רשימת תעודות סל להדפסה
 
נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

סין סקירה כלכלית - ריסון באינפלציה / דצמבר 2012

 

נתונים כלליים

אוכלוסייה: 1.344 מיליארד

תמ"ג: 7.381 טריליון דולר ארה"ב

תמ"ג לנפש: 8,400 דולר ארה"ב

צמיחה שנתית - תמ"ג ריאלי: 7.4% (רבעון שלישי 2012) ; צפי לשנת 2013: 8.6%

שיעור אינפלציה: 1.7% (אוקטובר 2012) ; צפי לשנת 2013: 3%

ריבית: 6% (אוקטובר 2012)

שיעור אבטלה: 4.1% (רבעון שלישי 2012)

מטבע: יואן סיני, 1 דולר ארה"ב = 6.226 יואן סיני

דרוג אשראי: AA- (S&P)

 

נקודות מפתח

  • הכלכלה השנייה בגודלה בעולם
  • בעלת שיעור הצמיחה הגבוה ביותר מבין הכלכלות הגדולות
  • צפי לרפורמות כלכליות כתוצאה מחילופי השלטון
  • אינפלציה מתמתנת

 


 

מעבר משוק סגור לכלכלה השנייה בגודלה בעולם

סין המדינה המאוכלסת בעולם, הפכה משוק סגור וריכוזי למעצמה כלכלית עולמית, הודות לרפורמות כלכליות שהונהגו על ידי המפלגה הקומוניסטית החל מ 1978. על אף ההתקדמות המרשימה, המעבר משוק ריכוזי המנוהל באופן מלא בידי הממשל, לשוק חופשי בדומה למדינות המערב לא הושלם במלואו. הכלכלה המקומית אמנם עברה תהליך של ליברליזציה, אך נמצאת עדיין תחת פיקוח צמוד של השלטון, הכולל התערבות ממשלתית שלעתים נוגדת את כוחות השוק.

הכלכלה הסינית צומחת בקצב מרשים בשנים האחרונות, וביססה עצמה בשנת 2010 ככלכלה השנייה בגודלה בעולם אחרי ארה"ב. את ההאצה בצמיחה ניתן לזקוף להצטרפותה של סין לארגון הסחר העולמי ב- 2001, לאחר מו"מ ארוך שנמשך כ- 15 שנה.

 

שיעור התמ"ג בכלכלות הגדולות בעולם (מיליארדי דולרים)

 

מקור: Tradingeconomics.com

 


 

הכלכלה הסינית ממשיכה לצמוח ולשמור על יציבות גבוהה

כלכלת סין צמחה ב- 7.4% (במונחים שנתיים) נכון לרבעון השלישי של 2012, שיעור הצמיחה הגבוה ביותר מבין הכלכלות הגדולות בעולם. סין חוזרת לשגשג בחודשים האחרונים הודות למדיניות כלכלית אחראית של הממשלה, שבעת המשבר הכלכלי של 2008 השיקה תוכנית תמריצים לשיקום הכלכלה, הקימה מתחמי תעשייה ואזורי סחר חופשי שסיפקו הטבות לסקטורים שונים, ופעלה לריסון האינפלציה במדינה.

יש לציין כי התפתחותם של מתחמי התעשייה ואזורי המסחר מהווים חלק משמעותי מהתמ"ג הסיני, מעודדים פיתוח כלכלי וטכנולוגי ומהווים מוקד משיכה למשקיעים זרים.

יציבותה הכלכלית של סין בולטת בעת הזו, בה שוררת אי יציבות כלכלית בעולם. מרכיבים אשר תומכים ביציבות הכלכלה הסינית הם יתרות המט"ח ושיעור החוב הציבורי הנמוך ביחס לתמ"ג. סין מחזיקה בכמות יתרות מט"ח עצומה, בשווי של כ- 3.3 טריליון דולר, נכון לרבעון השלישי של 2012. החוב הציבורי ביחס לתוצר הסתכם בשנת 2011 ב- 26%, כאשר לשם השוואה החוב לתוצר של ארה"ב הסתכם ב 103% ואילו של יפן ב 211%, הכלכלה הגדולה בעולם והכלכלה השלישית בגודלה בהתאמה.

