נתוני שווי הוגן יומיים
 
 


  * תעודות סל עם מחזור המסחר הגבוה ביותר  
 
 

מדינות ה- BRIC (ברזיל, רוסיה, הודו וסין) / אוקטובר 2010

 

בריקעם סיום המשבר הפיננסי והכלכלי החמור בעולם מזה עשרות שנים, אפיקההשקעה בסל מדינות ה- BRIC, נהנה מאהדת משקיעים ומפגין ביצועי יתר על פני המדינות המפותחות. התוצרהמשותף של מדינות ה- BRIC, הכולל את ברזיל, רוסיה, הודו וסין, מהווה כשליש מהצמיחהבתוצר העולמי.

מדינות הבריק על פי תחזיות של כלכלנים רבים צפויות לצמוח בקצב מהיר בשנים הקרובות.

ישנן אף הערכות כי בשנת 2025, התוצר של מדינות הבריק
ישתווה לתוצר
של מדינות ה- G7, לפי קצב צמיחה של 6% לשנה מול 2% לשנה.

הנתונים המגיעים בעת האחרונה עם ההתאוששות הכלכלית בעולם
מצביעים על כך
שהיציאה של מדינות ה- BRIC מהמשבר העולמי הינה מהירה יותר מזו של השווקים המפותחיםובראשם ארה”ב ואירופה. יתר על כן, ההערכות הן כי זוהי מגמה ארוכת טווח שתתרום לאיזוןשבין הכלכלות של המדינות המתפתחות והמפותחות. הגורמים העיקריים שצפויים להניע את הצמיחהבמדינות ה- BRIC ולתרום באופן משמעותי לצמיחה הגלובלית, הינם הגידול בצריכה הפרטיתהמקומית וההשקעה בתשתיות.


למרות השוני שבין כלכלות מדינות ה- BRIC השונות נוצרו יחסי הדדיות ביניהן, כאשר ברזיל ורוסיה העשירות במשאבי טבע שוניםמספקות את צרכיהן ההולכים וגדלים של הסינים וההודים. הצמיחה המואצת בשווקים מתעוררים ובמדינות ה- BRIC בפרט, ממחישה את השינוי הדמוגרפי אותו חווה הכלכלההעולמית. משקיעים בינלאומיים סבורים, כי בכל הנוגע לפוטנציאל הצמיחה בשווקיםהמתעוררים - "השמיים הם הגבול", לאור הפרמטרים הכלכליים התומכים בצמיחה כלכלית ארוכתטווח במדינות אלו. חשוב לזכור, כי אוכלוסיית מדינות ה- BRIC המסתכמת לכ- 2.8 מיליארד נפש, גדולה פי שניים וחצי מאוכלוסיית מדינות ה- OECD.


כלכלות מדינות ה- BRIC מאופיינות בשילוב של תהליכים דמוגרפים פנימיים בכל מדינה, זרימת הון זר ועלייהבפריון ובהיצע העבודה. בנוסף, המשך הגירה המונית מהכפרים למרכזי הערים, השקעותממשלתיות בתשתיות ויישום רפורמות כלכליות, תוך שמירה על משמעת פיסקאלית, מגלמיםהזדמנויות צמיחה אדירות בשווקים אלו.


מדינות ה- BRIC היו בעיצומה של פריחה כלכלית טרם המשבר הכלכלי. השפעות המשבר הפיננסי העולמי לא פסחו על ארבע מדינות אלו. רוסיה סבלה מירידת מחירי הנפט, בריחת משקיעים וירידה מאסיבית ביתרות מטבע החוץ שלה. סין נפגעה מירידת הצריכה בארה"ב ופגיעה ביצוא. הודו נפגעה מהאטה בהזמנות מענפי השירותים, וברזיל נפגעה גם היא מירידת מחירי הסחורות ופגיעה ביצוא. עם זאת, מדינות הבריק הראו התאוששות מרשימה כבר במחצית השנייה של 2009 וכיום הן הקטר שמוביל את הצמיחה העולמית.


