נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

יפן סקירה כלכלית - האם נגמר השוק הדובי? / נובמבר 2010

 

יפניתאוכלוסייה: 127 מיליון נפש

שיעור ילודה: 7.5 לידות לאלף איש

תמ"ג שנתי: 5.7 טריליון דולר ארה"ב (הערכות ל- 2010)

תמ"ג לנפש: 40,500 דולר ארה"ב

צמיחה שנתית: 2.8% (הערכות קרן המטבע ל- 2010)

אינפלציה (12 חודשים אחרונים): 0.6%-

שיעור ריבית: 0%

שיעור אבטלה: 5%

שער חליפין: 82 ין לדולר ארה"ב

דירוג אשראי: AAA

 


 

נקודות עיקריות

  • נתונים על צמיחה גבוהה ברבעון השלישי של 2010, בקצב רבעוני של 0.9% ובקצב שנתי של 3.9%
  • שיעור הריבית והתשואות על האג"ח הממשלתי בשפל
  • רמת החוב הציבורי הגבוהה בעולם
  • הכלכלה היפנית רשמה 2 עשורים של חוסר צמיחה ודפלציה
  • כלכלה מבוססת יצוא עם חברות מובילות בתחומי הרכב והאלקטרוניקה
  • שיעור הילודה ברמה נמוכה עולמית, הביא לירידה בסך האוכלוסייה
  • רמת הפסימיות הגבוהה וסימנים חברתיים מעידים על אפשרות לשינוי מגמה

 

רקע כללי

יפן הינה מדינת איים בצפון האוקיינוס השקט ליד יבשת אסיה. למרות גודלה הבינוני מבחינת שטח, הרי שכלכלת יפן הינה ה- 3 בגודלה בעולם במונחי תוצר. בראש המדינה עומד הקיסר, אולם הוא מהווה סמל בלבד, כאשר המדינה מנוהלת באמצעות חוקה דמוקרטית על ידי ממשלה נבחרת. לראשונה מזה 55 שנים, בשנת 2009 עלתה לשלטון המפלגה הדמוקרטית, לאחר שניצחה בבחירות את המפלגה הליברלית דמוקרטית, שעמדה בשלטון ברציפות מאז משנת 1955.


 

כלכלת יפן

הכלכלה היפנית מתבססת על שיתוף פעולה הדוק בין השלטונות והסקטור התעשייתי, הוצאה ביטחונית נמוכה מאוד ודגש על חינוך. בנוסף התמקדות בטכנולוגיות עילית ותהליכי שיפור מתמידים, עזרו לקדם את יפן בצורה מהירה מאז מלחמת העולם השנייה, והפכו אותה למובילה עולמית בתחומי הרובוטיקה, הננו-טכנולוגיה ומוצרי צריכה אלקטרוניים. אלא שבשני העשורים האחרונים מדשדשת הכלכלה היפנית במקום, על רקע התפוצצות בועת הנדל"ן אשר התפתחה בה בסוף שנות ה- 90. בעקבות אירוע זה, חלה נסיגה משמעותית בתוצר, שהביאה להתפתחות דפלציה עמוקה במדינה, דבר שלא קרה במדינה מערבית מאז השפל הגדול בשנות ה- 30 ועד המשבר של 2008. בשנים האחרונות, שיעור הצמיחה השנתי ביפן עומד על כ- 1% בממוצע, נמוך משמעותית מן הצמיחה בעולם בכלל ובאסיה בפרט.

 

צמיחת התמ"ג ביפן- 8 שנים אחרונות

 

יפן - תוצר צמיחה

מקור: הבנק המרכזי של יפן, דוח מוניטארי, נובמבר 2010.


 

עם זאת, רמת החיים ביפן היא מהגבוהות בעולם, עם תמ"ג לנפש של כ- 40 אלף דולר בשנה וזאת עקב שיעור פריון עבודה גבוה, רמת תשתיות מפותחת וחוזקו של המטבע המקומי.

 

יפן תוצר

 

התעשייה ביפן מהווה כרבע מהתוצר המקומי, בעוד סקטור השירותים תורם את היתר. עקב הירידה בביקושים המקומיים, ביססה יפן את כלכלתה על ייצוא, כאשר הסקטורים המובילים הם הרכב, האלקטרוניקה והרובוטיקה. חברות ענק כגון: טויוטה, הונדה, סוני וטושיבה הפכו למובילות עולמיות בשווקים שלהן, תוך שהן מציגות מוצרים איכותיים, חדשניים ותחרותיים מבחינת מחיר. כאמור, הצלחתן של חברות אלו הביאה את יפן לעודף קבוע במאזן המסחרי של המדינה, דבר שתומך ביציבות המטבע ומקטין את עלויות המימון.

 

יפן מאזן סחר


 

אינפלציה ושערי ריבית

כפי שכבר ציינו, משבר הנדל"ן הוא שהביא להתפתחות דפלציה, שהתבטאה בירידת מחירים מתמשכת ועמוקה. שיעור האינפלציה נותר שלילי במשך תקופות ארוכות, כאשר הצרכנים דוחים רכישות מתוך הכרה שמחירי המוצרים יהיו נמוכים יותר בעתיד. בניסיון לעודד את הצרכנים והחברות לשוב ולצרוך, הוריד הבנק המרכזי ביפן את הריבית הנומינאלית אל מתחת ל- 1% בשנה, כאשר בשנים האחרונות הריבית אפסית.