למרות הנתונים המרשימים, יש לזכור כי החל מ 2010 מתמודדת סין עם האטה בצמיחה. גורם מרכזי להאטה זו הינו חוסר הודאות בכלכלה העולמית והיחלשות כלכלות אירופה, אשר גררו האטה בייצוא הסיני ובהשקעות של משקיעים זרים.

 

קצב צמיחה (שנתי)

 

מקור: Tradingeconomics.com

 


 

עודף מסחרי, למרות יבוא רב של חומרי גלם כתוצאה מתהליך עיור

סין עוברת תהליך עיור מסיבי, וכיום כ- 51% מאוכלוסייתה מתגוררת בסביבה עירוניות, לעומת 18% בלבד ב- 1978. תהליך העיור המואץ מצריך פיתוח תשתיות מקומיות ובנייה מאסיבית, שסין אינה יכולה לספק בעצמה. הביקוש הרב לחומרי גלם ומשאבים הנחוצים לתהליך זה מגדיל את סך ייבוא הסחורות, אשר תורם לכך שסין הינה היבואנית השנייה בגודלה בעולם.

מנגד, סין הינה היצואנית הגדולה בעולם, כאשר מירב הייצוא מתבסס בעיקר על תוצר הסקטור היצרני, כגון: מוצרי אלקטרוניקה, מכשירים רפואיים וביגוד. במאזן הסחר, נהנתה סין מעודף מסחרי בהיקף של 196 מיליארד דולר בחודש נובמבר, עודף שהוביל לאורך השנים לצבירת יתרות המט"ח העצומות.

 


 

אבטלה נמוכה והעלאת שכר המינימום

שיעור האבטלה במדינה הסתכם בחודש נובמבר ב- 4.1%, שיעור אבטלה נמוך בדומה למדינות ה- BRIC האחרות (ברזיל, רוסיה והודו). בעשור האחרון, שיעור האבטלה בסין לא חצה את רף ה- 4.3%, ונשאר יציב בין 4% ל- 4.3%.

נוסף לביקוש הטבעי לכח עבודה, ניתן לייחס את שיעור האבטלה הנמוך למדיניות הכלכלית של הממשלה ודאגתה ליצירת מקומות עבודה חדשים. פעולותיה של הממשלה בנושא זה באות לידי ביטוי על ידי עידוד ומתן תמריצים כלכליים לסקטור הפרטי, במטרה לעורר את הביקוש לעובדים.

נקודה נוספת להתייחסות הינה תוכנית הממשל להעלאת שכר המינימום בכ- 13% בשנה בממוצע, במשך חמש השנים הבאות. תוכנית זו הינה פועל יוצא של מדיניות הממשלה לעידוד הביקוש המקומי, צמצום העוני והגדלת מעמד הביניים, כחלק ממאמציה להקטנת אי השוויון.

 

שיעור אבטלה

מקור: Tradingeconomics.com

 


 

האטה באינפלציה

לאחר עליה מתמשכת באינפלציה, הצליח הממשל לרסן באופן מהותי את קצב עליית המחירים. הקיטון בשיעור האינפלציה מרמה של 6.5% בתחילת החציון השני של 2011,  לשיעור של כ- 1.7% בחודש אוקטובר, מהווה תעודת כבוד לכלכלה הסינית, אשר התמודדה עם לחצים אינפלציוניים שנבעו מעליית מחירי המזון, הנדל"ן והיצע הכסף הרב.

הממשל החליט להקטין את הביקוש לשוק הנדל"ן ע"י שורה של הגבלות וכל זאת על מנת להימנע ממצב של התפוצצות בועה בדומה לארה"ב, גם במחיר של פגיעה זמנית בשיעור הצמיחה. בנוסף, הבנק המרכזי הגדיל את יחס הרזרבה, אשר הקטינה את כמות הכסף בשוק. גם התחזקותו של המטבע המקומי תמכה בהתמתנות הלחצים האינפלציוניים ע"י הוזלת המוצרים המיובאים.