בשנת 2011 צפוי שעיקר התרומה לצמיחה העולמית תגיע מהשווקים המתעוררים וממדינות ה- BRIC בפרט. המדינות המתפתחות צפויות להציג צמיחה של כ- 5.9% בשנת 2011 ו- 6.1% בשנת 2012, בעוד שהמדינות המפותחות צפויות להציג צמיחה של 2.3% ו- 2.4%.


היציאה של מדינות הבריק מהמשבר העולמי מתבססת, בין היתר, על הגידול בביקושים המקומיים. כתוצאה מכך היבוא של מדינות הבריק גדל בשיעורים גבוהים לעומת היבוא שך המדינות המפותחות. סין למשל,
חזרה לייבא בהיקפים של טרום המשבר ואילו ארה"ב ייבאה בשנת 2010 כ-20% פחות מאשר בשנת 2008. היבוא של מדינות הבריק מונע ע"י הגידול של הביקושים המקומיים ובראשם הצריכה הפרטית וההשקה בתשתיות.

ההערכות האופטימיות הינן שהגידול בצריכה הפרטית במדינות המתפתחות תפצה על הירידה בצריכה הפרטית המדינות המפותחות. הגידול בצריכה הפרטית הינה מגמה ארוכת טווח, זאת בשל, תהליכי העיור במדינות המתפתחות וגידול בהיקפי מעמד הביניים. ההערכות ששני מיליארד איש יתווספו למעמד הביניים עד שנת 2030 והם יהוו כ- 30% מאוכלוסיית העולם. מיותר לציין שמרביתם מהודו וסין ואת ההשפעה החיובית של ביקושים אלו על הכלכלות של ברזיל ורוסיה. מעמד ביניים מוגדר כתוצר לנפש של כ- 6,000 - 30,000 אלף דולר בשנה.

סין בעלת תוצר לנפש של כ- 6,000 דולר לשנה, והודו בעלת תוצר לנפש של כ- 3,000 דולר בשנה. כל גידול בתוצר לנפש יוצר מכפלה אדירה בגלל כמות האנשים והביקושים שלהם לסחורות.

גורם מאיץ נוסף של הצמיחה במדינות הבריק הינו השקעות בתשתיות - כבישים, מסילות, תקשורת, השקיה ואנרגיה. השקעה זו הכרחית על מנת לתמוך בגידול האורבני של מדינות אלו.

 

 


 

 

כלכלת ברזיל

 

דגל ברזיל

אוכלוסיה: כ-192 מיליון.

תמ"ג לנפש: 10,304 $ לנפש.

שיעור צמיחת התוצר (צפי): 2010- 7.1%, 2011- 4.2%.

אינפלציה: 2010- 4.5%

ריבית: 10.75%

שיעור אבטלה: 2010- 6.7%

דירוג אשראי: (S&P) -BBB

 

 

ברזיל נמנית על רשימת עשר הכלכלות החזקות בעולם. ברזיל מבורכת במשאבים רבים, הכוללים חקלאות עשירה ומינרלים רבים הכוללים מאגרי ברזל, מנגן, ניקל, נחושת, עופרת, זהב ועוד. ברזיל הינה היצרנית הגדולה בעולם של קפה וקני סוכר, ויצואנית מובילה של קקאו, פולי סויה, מיץ תפוזים, פירות טרופיים, טבק ועוד. כמו כן, משקיעה המדינה רבות בפיתוח אנרגיה חלופית, אשר ממנה מופק כיום למעלה מ-90% מהחשמל בברזיל.

בין התעשיות המובילות בברזיל ניתן למנות את תעשיית הרכב והחלפים, הטקסטיל, הכימיקלים, עופרת, ברזל ועוד. ברזיל החלה בתהליך ייצוב כלכלי ביולי 1994 עם יישום תוכנית "פלאנו ריאל". במסגרת התוכנית עברה הכלכלה הברזילאית שורה של רפורמות מבניות, אשר עיקרן בא לידי ביטוי בהפרטת חברות ממשלתיות (בעיקר פלדה ותקשורת) ופתיחת השוק המקומי בפני משקיעים זרים

