוערכת סביב 2.6 טריליון דולר. רזרבות המט"ח של סין מחולקות לכ- 65% בדולר ארה"ב, 26% באירו, 5% בפאונד ו- 3% ב-יין.


 

אינפלציה

במהלך שנת 2010 נראה כי האינפלציה בסין מרימה את ראשה, כאשר במהלך שלושת החודשים האחרונים נמדדה במשק המקומי רמת אינפלציה מתואמת שנתית בין 3.3% ל- 3.5%. מחירי האוכל, היו הגורם המשמעותי לגידול באינפלציה המקומית, כאשר בחודשים יולי ואוגוסט עלו ב- 6.8% ו- 7.5% בהתאמה. עליה הנובעת ממגמה גלובאלית של עליה במחירי הסחורות החקלאיות בשל תנאי מזג האוויר.

למרות הלחצים האינפלציוניים המורגשים לאחרונה בסין, נראה כי מדובר בנתוני אינפלציה טבעיים ואף חיוביים כאשר מביאים בחשבון את סביבת הצמיחה הגבוהה ביותר של המשק המקומי (כאמור צמיחה שנתית של מעל 10%). למעשה, אם מדובר בנתונים המשקפים במלואם את מצב המשק המקומי, אזי רמת אינפלציה שכזו הינה הישג מדהים אשר מדינות מתפתחות אחרות אפילו אינן מתקרבות אליו.

 

האינפלציה בסין בשלושת השנים האחרונות

סין - אינפלציה


 

האוכלוסייה העובדת המקומית

יתרונותיה הבסיסיים של הכלכלה הסינית הינם אוכלוסייה עובדת גדולה ביותר, שצמחה מאד במהלך העשורים האחרונים. סין הצליחה לנצל יתרון זה לשם יצירת משרות פרודוקטיביות בשוק המקומי, שהביאו מאז שנות ה- 80 לגידול חד בחסכונות ובהשקעות. דבר שתרם רבות לצמיחת המשק.

בכדי לצייר תמונה ברורה של שוק העובדה, נהוג לחשב את יחס האוכלוסייה התלויה- סך האוכלוסייה שאינה עובדת (מתחת לגיל 16 ומעל גיל 65), חלקי סך האוכלוסייה העובדת. לפי מחקר של בנק ההשקעות מורגן סטנלי, יחס האוכלוסייה התלויה בסין עומד כיום על 39.1%, לאחר שעמד על 67.4% בשנת 1980 ועל 48.2% בשנת 2000. במקביל לירידה ביחס האוכלוסייה התלויה משנות ה- 80 ועד היום, נמדדה צמיחת תמ"ג שנתית ממוצעת של 10% ב- 30 השנים האחרונות והתמ"ג הסיני הכולל, גדל פי 16 במהלך תקופה זו. היצוא הסיני לעומת זאת, גדל פי 65 במהלך 30 השנים האחרונות ועומד כיום על $1,330 מיליארד. נתונים אלו מלמדים כי השלטונות הסיניים הצליחו להמיר את העלייה במספר האוכלוסייה העובדת היחסית, לשם הפקת ערך מוסף לכלכלה המקומית והצגת נתוני צמיחה מרשימים.

 

רמת האבטלה בסין

סין - אבטלה


 

חששות מבועה בשוק הנכסים

למרות נתוני הבסיס המעודדים של הכלכלה, עדיין ישנם אתגרים וחולשות למשק. שוק הנכסים הינו אחד הנושאים העקרים המעסיק בחודשים האחרונים את השלטונות המקומיים. כאמור בסקירתנו הקודמת, מתחילת שנת 2009 החלו לנסוק מחירי הבתים בסין, מגמה שהמשיכה, עם כי בקצב מתון יותר במהלך שנת 2010. הליך זה יצר חששות ממשיים להיווצרות בועת נדל"ן במדינה, שחייבו את השלטונות להתערב בשוק האשראי המקומי ולפעול לכיווץ שוק הנכסים. במהלך חודש אפריל נרשמה עלייה חדה נוספת של כ- 13% במחירי הבתים, דבר שאילץ את הבנק המרכזי לפעול שוב לשם הידוק שוק הנכסים. למרות שפעולות הבנק המרכזי תרמו להתמתנות בקצב העליות, מראים הנתונים עדיין על המשך עליה במחירי הבתים בערים המרכזיות – כ- 9% בחודש אוגוסט וכ- 10% בחודש יולי. ישנם הערכות בשוק שבקצב הסתגלות מחירי הנכסים הנוכחי, מחיר הדיור יחזרו לרמת הנורמלית שלפני שנת 2009 רק בסוף שנת 2011. סוגיה זו מהווה גורם סיכון למשק המקומי אשר על משקיעים חיצוניים להתייחס אליה.


 

ניוד היואן הסיני

סוגיה נוספת שממשיכה לתפוס כותרות ונחשבת לבעייתית לכלכלה, הינה נושא ניוד המטבע המקומי. למרות הצהרות של הממשל הסיני מסוף מאי האחרון על ניוד היואן הסיני, נראה שעדיין אין שינוי ממשי בשער החליפין עם הדולר והשלטונות הסיניים ממשיכים לפעול לשם הצמדת היואן לדולר. סוגיה זו הביאה לאחרונה את ארה"ב, לחוקק חוק בקונגרס שמטרתו להקל על תהליך הטלת סנקציות על מדינות שעוסקות במניפולציה של המטבע המקומי והצמדתו באופן מלאכותי לדולר.

מאז הכרזת הממשל על ניוד היואן הסיני, רשם הרמינבי (יואן) התחזקות קלה מול הדולר של 2.2% (בתקופה של מעל 3 חודשים) ונסחר בשער של 6.69 רמינבי לדולר. הערכות בשוק מדברות על הערכת חסר של המטבע הסיני של בין 25% ל- 40% למול הדולר והשפעתו השלילית על הכלכלה האמריקאית מוערכת בהפסדים של כ- $150 מיליארד לארה"ב.


 

סיכום

כלכלת סין ביססה את מעמדה כאחת הכלכלות החשובות ביותר לצמיחה העולמית, והינה אחד השווקים העיקרים אליהן מופנות עיניי המשקיעים בכדי לבחון את קצב התאוששות הכלכלה העולמית.


נתונים כמו המשך התרחבות הייצור התעשייתי המקומי ועלייה יציבה בביקושים ליצוא הסיני, יחס האוכלוסייה התלויה הנמוך בעולם המקנה לסין את תואר השוק בעל הידיים העובדות הרבות ביותר והמשך התקרבותה ושילובה של סין בכלכלה הגלובאלית - מביאים אותנו להערכה כי ביצועי הכלכלה הסינית ימשיכו להציג תוצאות טובות גם בעתיד ובהתאם יעניקו תשואה עודפת למשקיעים בה.

למרות הערכתנו החיובית בעיקרה, עדיין יש לשים לב לאתגרים עימם מתמודדת הכלכלה הסינית והסיכונים שהובאו בסקירה זו ועדיין משפיעים על הכלכלה. 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018