לאור שיעור האינפלציה הנמוך, נראה כי סין תעמוד ביעד האינפלציה שהציב הבנק המרכזי, המסתכם בכ- 4% (שיעור נמוך משמעותית מביתר מדינות ה- BRIC). לשם השוואה, שיעור האינפלציה הממוצע בכלכלות אלו הסתכם ב 6.46%, נכון לאוקטובר.

 

שיעור אינפלציה

 מקור: Tradingeconomics.com

 

בתגובה לקיטון באינפלציה מתחילת החציון השני של 2011, הודיע הבנק המרכזי על הורדת הריבית בכ- 0.56% בחודש יוני לשיעור של כ- 6%, הנותר גם כיום (נובמבר). האינפלציה הנמוכה מאפשרת לקובעי המדיניות מרווח פעולה מוניטארי לטובת ייצוב הכלכלה ובלימת ההאטה בצמיחה.

 


 

חילופי שלטון וציפייה לרפורמות כלכליות

במהלך נובמבר 2012 התכנסה בבייג'ין המפלגה הקומוניסטית לועידת  חילופי שלטון. בתום הועידה הוחלט כי במרץ 2013 יירש שי ג'ינגפינג את הנשיאות במקומו של הנשיא המכהן, סו-הו ג'ינטאו. תהליך חילופי השלטון בסין מתרחש אחת ל- 10 שנים, ולא אחת במהלך הפעמים הקודמות ניצל הנשיא הנכנס את כניסתו לתפקיד להנהגת רפורמות פוליטיות וכלכליות.

הציפיות מההנהגה החדשה גבוהות, ועל פי ההערכות, הנשיא הנכנס יוביל רפורמות כלכליות, אשר ייתמכו במעבר לשוק חופשי יותר ויתמכו בצמיחה. במידה והתחזיות יתממשו, הרפורמות עשויות לכלול הפחתת כוחם של התאגידים בבעלות המדינה, עידוד צמיחת הסקטור הפרטי, ניוד מלא של היואן אל מול הדולר, הגברת התחרותיות במשק וצמצום הפיקוח הממשלתי על הנעשה בכלכלה.

 


 

סיכום

למרות היציבות הכלכלית, סין מתמודדת כיום עם האטה בצמיחה שעשויה להימשך ללא ביצוע רפורמות כלכליות. האצת הצמיחה הינה מרכיב חיוני להמשך יציבות הכלכלה העולמית, שמושפעת מאוד מקשרי המסחר עם סין. עקב כך, עיני העולם נשואות אל ההנהגה החדשה בתקווה שהיא תקבל את ההחלטות הנכונות.

 בשנים הקרובות תיבחן יציבותה של הכלכלה הסינית, אשר תאלץ להתמודד עם אתגרים רבים. בין אתגרים אלו נמנים הזדקנות האוכלוסייה, האטת הצמיחה בייצוא ומיעוט ההשקעות הזרות. אתגר נוסף לכלכלה הינו הימנעות ממצב בו עליית השכר הממוצע תגרום לעליית מהותית במחירי המוצרים המיוצאים, וכתוצאה מכך תמצא עצמה סין מתקשה להתמודד מול יצואניות זולות יותר.

למרות האתגרים העתידיים, קביעת מדיניות כלכלית נכונה ואחראית תתמוך בהמשך היותה של המדינה המאוכלסת בעולם מעצמה כלכלית, אשר מהווה גורם מייצב ומאזן לכלכלה העולמית ואשר ממשיכה את דרכה על מנת להפוך לכלכלה הגדולה בעולם. 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
יפן- סקירה כלכלית / פברואר 2018  


גרמניה- סקירה כלכלית/ ינואר 2018  


קיצוץ המיסים האמריקאי יוצא לדרך, האם מלחמת המיסים בפתח? / ינואר 2018