. עד לסוף 2003, הכניסה תוכנית ההפרטה הברזילאית לקופת המדינה כ- 90 מיליארד דולר והאינפלציה במדינה, שהרקיע שחקים בשנים בעברו, ירדה לרמה של כ- 4.3% בשנת 2009 ולרמה של כ- 4.9% נכון לבפטמבר 2010. כיום ברזיל הינה מהכלכלות הגדולות והצומחות בעולם, בשנת 2011 צפויה ע"פ ההערכות להיות הכלכלה השביעית בגודלה בעולם, כשפתיחת השוק והצלחת תוכנית "פלאנו ריאל", הביאו לצמיחה מואצת ולהכפלת הסחר עם מדינות העולם.


 

האוכלוסיה העירונית ההולכת וגדלה בברזיל, אחראית לכ- 75% מהתמ"ג. ביולי האחרון העמיד הבנק העולמי
הלוואה של מיליארד דולר לעיר ריו דה ז'נרו, הלוואה שמטרתה לדחוף את צמיחת הכלכלה ושיפור השירותים החברתיים בייחוד באזורים העניים. הרגולציה הנוקשה בברזיל בכל הנוגע למערכת הבנקאית, הובילה לכך שברזיל אינה מושםעת ישירות מהמשבר הנוכחי בכל הקשור לקשיי נזילות של הבנקים המקומיים.

לאחר שסיימה את שנת 20008 עם צמיחה של 5.1%, התכווצה הכלכלה הברזילאית בכ- 0.2% במהלך שנת 2009, את 2010 צפויה כלכלת ברזיל לסיים בצמיחה של 7.1% ולהמשיך להציג צמיחה חיובית של 4.2% בשנת 2011. הצמיחה בשנת 2011 תתבסס, בין היתר על הביקוש לסחורות- מתכות,נפט ואנרגיה. ההתקדמות האדירה שעברה הכלכלה המקומית זוכה להכרה עולמית, כשריו דה ז'נרו זכתה באירוח האולימיאדה בשנת 2016, כשבשנת 2014 יתקיים בברזיל טורניר המונדיאל. שני אירועי ספורט אלו, אשר הינם אירועי הספורט הגדולים בעולם צפויים להזרים סכומי עתק לכלכלה המקומית.

 

 


 

 

כלכלת רוסיה

דגל רוסיה

 

אוכלוסיה: כ-141 מיליון.

תמ"ג לנפש: 15,923 $ לנפש.

שיעור צמיחת התוצר (צפי): 2010- 4.25%, 2011- 4.1%.

אינפלציה: 2010- 6.1%

ריבית: 7.75%

שיעור אבטלה: 6.8%

דירוג אשראי: (S&P) BBB

 

רוסיה נהנית בשנים האחרונות מתהליכי הגלובליזציה החלים בעולם, אשר תורמים רבות לצמיחת כלכלתה, המשופעת בנפט וסחורות, אשר מחיריהן האמירו חדות בשנים האחרונות ותרמו לצמיחה שנתית ממוצעת של 7% מאז המשבר הפיננסי החמור בשנת 1998 . מנועי הצמיחה בשנים הראשונות שלאחר המשבר היו מחירי הנפט לצד חולשת הרובל המקומי, אולם משנת 2003 ואילך, הצמיחה ברוסיה מתבססת גם על גידול בשירותים, בהשקעות הקפיטליות ובצריכה הפרטית. לרוסיה כלכלת נפט משגשגת. רוסיה הינה יצרנית הנפט הגדולה בעולם ויצואנית הנפט השנייה בעולם לאחר סעודיה. באמתחתה כ- 9% מסך מאגרי הנפט בעולם וכ- 27% מעתודות הגז הטבעי, כשהנפט והגז ברוסיה מהווים למעלה מרבע מהתמ”ג. בנוסף, לרוסיה משאבי טבע רבים המתבטאים במחצבים שונים ומינרלים טבעיים כגון: זהב, כסף, נחושת, אלומיניום, גז טבעי ועוד, כך שעליית מחירי הנפט והסחורות בשנים האחרונות, סייעה רבות לשגשוג כלכלתה של רוסיה, להגברת הייצוא, לגידול ניכר בתמ”ג ולעלייה מרשימה בצריכה הפרטית מחד ולצמצום האבטלה מאידך.