 

יפן - אינפלציה


 

שוק העבודה

שוק העבודה ביפן הינו ייחודי ביחס למדינות המערב. במדינה קיים נוהג של תעסוקה לכל החיים. כלומר, קיימת מחויבות הדדית בין העובד לחברה, אשר נמשכת בכל שנות העבודה של העובד היפני. עובד שמצטרף לחברה, ימשיך לעבוד בה עד יציאתו לפנסיה, תוך שהוא מציג מוסר עבודה גבוה, לצד העמדת צורכי המעסיק בראש מעייניו. בתמורה, יעשה המעסיק כל שביכולתו בכדי לשמר את העובד, ולהימנע מפיטורים גם בתקופות קשות. עובדה זו גורמת לקשיחות מסוימת בשוק העבודה, כאשר חברות אינן נוטות לפטר עובדים לא יעילים, וכן חסרה ניידות עובדים בין האזורים השונים במדינה. מאידך, שיעור האבטלה הינו נמוך מאוד. בעקבות המשבר האחרון עלה שיעור האבטלה הרשמי לכ- 5%, שיעור אבטלה שבמונחים מערביים עדיין מוגדר כנמוך.

 

רמת האבטלה ביפן ויחס הצעות עבודה למחפשים

יפן - אבטלה

מקור: הבנק המרכזי של יפן, דוח מוניטארי, נובמבר 2010.


 

הין היפני

עקב הורדת הריבית לרמה אפסית, הפך הין היפני בתחילת העשור, למטבע ה- Carry Trade העולמי. משקיעים בעולם נהגו ללוות כספים בהצמדה לין ובריבית נמוכה ולרכוש נכסים שונים, אשר הניבו תשואה גבוהה משמעותית. פעולה זו, הביאה להיחלשות מתמשכת של המטבע המקומי, מה שסייע לייצוא ושמר על התוצר היפני מפני צניחה בשנות הדפלציה.

בעקבות המשבר הפיננסי של 2008, נאלצו אותם משקיעים לסגור את הפוזיציות שלעיל, דבר שהוביל להתחזקות הין בכ- 50%, עד לשיא של 15 שנה ברמה של 80 ין לדולר ארה"ב. התחזקות זו פגעה קשות בייצואניות היפניות והביאה את הבנק המרכזי להתערב בשוק המט"ח, לראשונה מאז 2004.


 

התפתחות החוב במדינה

בניסיון לחלץ את המשק המקומי מן הדפלציה, יזמה הממשלה תוכניות תמריצים שונות. תוכניות אלו יצרו גירעון תקציבי כרוני, שבשיאו הגיע לכ- 12% מהתמ"ג. הריבית הנמוכה בשוק המקומי ופשיטות הרגל הרבות בסקטור הפרטי, הפכו את האג"ח הממשלתיות לנכס הפיננסי המבוקש ביותר בשוק, כשבשנים האחרונות נסחר אג"ח ממשלתי ל- 10 שנים, בתשואה ממוצעת של 1.5%.

 

יפן - אגח ממשלתי

 

הביקוש הרב לאג"ח ממשלתי, הביא לעלייה בגיוסי החוב, כך שכיום רמת החוב הציבורי עומדת על 200% מן התוצר, הרמה הגבוהה בעולם. בנוסף, תרמה הריבית הנמוכה לעלייה חדה של המינוף בקרב צרכנים וחברות, תוך צמצום שיעור החיסכון וההתחייבויות צמודות המדד לשפל.


 

מגמות באוכלוסיה

שני עשורים של חוסר צמיחה ודפלציה עם השלכות חברתיות משמעותיות, הביאו לשינוי דרמטי בהתפלגות האוכלוסייה היפנית. שיעור הילודה צנח ל- 7.4 לידות לכל אלף איש – מהנמוכים בעולם וזאת על רקע הפסימיות ביחס לעתיד, אך מאידך תוחלת החיים עלתה משמעותית. שילוב מגמות זה, לצד הגירה שלילית למדינה, הביאו להתכווצות באוכלוסיית יפן. בשנת 2010 צפויה כמות האזרחים לרדת בכרבע אחוז - הנתון הגרוע מבין המדינות המפותחות. בנוסף, מגמות אלה העלו את הגיל החציוני ביפן ל- 44 שנים.


 

סיכום

שני "העשורים האבודים" שינו משמעותית את כלכלת יפן. הפסימיות והחשש מן העתיד הביאו לשינויים דרמטיים במאפיינים החברתיים של האוכלוסייה, דבר שמתבטא גם באלמנטים שונים של הכלכלה.


ממדינה צומחת ומתחדשת, הפכה יפן למדינה מבוגרת, עם ירידה מתמשכת בשיעורי הילודה ולאחרונה אף ירידה בכמות האוכלוסייה. האזרחים שנכוו מן הירידה המתמשכת בשוק ההון המקומי (ירידה של 85% ריאלית מאז השיא), מעדיפים להתבצר באג"ח הממשלתיות הנומינאליות למרות התשואות האפסיות.


הכלכלה המקומית, שנאלצה להתמודד עם הירידה בביקושים הפכה מוטת יצוא, כשהיא מובלת על ידי ענקיות עולמיות בתחום הרכב והאלקטרוניקה. הממשלה ניצלה את הריבית הנמוכה לשם גיוס כספים והפעלת תוכניות תמריצים גדולות לכלכלה.


מחד, רמת המינוף הגבוהה מעוררת חשש לגבי היכולת של יפן להחזיר את חובותיה. מאידך, לממשלה ולבנק המרכזי נוצרה אפשרות להפתיע את הציבור וליצור אינפלציה, וזאת באמצעות תוכניות תמריצים חדשות והדפסת כספים. אינפלציה שכזו יכולה לשחוק את החוב הציבורי הגבוה. בנוסף, תביא עליית המחירים להיחלשות הין, דבר שיגדיל את רווחיות היצואנים וישיב את הצמיחה למדינה. 
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018