רוסיה פתחה את שנת 2008 בצמיחה מואצת לאור העלייה החדה במחירי הסחורות, האצה בצריכה הפרטית ועלייה בהשקעות בנדל”ן במדינה. אולם, המשבר הכלכלי שהחריף, תלותה הרבה של רוסיה ביצוא, ירידת מחירי הסחורות והנפט ויציאת המשקיעים הזרים גרמו לתוצר בשנת 2009 להתכווץ בכ- 7.9%. התאוששות בכלכלה הרוסית החלה במחצית השניה של 2009, והמשיכה ב 2010 בעקבות חידוש אשראי הדרגתי, עליה בצריכה, ירידה ברמת האבטלה, מרמה של 9.2% בתחילת 2010 לכ- 6.8%, והתייצבות הרובל המקומי, לאחר ירידתו הניכרת במהלך 2009. קרן המטבע הבינ”ל, צופה כי כלכלת רוסיה תסיים את שנת 2010 בצמיחה של 4.25% , צמיחה איטית יחסית לשאר מדינות הבריק, רוסיה כיצואנית החיטה השלישית בגודלה בעולם סבלה משריפות רבות בקיץ האחרון, אשר כילו כמעט 40 אחוז מסך יבולי החיטה והדגנים האחרים של המדינה. שנת 2011 צפויה להסתכם בצמיחה של כ- 4.1% צמיחה זו נשענת על הביקוש לאנרגיה וסחורות.

 

 

 

 


 

כלכלת הודו

 

דגל הודו

 

אוכלוסיה: כ-1.16 מיליארד.

תמ"ג לנפש: 2,946 $ לנפש.

שיעור צמיחת התוצר (צפי): 2010- 7.7%, 2011- 8.4%.

אינפלציה: 2010- 11.25%

ריבית: 5%

שיעור אבטלה: 2009- 7.3%

דירוג אשראי: (S&P) -BBB

 

 

 

הודו הינה הדמוקרטיה הגדולה בעולם והינה השביעית בגודלה בעולם בשטחה אך השנייה בגודל אוכלוסייתה. הודו מהווה מוקד להשקעות של מיליארדי דולרים רבים על ידי משקיעים וקונצרנים שונים ברחבי העולם. כלכלת הודו נמצאת במגמת צמיחה, הודות לרפורמות כלכליות שהוכרזו ע”י מפלגת הקונגרס עוד בשנת 1991 . קצב הצמיחה של הכלכלה המקומית גדל מרמה של כ- 6% בשנה בתחילת שנות ה- 2000 לכ- 8% ואף למעלה מכך בשלוש בשנים 2005-2007, עקב התאוששות הכלכלה העולמית וענף ההיי-טק בפרט. המשבר העולמי הנוכחי, הביא להאטה ניכרת בהשקעות הזרות במדינה וקצב הצמיחה הואט לכדי 6.4% בשנת 2008 ו 5.6% בשנת 2009. במאי 2009 נבחר הקונגרס הלאומי ההודי לקדנציה נוספת של 5 שנים, הקונגרס ההודי הצליח לזכות במנדט גדול עוד יותר מהמנדט שזכה בבחירות הקודמות ב 2004- . מנדט זה מאפשר לממשלה להעביר ביתר קלות רפורמות כלכליות והפרטות שיספקו יותר הזדמנויות למשקיעים הזרים.


מגזר השירותים מהווה כ- 53% מהתמ”ג, המגזר התעשייתי 29% והמגזר החקלאי כ- 18%, למרות שמעסיק כ- 60% מכח העבודה. את צמיחתה המהירה של הודו ניתן לייחס בעיקר לענף השירותים, המהווה כיום כמחצית מהמשק ההודי.


מהפכת ה- IT (טכנולוגיית המידע) הובילה להשקעות רבות במרכזי פיתוח ושירות במדינה ולהכשרתם של מיליוני עובדים הודים בתחום שירותי התוכנה. יציאת העולם המערבי מהמיתון אליו נקלע ב- 2008 עשוי לתמוך במיוחד בהודו, המספקת מגוון רחב של שירותים לכלכלות המערב.


הודו הינה מדינת “עולם שלישי” בה קיים מחסור אדיר בתשתיות. הצמיחה המהירה בכלכלת הודו, הביאה לצמיחה של מעמד הביניים במדינה ולעלייה משמעותית בצריכה הפרטית וברמת החיים, אשר מובילים לזרם השקעות הוניות אדירות המופנות אל תת-יבשת זו על ידי משקיעים זרים. במהלך 2010 ההשקעות בהודו עלו בקצב של 17.7%, הגבוה ביותר מאז 2007 .


הייצור בתעשייה עלה בכ- 16.3% ונתמך בהתרחבות המהירה של ענפי המסחר, המלונאות, התחבורה והתקשורת. על פי תחזיות הצמיחה של קרן המטבע העולמית הודו צפויה לסיים את שנת 2010 בצמיחה של כ- 7.7%, בשנת 2011 צפויה הודו להציג צמיחה של כ- 8.4%, הצמיחה תתבסס על השקעה מאסיבית בתשתיות לצד המשך הגידול של ענף שרותי התכנה.


הממשל ההודי מתכנן להשקיע כ- 500 מיליארד דולר בתשתיות בחמש השנים הקרובות . חלק לא
מבוטל מהשקעה זו ינותב להשקעות בתשתיות הסקטור החקלאי המעסיק כ- 60% מכח העבודה של המשק ההודי. אין ספק שהשקעות אלו יתרמו לצמיחה ולגידול בצריכה הפרטית המקומית.

 

 

 

 


כלכלת סין

דגל סין

אוכלוסיה: כ-1.34 מיליארד.

תמ"ג לנפש: 5,971$.

שיעור צמיחת התוצר (צפי): 2010- 10%, 2011- 9.6%.

אינפלציה: 2010- 3.5%

ריבית: 5.31%

שיעור אבטלה: 2010- 4.2%

דירוג אשראי: (S&P) +A

 


 

סין הינה בעלת האוכלוסיה הגדולה בעולם. כלכלתה של סין שינתה את פניה מאז מדיניות הפתיחות הכלכלית, אותה הנהיג שיאו פינג בשנות ה- 80, אשר הובילה את סין לפיתוח מואץ ולשילוב בין מפעלים ממשלתיים, לצד יוזמות פרטיות והתפתחות סקטורים בהתאם לצרכי השוק. כחלק מהתוכנית, הוקמו אזורי פיתוח כלכלי מיוחד, אשר התוו את הדרך להתפתחותם של אזורים המתאפיינים בתעשיות שונות, להם הוענקו תמריצים והטבות מס, על מנת למשוך אליהם השקעות זרות.

במשך הזמן התרחבה הרפורמה ושינתה את פני הכלכלה הסינית. מפעלים וחברות בבעלות ממשלתית עברו תהליכי הפרטה, אחרים הונפקו בבורסה המקומית או בבורסות זרות, הסקטור הפרטי התפתח ויזמים רבים החלו לפעול בסין.

סין הפכה לכח כלכלי מניע לאחר הצטרפותה לארגון הסחר העולמי בשנת 2001 וכיום יש לה עודף מסחרי עם ארה”ב ורזרבות מט”ח אדירות.

בכדי לשמור על היתרון התחרותי ותוצרת זולה לאורך זמן, הבנק המרכזי של סין דואג להחלשה קבועה של המטבע הסיני, באמצעות קיבועו למחיר הדולר, עם זאת ביולי האחרון הודיעה סין על כוונתה לאפשר בהדרגתיות ניוד שער החליפין של המטבע המקומי כנגד הדולר, הודעה זאת יצאה על רקע לחץ בינלאומי בהובלת ארה”ב לאפשר תיסוף של היואן מול הדולר, ובכך להגדיל את כדאיות היצוא האמריקני. חברי ממשל וקונגרס אף איימו בהטלת מכסים על תוצרת סינית בכדי לצמצם את הגירעון המסחרי של ארה”ב מול סין. גורמים נוספים לניוד היואן כנגד הדולר, הם התפתחות לחצים אינפלציוניים בסין שחייבו את הבנק המרכזי למתן את הגדלת בסיס הכסף, כלומר להקטין את רכישת הדולרים מן היצואנים.

כלכלת סין הינה הצומחת ביותר בעולם עם צמיחה שנתית ממוצעת של למעלה מ- 9% מאז שנת 2000. בין השנים 2004-2007 צמחה כלכלת סין בקצב שנתי ממוצע של למעלה מ- 11% והפכה לכלכלה השניה בגודלה בעולם. בעקבות המשבר הכלכלי העולמי, האטה צמיחת סין לכדי 9.6% בשנת 2008 ו- 9.1% בשנת 2009 וצפויה לצמוח מעבר ל- 10% עד סיום שנת 2010, בשנת 2011 צפויה סין לצמוח בכ 9.6%- . חשוב לציין, שסין הייתה מבין המדינות הראשונות שהראו סימני התאוששות מהמשבר העולמי זאת הודות לחשיפתה הנמוכה של סין למכשירים פיננסיים מתוחכמים ומעבר לכך הודות לתכנית התמריצים של הממשל הסיני כ-585 מיליארד דולר. תוך הרחבה של היקפי האשראי. התכנית הממשלתית התרכזה בעיקר בהשקעה בתשתיות. מבין המטילים ספק בהתאוששות של הכלכלה הסינית יש הטוענים שהיא מתבססת על סיוע ממשלתי. אך להבדיל מהמשקים במערב, הנתונים המגיעים מסין, מצביעים על גידול והתאוששות מרשימה של הצריכה והביקוש הפרטי. הגידול בהשקעות ובצריכה הפרטית, ימשיכו להוות את מנועי הצמיחה העיקריים של הכלכלה הסינית בשנים הבאות.

 


 

 

לסיכום

כלכלות הבריקהשקעהב- BRIC מאפשרת חשיפה לארבעת השווקים המתעוררים הגדולים והמשמעותיים בעולם. מדינות ה- BRIC נחלקות לשתיים, בעוד רוסיה וברזיל העשירות במשאבים ואוצרות טבע הינןיצואניות גדולות של חומרי גלם, הרי שסין והודו משמשות כרצפת הייצור וספקיותהשירותים של העולם המערבי.


שווקי ה- BRIC צומחים לאורך השנים האחרונות בקצב מואץ ביחס לשאר כלכלות העולם ונהנים, הן מתקציבי פיתוח אדירים ומבול של השקעות זרות בהיקפים חסרי תקדים והן מעלייה ניכרת במעמד הביניים, בעיקר בסין והודו, אשר תורם לגידול ניכר בצריכה הפרטית ובפריון העבודה.


המשבר העולמי לא פסח על כלכלותמדינות ה- BRIC, אשר הוכיחו כי אינן חסינות. יחד עם זאת, ניתן לראות כברכיום עם יציאת כלכלות העולם מהמיתון, כי השווקים המתעוררים שבים לצמוח בקצביםמהירים משמעותית מאלו של שאר הכלכלות המערביות, והם למעשה קטר הצמיחה של הכלכלההגלובלית. הצמיחה במדינות הבריק שהתבססה בעבר על היצוא הופכת לאחר המשברלהיות מאוזנת יותר, באופן בו יש גידול משמעותי של הביקושים המקומיים המונעים על ידיהצריכה המקומית וההשקעה בתשתיות.


ראוי לציין כי שוקי ההון במדינות ה- BRIC מתאפיינים בתנודתיות גבוהה מזו של השווקים המערביים ולכן ההשקעה בהם מתאימה למשקיעים בעלי אורך רוח.

 

  
 
 
 
סקירות אחרונות
 
מהפכה טכנולוגית היסטורית / יוני 2018  


סקטור הסמיקונדקטור / מאי 2018  


סקטור התשתיות בארה"ב / מרץ 2018